جوراب‌های واریس معمولاً به عنوان اولین روش درمان واریس تجویز می‌شوند. این جوراب‌ها همچنین ممکن است برای مشکلات دیگری که منجر به ضعف گردش خون در پاها می‌شود، مانند لنفوودم و ترومبوز ورید عمقی DVT)) توصیه شوند.

رگ‌های واریسی چیست؟

E2

به نقل از دکتر رضادوست رگ‌های واریسی رگ‌هایی بزرگ و متورم هستند که به طور معمول در پاها ایجاد می‌شوند. آنها هنگامی که دریچه‌های ریز داخل رگ‌ها آسیب می‌بینند، توسعه می‌یابند. اگر این دریچه‌ها به درستی کار نکنند، خون می‌تواند به سمت عقب جریان یابد و در داخل رگ‌ها جمع شود و باعث تورم آن شود.

رگ‌های واریسی به طور معمول به رنگ بنفش تیره یا آبی به نظر می‌رسند. علائم دیگر آن می‌تواند شامل گرفتگی عضلات و سوزش پای آسیب دیده و همچنین تورم پا و مچ پا باشد. در بیشتر افراد، علائم این عارضه در هوای گرم بدتر می‌شود.

اگر واریس سبب ایجاد درد و ناراحتی شما شده، ممکن است به درمان نیاز داشته باشید. در ابتدا، به احتمال زیاد پزشک معالج توصیه می‌کند که جوراب‌های واریس استفاده کرده و فعالیت بدنی منظم خود را افزایش دهید. در بیشتر افراد، جوراب‌های واریس به کاهش ظاهر ناخوشایند و علائم مرتبط با این بیماری کمک می‌کند.

اگر رگ‌ها باعث ایجاد ناراحتی و یا سایر عوارض شوند، پزشک ممکن است معالجه را با استفاده از اسکلروتراپی، آبریژین آندوترمال و بستن یا قطع کردن ورید انجام دهد.

جوراب ساق بلند واریس چگونه اثر می‌کند؟

جوراب‌های واریس کاملاً در اطراف مچ پا، پا و ران قرار می‌گیرند و اغلب در اطراف مچ پا محکم هستند. این جوراب‌ها فشاری ایجاد می‌کنند که باعث می‌شوند جریان خون آسانتر و بهتر، از پا به قلب هدایت شود. (برگرفته از سایت دکتر عسگرپور متخصص قلب بیمارستان شهید رجایی کرج)

چه موقع باید جوراب واریس بپوشم؟

به نقل از متخصصین کلینیک درد امید به اکثر افراد توصیه می‌شود که در طول روز به طور مداوم این جوراب‌ها را بپوشند و آنها را فقط قبل از خواب در بیاورند. بسته به شرایط شما ممکن است لازم باشد که آنها را برای یک یا هر دو پا استفاده کنید.

توصیه می‌شود قبل از ایستادن، پوشیدن جوراب واریس را اولین کار خود قرار دهید. حرکت ممکن است باعث تورم شود و جابجایی جوراب ساق بلند را سخت تر می‌کند.

چگونه جوراب‌های واریس را بپوشیم؟

E3

هرچه میزان فشرده سازی جوراب بالاتر باشد پوشیدن آن مشکل‌تر خواهد بود. اگر به آن عادت ندارید، می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد. اگر در پوشیدن جوراب‌های خود مشکل دارید، نکات زیر را امتحان کنید:

• قبل از پوشیدن جوراب ساق بلند مطمئن شوید که پوست شما عاری از هرگونه آب یا لوسیونی است.

• پودر ذرت و یا پودر بچه روی پای خود بمالید.

• جوراب‌های واریس بسیار محکم و فیت هستند، پوشیدن آنها مانند جوراب‌های معمولی خودداری کنید. در عوض، انگشت پا را از داخل جوراب بگیرید و جوراب را به سمت داخل بکشید تا به پاشنه پا برسد. سپس پای خود را داخل آن کنید.

• اطمینان حاصل کنید که جوراب قبل از بالا آوردن آن، روی پا و پاشنه آن قرار گرفته است.

• پس از پوشیدن جوراب واریس ساق بلند، هرگونه چین و چروکی را از روی آن صاف کنید. (برگرفته از سایت دکتر منشادی )

 

مراقبت از جوراب واریس

جوراب واریس خود را هر روز بشویید تا به شکل اصلی خود برگردد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به الیاف الاستیکی آن، جوراب ساق بلند را با دست بشویید.

حتما دو یا سه جفت جوراب اضافی بخرید تا هنگام شستشو همیشه یک جفت جوراب تمیز داشته باشید.

توصیه می‌شود هر 3 تا 6 ماه جوراب واریس خود را تعویض کنید. در صورت پاره شدن، چین افتادن یا اگر در طول روز به سمت پایین کشیده می‌شوند، باید جوراب خود را جایگزین کنید.

از کدام نوع جوراب واریس باید استفاده کنم؟

جوراب‌های واریسی در انواع مختلف، طول و اندازه و میزان فشردگی متفاوت در دسترس هستند. برای اطمینان از تناسب و احساس بهینه بودن آنها، باید دور مچ پا، ساق و ران و همچنین طول پای خود را اندازه گیری کنید.

انواع جوراب‌های واریس

جوراب واریس تا بالای زانو و ران

جوراب‌های فشرده سازی بالای زانو در انواع مختلفی از قبیل مواد پنبه‌ای و نایلونی خالص ساخته می‌شود. پوشیدن جوراب‌های بلند و تا بالای زانو معمولاً راحت‌تر از جوراب‌های دیگر است.

جوراب‌های واریسی تا بالای ران معمولاً در صورت نیاز به فشرده سازی کامل پا استفاده می‌شوند.

اگر به دلایل پزشکی جوراب ساق بلند می‌پوشید، ارتفاع جوراب ساق بلند باید توسط پزشک مشخص شود.

جوراب- ساق واریسی

جوراب- ساق واریسی، یک انتخاب ایده آل برای کسانی است که هنگام پوشیدن جوراب‌های جلو بسته، در انگشتان پا حس تنگی می‌کنند. این سبک جوراب همچنین توسط افرادی که انگشتان پای آنها به دلیل آرتروز انگشتان یا عفونت‌های قارچی نیاز به تنفس بیشتری دارند، ترجیح داده می‌شود.

با پوشیدن ساق واریس، فشار از ناحیه مچ پا شروع می‌شود و هرچه به سمت بالا می‌رود به تدریج کاهش می‌یابد. بنابراین، شما می‌توانید بدون نگرانی در مورد از دست دادن فشرده سازی لازم، یک مدل ساق- جوراب جلو باز انتخاب کنید.

عوامل خطر آفرین برای کشانی که جوراب واریس می‌پوشند

به طور کلی، جوراب‌های واریس بی خطر هستند و به عوارض خاصی منجر نمی‌شوند، مشروط بر اینکه مناسب باشند. با این وجود، معقول است که هر روز پاهای خود را از نظر هرگونه تغییر پوستی مانند قرمزی و سوزش معاینه کنید. اگر متوجه تغییراتی در پوست خود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا این می‌تواند نشانه عدم تناسب جوراب ساق بلند شما یا عفونت باشد.

افراد مبتلا به تورم شدید پا، زخم‌های باز و عفونت‌های پوستی نباید از جوراب‌های واریس استفاده کنند. همچنین به افرادی که مبتلا به بیماری شریان محیطیPAD ، نوروپاتی محیطی یا نارسایی احتقانی قلب هستند، توصیه نمی‌شود.

اگر بیماری خاصی دارید، قبل از استفاده از جوراب‌های واریس، با پزشک یا پرستار خود مشورت کنید.