به گزارش پارس نیوز، 
شینزوآبه نخست وزیر ژاپن در حالی روز چهارشنبه وارد تهران می‌شود که مقامات وزارت‌ امور خارجه واکنش محتاطانه ای به این سفر داشته اند. به نظر می‌رسد دیپلمات‌های دستگاه سیاست خارجی کشور و سایر متولیان دستگاه سیاست خارجی کشور همچنان تحلیل درستی از نوع واکنش دربرابر سفر آبه به تهران ندارند. 
 
مدیران وزارت امورخارجه ایران همگی علوم سیاسی خوانده‌اند و یادشان نرفته که ژاپن در 74 سالی که از پایان جنگ جهانی دوم می گذرد جایگاهی در روابط بین الملل نداشته و برعکس دنباله روی آمریکایی ها حتی در سیاست خارجی بوده است. 
 
از همین رو ژاپن در نگاه دولتمردان ایرانی جایگاهی برای میانجی گری ندارد و از سویی اختیاری نیز از سوی آمریکایی ها ندارد. شینزوآبه در نهایت می تواند پیام رسان ترامپ به مسئولان ایرانی باشد و پاسخ مارا برای ترامپ ببرد. 
 
منازعه 40 ساله ایران و آمریکا موضوع پیش پا افتاده و ساده ای نیست که دستگاه ضعیف سیاست خارجی ژاپن توانایی میانجی گری در آن را داشته باشد. ژاپنی ها اگر به دنبال ایفای نقش در موضوعات بین المللی بودند بهتر آن بود که در موضوعات ساده‌تری پیش قدم می شدند و نه بزرگترین دشمنی تاریخی قرن. 
 
محمدجواد ظریف و یارانش شینزوآبه را حتی در حد وزیرخارجه آلمان نیز جدی نگرفته اند و بعید است جز چندعکس یادگاری چیزی از این سفر به یادگار بماند.  
 
یکی از شرایط میانجی رعایت بیطرفی است. ژاپنی ها حتی اگرهم بخواهند نمی توانند بیطرف بمانند. آنها در طول سالیان تحریم ایران توسط آمریکا از اولین کشورهایی بودند که بلافاصله با روسای جمهور آمریکا در بحث تحریم ایران بیعت کرده اند. حتی در تحریم های اخیر هم از آمریکایی ها تبعیت می کنند و نمی توانند مستقل باشد. چگونه کشوری که بیش از 50 هزار سرباز آمریکایی در آن حضور دارند می تواند ادعای میانجی گری و بی طرفی داشته باشد؟ 
 
دستگاه سیاست خارجی ایران به خوبی به این نکات واقف است و از همین رو شینزوآبه صرفا برای چندعکس یادگاری و شنیدن و گفتن چندجمله زیبا و تعارفات مرسوم دیپلماتیک به تهران می آید و بعید است تحفه ای ببرد.