اگر شما در رشته داروسازی تحصیل کرده اید و قصد مهاجرت به استرالیا را دارید از دو روش می توانید اقدام کنید که شامل موارد زیر است:

 • ادامه نحصیل در رشته داروسازی
 • اقامت از طریق مهارت و تخصص

 

مهاجرت داروسازان به استرالیا از طریق ادامه تحصیل:

تحصیل در دانشکده های تراز اول داروسازی استرالیا به گرفتن مدارکی حرفه ای در گستره وسیعی ازانواع  تخصص های داروسازی می انجامد. این دانشکده ها برای داروسازی در استرالیا به پرورش داروسازانی می پردازد که  اصولا” در ترکیبات و توزیع داروها و مواد شمیایی و همچنین انجام امور پژوهش مرتبط در زمینه تولید دارو، ذخیره سازی آن  کنترل کیفیت داروها، و توزیع آنها و حتی وسایل مرتبط با داروسازی  مشغول هستند.

شما می توانید پس از اتمام دوره تحصیلات خود در استرالیا اقدام به درخواست اقامت از طریق مهارت و تخصص کنید.

اکنون بازار کار در مقایسه با رشته های دیگر تحصیلی برای بسیاری از داروسازان بسیار عالی است.  در خود استرالیا  تعداد متعددی از موقعیتهای شغلی مناسب برای داروسازان وجود دارد اما قبل از ورود به بازار کار استرالیا نیاز به گذراندن آزمون APEC را خواهید داشت.

 

آزمون APEC  آزمونی حرفه ای میباشد که توسط کمیته ارزیابی داروسازی کشور استرالیا برگزار می شود .این آزمون  دانش فارغ التحصیلان رشته داروسازی را در صنعت داروسازی به شکل یک علم ارزیابی و سنجش می کند.  به طور قطع آزمون  APEC  دشوارمیباشد، لذا دانش  جویان این رشته میبایست برای آماده سازی خود در آن زمان و انرژی کافی بگذارند.  نکته مهم این است که تنها داشتن مدرک  آکادمیک داروسازی برای قبولی در آزمون APEC کافی نخواهد بود.

دانشکده های داروسازی در استرالیا مدارک حرفه ای فراتر از  طیف تخصص های داروسازی را ارائه می دهند.  برنامه ی دانشکده های داروسازی استرالیایی، داروسازانی را که اساسا” در ترکیب و توزیع داروها و مواد دارویی پزشکی و دیگر داروها و انجام پژوهش در تولید، ذخیره سازی، کنترل کیفیت و توزیع داروها و تجهیزات مربوطه شرکت می کنند، را پرورش می دهد. در این مقاله به بررسی تحصیل داروسازی در استرالیا در برخی دانشگاه های این کشور می پردازیم.

 

مهاجرت داروسازان به استرالیا از طریق مهارت و تخصص:

اولین سوالی که باید به آن پاسخ داد این است که:  آیا شما صلاحیت لازم را دارید که به عنوان داروساز به استرالیا مهاجرت کنید؟

اما چه مرجعی این صلاحیت را مشخص میکند؟

دو سازمان در استرالیا صلاحیت داروسازان را برای ورود به بازار کار مشخص میکنند که شامل دو مورد زیر است:

APEC که در قسمت قبل کامل توضیح داده شد

VETASSESS که یک منبع ارزیابی برای  داروسازان صنعتی است.

بیشتر دارو ساز هایی که در استرالیا مشغول به کار هستند،در انجمن ( تجارت های جزیی ) یا در بیمارستان ها مشغول به کار هستند . بعضی از ان ها در صنایع وابسته به دارو سازی، موسسه های دولتی و خصوصی، سرویس های عمومی یا سرویس های نظامی مشغول به کار هستند .

اجتماع داروسازان وظایف بسیاری را بر عهده دارند که به شرح زیرند:

 •  تجزیه و تحلیل نسخه نویسی
 • حفاظت از امار پزشکی بیمار
 • ارتقا سلامت، درمان بیمار
 •  مشاوره
 •  مراقبت های پزشکی اولیه
 •  سیستم های اجرایی
 •  سرویس های برای بیماران با احتیاجات خاص ( دیابت , تتنگی نفس , کهولت سن )
 •  مراقب های خانگی، پرستار خانگی و سرویس های مخفی بیمارستان
 •  وسیله های درمانی
 •  تصمیم گیری سریع برای بیماران و سایر مهارت های پزشکی حرفه ای

 

داروسازانی که در ببیمارستان ها مشغول به کار هستند، علاوه بر تهیه و کنترل درمان در بیمارستان، محدوده ی گسترده ای از سرویس های خاص را ارائه می دهند , مانند اطلاعات در مورد دارو ها، قرص های استریل، دارو سازی مخابر ای، وابسته به غده شناسی، سرویس های کلینیکی و داروسازی عمومی را شامل می شوند .

ان ها با سایر افراد حرفه ای که مشغول حفط سلامت افراد هستند مشغول به کار هستند تا تاثیر دارو درمانی و هم چنین مدیریت حال بیمار را بهبود بخشند.

کار دارو ساز های صنعتی شامل ساخت و توزیع دارو ها و محصولاتت پزشکی می باشد . این مورد شامل کنترل کیفیت، ارتقا محصول، ساخت محصول، مدیریت ، تحقیق و مدیریت بازار یابی است .

دارو ساز های صنعتی باید در صورتی که دارو و محصولات پزشکی را ارائه می کند نام نویسی شوند، اگر چه بعضی از ارگان ها ممکن است افرادی را استخدام کنند که شرایط لازم را دارا باشند .

قوانین برای مهاجرت داروسازان به استرالیا

هر کدام از ایالت ها و استان های استرالیا،قانون مخصوص به خود را دارد که باز شناسی روش ها دارو سازی را تعیین می کند . جهت نام نویسی در این رشته باید از طریق مراکز ثبت نام استان یا ایالت ثبت نام شوند .فعالیت های غیر قانونی در زمینه دارویی پیگرد قانونی دارد و توسط قانون مجازات می شوند .

اگر شرایط لازم داروز سازی تان را از استرالیا درخواست داده اید و خواهان مهاجرت به استرالیا هستید , به یک سری از مهارت های معمول نیاز دارید تا توسط APEC قبول شوید .

شرایط لازم به منظور پذیرش سریع در مراکز دارو سازی

 

اگر شما مدرک و گواهینامه داروسازی  در انگلستان , ایرلند یا نیوزیلند را دریافت کرده اید , این امکان وجود دارد که توسط سازمان ها و مراکز استانی و ایالتی استرالیا نام نویسی شوید و پذیرفته شوید . شرایط قبولی در بین تمامی مراکز قدرت متفاوت و متنوع از هم می باشند , و ممکن است به یک دوره ی کوتاه برای آموزش نیاز داشته باشید که توسط دارو سازان استرالیایی اجرا می شود , قبل از اینکه امکان ثبت نام ایجاد شود . اگر در حال برنامه ریزی جهت مهاجرت به استرالیا هستید , به مهارت هایی که توسط APEC ارزیابی می شود نیاز دارید و نیازی به طی کردن دوره معالجات APEC نمی باشد .

در صورت رد شدن درخواست ویزا داروسازان چکار می توان کرد؟

اگر شرایط شما با الزامات موجود هماهنگی ندارد، 2 گزینه پیش روی تان است :

 1.  تکمیل دوره های داروسازی و دریافت مدرک از دانشگاه های شناخته شده استرالیا . شرایطی که توسط این موسسه ها ارائه می شود , به سادگی الزامات لازم برای نام نویسی در تمامی استان ها و ایالت ها و مراکز نام نویسی رشته دارو سازی را فراهم می کند . اگر در رشته های جایزه ای ثبت نام کنید , این امکان وجود دارد که برنده کارت بانکی هایی شوید که برای تحصیل در خارج تنظیم شده اند . دانشگاه ها سیاست های مختص به خود دارند و الزامات خود را در جهت پذیرش از طریق کارت های بانکی دارند .
 2. . انجام پروسه معالجه که توسط APEC اهدا می شود . متقاضیان باید درخواست دهند تا به طور رسمی برای نام نویسی درخواست دهند تا شایستگی لازم برای انجام معالجه های پزشکی های را انجام دهند .

  متقاضیان باید یک رشته ی ثابت شده دارو سازی را به پایان رسانده باشند که شامل حداقل 3 سال تحصیل دائم می شود . هم چنین متقاضیان باید شایستگی لازم برای ثبت نام را دارا باشند که به عنوان دارو ساز در کشور مشغول به کار شوند .

پس از اینکه مرحله 1 پروسه ازمایشات را به پایان رساندید , کاندیدا ها باید مقیم استرالیا باشند و اجازه حداقل 25 ساعت کار در هفته داشته باشند ( در شهر ویلز نیو سوس این مقدار 30 ساعت است ) تا بقیه ی پروسه باقی مانده از ازمایشات را به پایان رسانند .

مهاجرت داروسازان به استرالیا ، این پروسه به این نحو می باشد :

 • شایستگی نام نویسی , نام نویسی شرایط لازم و مدارک ارائه شده برای تعیین شایستگی فرد می باشد که بر اساس APEC تعیین می شود .
 • دارا بودن شرایط لازم در زمینه زبان انگلیسی – پاس شدن در ازمون OET یا قبول شدن با امتیاز 7 در ازمون ایلتس .
 • مرحله 1 معاینه و ازمایش – مربوط به علوم وابسته به دارو سازی

  مصاحبه و مشاوره

 • یک دوره تمرین در دارو خانه استرالیایی
 • مرحله 2 – ازمایش عملی و جامع از تمرین دارو سازی
 • در طول راه و روش مشاوره ضروری می باشد و برای کاندیدا های که در استرالیا زندگی می کنند می باشد و افراد APEC .

نامه ارزیابی مهارت ها , یک سند است که دال بر ارزیابی موفقیت امیز شایستگی شما دارد , تست زبان انگلیسی و مرحله 1 ازمایشات که به منظور مهاجرت می باشد .

اتمام موفقیت امیز تمام دوره ازمایشات , قبل از اینکه متقاضی نام نویسی به عنوان داروساز در مراکز مخصوص نام نویسی کند باید تهیه شود .روش ها تنها بخشی از ملزومات مراکز ثبت نام دارو سازی می باشد و باید سایر ملزومات راا نیز دارا باشید تا بتوانید به عنوان دارو ساز در استرالیا مشغول به کار شوید .تمامی مراکز نام نویسی دارو سازی این حق را دارند که با توجه به APEC شرایط خود را تعیین کنند .

 

انجمن داروسازان در استرالیا

بیشتر دارو ساز هایی که در استرالیا مشغول به کار هستند، اعضای جامعه استرالیا هستند که در ایالات و استان ها مشغول به فعالیت هستند. جامعه و زیر شاخه هایش بر اساس تحصیلات، اخلاق و جنبه های حرفه ای دارو سازی تعیین می شود . عضو گیری این اجتماع ازاد است و هر شخصی می تواند وارد شود. عضو شدن دانشجویان نیز اجازه داده شده است که به شما در ادامه مسیر تحصیل کمک می کند .ارگان های خاص و ویژه بر روی جنبه های به خصوصی از حرفه ها در استرالیا تمرکز می کنند – جامعه دارو سازان بیمارستان ها، انجمن دارو سازان در استرالیا و داروسازانی که بعد از فروش محصول، سودی به دست می اورند . تمامی افراد که در رشته های دارو سازی مشغول به تحصیل هستند می توانند وارد این موسسه شوند .

 

داروسازان درخواست ویزا را از کجا شروع کنند؟

داروسازان برای درخواست ویزا بهتر است قبل از هرگونه اقدامی با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنند. بهترین پیشنهاد در این زمینه، وکلای مهاجرت هستند. گروه وکلای مهاجرت پاسارگاد با سالها تجربه و ویزاهای موفق، می توانند در این زمینه همراه شما باشند.