آیا تاکنون عبارت بیت کوین را شنیده اید؟ آیا میدانید این ارز دیجیتال چگونه به وجود می آید؟ این روزها موضوع استخراج بیت کوین به بحثی داغ در کشورهای مختلف تبدیل شده و افراد بسیاری به دنبال تولید یا خرید بیت کوین هستند. سودآوری از این طریق به حدی وسوسه کننده است که برخی از واحدهای تولیدی، فعالیت خود را متوقف نموده و به تولید این ارز مجازی مشغول شده اند. اما واقعاً بیت کوین چیست و چه تفاوتی با ارزهای واقعی دارد؟

بیت کوین از جمله مهم ترین ارزهای مجازی در جهان است که یک شبکه غیر متمرکز محسوب شده و تائید تراکنش های آن توسط ماینرها یا استخراج کنندگان صورت می گیرد. ماینرها امنیت شبکه را تامین می کنند و بدون وجود آن ها، شبکه در معرض حمله قرار می گیرد و کارایی خود را از دست خواهد داد. آن ها در واقع وظیفه ایجاد امنیت در شبکه و پردازش تراکنش های بیت کوین را به عهده دارند.

ارزهایی مانند دلار، یورو و ... توسط بانک های مرکزی صادر می شوند و این بانک ها هستند که با توجه به سیاست های خود هر زمان که بخواهند واحدهای جدید پولی صادر می کنند اما ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، تتر و .. با ارزهای سنتی متفاوت است. استخراج کنندگان برخلاف بانک ها به صورت غیر متمرکز مشغول به فعالیت هستند و می توان عملکرد آن ها را به طور مستقیم پیگیری کرد. آن ها قادر به فریب سیستم نیستند که بیت کوین را از جایی دیگر وارد شبکه کنند بلکه باید از قدرت محاسباتی که در اختیار دارند برای استخراج پول استفاده نمایند. ماینرها و نودهایی که در شبکه غیر متمرکز وجود دارند بدون هیچ مرکز کنترلی شبکه را با یکدیگر مدیریت می کنند. در اصل هیچ فرد یا گروهی، کنترل شبکه را به عهده نمی گیرد، بنابراین هر چه تعداد استخراج کنندگان بالاتر باشد، شبکه از امنیت و پایداری بیشتری برخوردار خواهد بود.

هنگامی که شما یک تراکنش انجام می دهید، آن تراکنش وارد شبکه شده و برای تائید شدن مراحل زیادی طی می کند. ماینر این تراکنش ها را گردآوری، سازماندهی و تائید می نماید. پس از آنکه این تراکنش ها تائید شدند به حافظه بلاک چین فرستاده می شوند و در نهایت به بلاکی که چندین تراکنش در آن قرار گرفته افزوده می گردند. پس از آنکه ظرفیت بلاک پر شد، استخراج کننده تراکنش ها را به بلاک بعدی می فرستد. بلاک چین همان سیستم ثبت گزارش و داده ها است و اطلاعاتی که بر روی آن ذخیره می شوند بین تمام اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شوند. اگر این داده ها رمزنگاری شوند نمی توان آن ها را دستکاری یا حذف کرد. هنگامی که اطلاعات در بلاک ها قرار می گیرند به شکل زنجیره ای به هم مرتبط می شوند و عموم افراد عضو شبکه می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند. در بسیاری از کشورها استخراج بیت کوین کاری قانونی است و افراد مختلفی از آن استفاده می کنند. همچنین می توان برای خرید آن ها از ارزهای واسطه استفاده نمود و با خرید پرفکت مانی یا خرید وب مانی از طریق صرافی های آنلاین اقدام به خرید نمود. البته همانند سایر کسب و کارها شما ابتدا باید هزینه های موجود خود را محاسبه نموده و با مقدار پول بدست آمده مقایسه کنید تا ببینید اینکار چقدر برای شما سودآور خواهد بود.

شما همراهان گرامی می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این ارزهای دیجیتال به قسمت مجله خبری وب سایت ایکس نوین مراجعه نمایید.