مقدمه

موسیقی هنری است که با تار و پود ذهن انسان درآمیخته و برای هزاران سال در انواع مختلف وجود داشته و نسل‌های مختلف از آن لذت برده‌اند. موسیقی به قدری بر ذهن و روان انسان تأثیرگذار است و باعث ایجاد آرامش می‌شود که بزرگان زیادی در مورد آن سخن گفته‌اند. مثلا فیثاغورث گفته است که "موسیقی نشانگر نظم جهان هستی است" یا نیچه گفته است که "زندگی بدون موسیقی، یک خطای بزرگ است".

r1

اما آیا هر نوع موسیقی لذت‌بخش است یا برای اینکه یک موسیقی جذاب باشد، باید معیارهای خاصی داشته باشد تا به دل انسان بنشیند؟ موسیقی هم مانند هر هنر دیگری از اجزای مختلفی تشکیل شده است که قطعا اگر به شکل هنرمندانه در کنار هم قرار بگیرند، یک آهنگ زیبا خلق می‌شود.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا از معیارهایی صحبت کنیم که باعث می‌شوند یک موسیقی زیبا خلق شود و آهنگی که به گوش شما می‌رسد، یک نوای لذت‌بخش و جذاب باشد.

ملودی زیبا

هر قطعه موسیقی که شما می‌شنوید، از صدها نت تشکیل شده است که مشابه با الفبای موسیقی هستند و یک آهنگ از ترکیب این نت‌ها ایجاد می‌شود. زمانی که چند نُت به شکل مناسب در کنار هم قرار می‌گیرند، یک نوای جذاب از آن‌ها ایجاد می‌شود که به آن ملودی گفته می‌شود.

شما بسیاری از آهنگ‌ها را فقط با یادآوری ملودی آن‌ها به خاطر می‌آورید و شاید یک ملودی را روزها به طور مرتب با خود زمزمه می‌کنید. ملودی یک آهنگ در واقع بخش پایه و زمینه هر نوع موسیقی است که یک آهنگساز برای ساخت آهنگ در ابتدا به آن فکر می‌کند و آن را می‌سازد.

r2

برای اینکه یک موسیقی زیبا باشد، ملودی آن باید به شکلی باشد که ذهن را با خود درگیر کند و جدید و جذاب باشد. یک ملودی زیبا از معیارهای اصلی زیبابودن یک آهنگ است. اگر بخواهیم تعریف دقیق و ساده‌ای از ملودی در یک آهنگ با کلام داشته باشیم، ملودی همان نحوه خواندن شعر توسط خواننده است و در موسیقی بی کلام همان ریتم اصلی آهنگ است.

آهنگ‌سازی مناسب

زمانی که ملودی یک اثر موسیقایی یعنی نحوه خواندن شعر توسط خواننده مشخص می‌شود، نوبت به بخش مهمی به نام آهنگ‌سازی می‌رسد. اینجاست که نقش یک آهنگ‌ساز خوب مشخص می‌شود. آهنگساز تعیین می‌کند که چه نت‌ها و ملودی‌هایی در بخش‌های مختلف یک آهنگ استفاده شوند. خواننده در چه بخش‌هایی از آهنگ، اجرا داشته باشد و هارمونی یا هماهنگی آهنگ و صدای خواننده به چه شکل باشد. از چه سازهایی و به چه مقدار در نواختن یک آهنگ استفاده شود و هر کدام از سازها چه نت‌هایی را بنوازند.

r3

اگر بخواهیم یک آهنگ را به یک غذا تشبیه کنیم که از ترکیبات مختلفی تشکیل شده است، آهنگساز نقش سرآشپز را دارد و یکی از مهمترین اجزای ساخت یک آهنگ حرفه‌ای است. در پشت هر آهنگ زیبایی که به گوش شما می‌رسد، یک آهنگساز حرفه‌ای وجود دارد که تصمیم گرفته یک آهنگ به چه شکلی ساخته شود.

نوازندگان زبردست

اگر موسیقی غیرالکترونیک یا اصطلاحا آکوستیک باشد، از نوازندگان حرفه‌ای برای نواختن آن استفاده می‎شود. یک نوازنده حرفه‌ای کسی است که سال‌ها با یک یا چند ساز تخصصی کار می‌کند و عمر خود را صرف مهارت پیداکردن در نواختن یک ساز کرده است.

r4

برای نواختن هر سازی استعداد خاصی نیاز است. مثلا کسانی که سازهای بادی می‌نوازند، هماهنگی بالایی بین ماهیچه‌های تنفسی و ماهیچه‌های دستان خود دارند یا کسانی که پیانو می‌نوازند، انگشتانی بسیار سریع دارند و هماهنگی مغز آن‌ها با انگشتان دستشان بسیار بالا است. این مهارت‌ها علاوه بر اینکه به استعداد نوازنده مربوط هستند، حاصل سال‌ها تمرین است.

یکی از معیارهای موسیقی زیبا این است که از نوازندگان حرفه‌ای برای نواختن سازهایی که در یک آهنگ به کار رفته‌اند، استفاده شود. به طور معمول، آهنگساز، نوازندگان حرفه‌ای را انتخاب می‌کند که سابقه همکاری قبلی با آن‌ها را دارد و دستان این نوازندگان هنرمند است که یک موسیقی زیبا را برای شما خلق می‌کند.

ترانه‌سرای هوشمند

معیارهای قبلی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم، معیارهایی هستند که در هر آهنگی وجود دارند و تفاوتی نمی‌کند که آهنگ با کلام باشد یا بی کلام. یکی دیگر از اجزای موسیقی که در مورد موسیقی با کلام، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در سال‌های اخیر هم توجه زیادی به آن شده است، شعر یا ترانه یک آهنگ است. خیلی از آهنگ‌های زیبا هستند که ممکن است با یک ترانه نامناسب همراه شوند و ارزش خود را از دست بدهند. برای اینکه یک ترانه زیبا باشد، در درجه اول باید آوایی متناسب با آهنگ داشته باشد. نکته دیگر این است که ترانه باید بار معنایی خوبی داشته باشد یعنی معنای آن هم مناسب با آهنگ باشد.

برای سرودن ترانه یک آهنگ دو راه وجود دارد. گاهی ترانه‌سرا یک ترانه را به آهنگساز می‌دهد و از او می‌خواهد که بر روی آن آهنگ بسازد که در این شرایط بار اصلی ساخت یک آهنگ زیبا از مجموع ترانه و آهنگ، بر عهده آهنگساز است. روش دیگر این است که ترانه‌سرا یک آهنگ را می‌شنود و ترانه خود را بر اساس آن می‌گوید تا یک ترانه متناسب با آهنگ خلق شود. در این شرایط نقش ترانه‌سرا در ایجاد یک آهنگ خوب، بسیار مهم و اساسی است.

خواننده حرفه‌ای

اما در پایان می‌رسیم به کسی که در موسیقی با کلام، مهمترین نقش را ایفا می‌کند، یعنی خواننده. اگر بخواهیم تیم آهنگسازی را به یک تیم فوتبال تشبیه کنیم، خواننده مهاجم تیم است و همان کسی است که باید گل بزند! خوانندگان حرفه‌ای باید آشنایی بالایی با آهنگسازی و ترانه‌سرایی داشته باشند و این موارد را به خوبی درک کنند.

r5

یکی از ابزارهایی که خوانندگان برای زیباشدن هر آهنگی از آن استفاده می‌کنند، تحریر است. تحریر در واقع لحن‌های مختلف اداکردن هر بخش از ترانه است که در زیباشدن هر آهنگ نقش اساسی دارد. استفاده از تحریرهای مناسب توسط خواننده، یکی از معیارهای اصلی ایجاد یک آهنگ زیبا است. خواننده هر سبکی باید با انواع تحریرهای آن سبک آشنایی داشته باشد تا یک موسیقی زیبا به گوش شما برسد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب از معیارهای یک موسیقی زیبا صحبت کردیم. در ابتدا معیارهای اصلی تمام موزیک‌ها شامل موسیقی بی کلام و با کلام را بیان کردیم و در بخش‌های پایانی در مورد اجزای یک موسیقی با کلام زیبا یعنی ترانه خوب و خوانندگی مناسب صحبت کردیم. امروزه آهنگ‌های زیادی ساخته می‌شوند ولی آهنگی را باید شنید که ارزش موسیقایی بالایی داشته باشد و معیارهای ساخت موسیقی زیبا در آن رعایت شده باشد. انواع موسیقی زیبای ایرانی که از ترکیب اجزای گفته‌شده در این مطلب ساخته می‌شوند، در سایت‌های دانلود آهنگ از رادیونواز در دسترس شما هستند که آهنگ‌های متناسب با سلیقه مخاطبین ایرانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.