به گزارش پارس ، به نقل از مهر، این هفته رئیس پلیس کشور روزهای پرکار و پر خبری را پشت سر گذاشت. هفته ای که در آن بازهم ۱۶ نفر قربانی خواب آلودگی اتوبس شدند و طرح برخورد با زورگیران و حاملان سلاح سرد هم به اجرا در آمد. بامداد سه شنبه اتوبوس ولوو حامل زائران عراقی که به سمت مرز شلمچه در حرکت بود در جاده اراک- بروجرد به علت خواب آلودگی راننده واژگون شد و ۱۶ زائر عراقی در دم فوت کردند و ۲۰ نفر نیز زخمی شدند. در میان کشته شدگان راننده و کمک راننده نیز بودند. با تشکیل تیم ویژه کارشناسیی در پلیس راه تحقیقات برای مشخص شدن علت اصلی حادثه آغاز شد.

روزهای پرکار پلیس راهور تهران

در این هفته رئیس پلیس راهور تهران در جمع خبرنگاران حاضر شد و تمهیدات پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت را برای بازگشایی مراسم و اعزام ۶۰ هزار حاجی تهرانی به سرزمین وحی را تشریح کرد. در زیر مهمترین گفته های سردار رحیمی را می خوانید.

*۱۳۰ پلیس به همراه ۵ جرثقیل از آغاز عملیات های پرواز در اطراف فرودگاه مستقر می شوند و طرحهای ویژه ترافیکی را اجرا می کنند.

*در حال حاضر۵۳ ورودی محدوده زوج و فرد کنترل می شود که در ابتدای مهرماه به ۹۷ ورودی افزایش می یابد.

*۱۳۰ دوربین کنترل سرعت در بزرگراه های پایتخت نصب می شود.

*کنترل الکترونیکی ورودی تونل های شهری برای جلوگیری از ورود خودروهای سنگین و اتوبوس ها

*هر مدرسه تهران ۱۰ پلیس مدرسه دارد.

*هرگونه عملیات عمرانی و کنده کاری خیابان ها از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهرماه ممنوع است.

کاهش وقوع جرایم با اقتدار پلیس

معاون اجتماعی نیروی انتظامی درباره اقدامات پلیس برای هفته نیروی انتظامی، گفت: شعار امسال پلیس" اقتدار پلیس در سایه مردم داری، قانونمداری و روز آمدی" است و پلیس باید قاطع باشد تا از جرایم کاسته شود. تحقیقات نشان می دهد هرچه قدر پلیس مقدر باشد جرایم به ویژه جرم خشن کاهش می یابد. وقتی پلیس مقتدر است هیچ آشوب و نا فرمانی اجتماعی نمی تواند نظم حاکم و نظام مستقر را تهدید کند. هر کشوری تا جایی که پلیس آن مقتدر است با چالش و نا فرمانی مدنی نظامش دچار آسیب نمی شود. البته اگر اقتدار پلیس در جامعه کاهش یابد نافرمانی ها می تواند تاثیر گذار باشد. به همین دلیل لیدر ها و گردانندگان کنش های اجتماعی و آشوب های خیابانی در ابتدا سعی می کنند روحیه، ارادهف منزلت و انگیزه پلیس را هدف قرار داده تا با از میان بردن اقتدار پلیس که به عنوان خاکریز اصلی اول نظام است، سایر موانع را برداشته و نظام را با تهدید روبرو کنند.

از فیسبوک وزرا تا ماجرای ذخیره سازی ۱۵ روز کالا برای کشور

سردار احمدی مقدم رئیس پلیس کشور که این هفته بسیار پرکار و پر خبر بود در جمع روسای پلیس اطلاعات و امنیت عمومی با اعلام اینکه کار پلیس شنود و تعقیب افراد نیست، گفت: کار ما کار کردن روی سوژه خاصی نیست و باید امنیت عمومی جامعه را براساس پیش بینی و پیشگری تامین کنیم. کار روی سوژه های فردی و گروهی بر عهده وزارت اطلاعات است.

او همچنین در مراسم رونمایی سایت راهور ۱۲۰ با انتقاد از خودروسازان که به جای پذیرش اشباه و رفع نقص اقدام به فرافکنی و ایجاد جنجال می کنند، می گوید: معلوم نیست فردی را که چه کسی است به عنوان دبیر انجمن خودروسازان قرار داده اند و این فرد بدون توجه به ایمنی خودرو در زمانی که ما به وظایفمان عمل کرده و ایمنی را مطالبه می کنیم اقدام به ایجاد هیاهو و فرافکنی می کند.

مهمترین محورهای سخنان فرمانده نیروی انتظامی:

ذخیره کالاها در پایان دولت قبل ۱۵ روز بود که با اطلاع رسانی پلیس کالاهای اساسی تامین شد
گناه کسانی که در فتنه دست داشتند نابخشودنی است
پس از پیروزی روحانی اعلام کردیم با جشن های خیابانی مردم مشکلی نداریم
پلیس مخالف طرد اتباع خارجه است و تصمیم های یک شبه راه به جایی نمی برد
برگزاری کلاس های آموزش شیطان پرستی در یک مدرسه
نقش پلیس از معاینه فنی حذف شد
مهلت ۴ ماهه پلیس به اسکانیا
بازنگری در نرخ جریمه های رانندگی
وزرا در استفاده از فیس بوک همانند مردم تابع قانون باشند
بررسی رفع فیلتر فیس بوک با حضور روحانی
به اندازه یک دهم معتادان مواد مخدر، معتاد الکل داریم
میزان کشته های رانندگی در سال ۹۲ باید به زیر ۱۸ هزار نفر برسد

برخی خودروسازان فقط راننده را مقصر می دانند

رئیس پلیس راهور در این هفته پیش بینی کرد امسال تلفات رانندگی نسبت به سال قبل ۱۰ درصد کاهش یابد چرا که در ۵ ماهه نخست امسال ۹۰۰ انسان کمتر کشته شدند.

سردار مومنی با انتقاد ازخودروسازان گفت: عده ای مایل هستند که پلیس قصور را گردن عامل انسانی بیاندازد اما واقعیت این است که در سایر کشورها همه عوامل در تصادفات در نظر گرفته می شوند. درست است که انسان با رعایت قانون می تواند نقص راه و خودرو را کنترل کند اما این دلیل نمی شود که همه تقصیر را گردن عامل انسانی بیاندازیم. وقتی پلیس به عواملی غیر از انسان اشاره می کند عده ای فرافکنی را شروع می کنند. در حادثه ای که جان ۴۴ انسان را گرفت وقتی کارشناسان می خواهند موضوع را بررسی کنند آنها اجازه نمی دهند و تقصیر را گردن دیگری می اندازند حتی خودشان نمی روند موضوع را بررسی کنند. ما بر اساس قانون و تدبیر فرمانده نیروی انتظامی بر حقوق مردم نیز تاکید داریم. اگر مردم تکلیفشان رعایت قانون است داشتن راه و خودروی ایمن نیز حقشان است.

برخورد با حاملان سلاح سرد

پلیس تهران در این هفته طرحی را اجرا کرد که به دنبال آن ۹۴ زورگیر، سارق و حمل کننده سلاح سرد دستگیر شدند. در همین رابطه ۶ باند نیز منهدم شدند. به گفته مسئولان پلیس تهران ۳۰ دستگیر شده طرح اخیر افغانی بودند و تاکنون ۵۰۰ مالباخته نیز شناسایی شده اند.