ولایتی:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 77805

  رییس بیمارستان مسیح دانشوری، حفظ اعتماد میان پزشک و بیمار را مهم‌ترین وظیفه سازمان نظام پزشکی خواند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در مراسم بزرگداشت روز پزشک ضمن اشاره به مشکلات جامعه پزشکی، گفت: مشکل اصلی پزشکی امروز ما، نقصی است که در ارائه خدمات پزشکی داریم که ریشه آن به بیمه ها بازمی گردد. بیمه های کشور کارآمد نیستند و مردم بابت معالجات خود تقریبا بین ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه هایشان را از جیب می پردازند.

  وی افزود: البته بر اساس برنامه پنجم توسعه، این جهت باید برعکس شود به طوری که ۷۰ درصد هزینه ها را باید بیمه بپردازد و ۳۰ درصد آن را مردم. در نهایت هم بیمه ها باید آنقدر کارآمد شوند که مردم مبلغی را بابت درمان خود نپردازند.

  رییس بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: اما همه مشکلات نظام سلامت به بیمه ها ختم نمی شود. لازم است شبکه بهداشتی نیز توسعه یافته و برنامه پزشک خانواده نیز گسترش یابد. در صورتی که یک حلقه از این زنجیره سیستم ارجاع به درستی صورت نگیرد، کارآمد نخواهد بود. همچنین لازم است از تمام امکانات پزشکی چه دولتی و چه خصوصی در کشور استفاده شود.

  وی با انتقاد از برخی اظهارات که عنوان می کنند بیشتر بودجه ها باید صرف بیماری های ساده تر شود، افزود: این نگرش اصلا درست نیست و خلاف مبانی پزشکی است.

  ولایتی تاکید کرد: هر کس تا هر زمانی که نفس می کشد، انسان است و در هر سن و وضعیت و بیماری که باشد، مردم و پزشکان در قبال آن مسئولند. وظیفه طبیب نیز آن است که صرف نظر از آنکه بیمار چه کسی است، به تمام بیماران به یک چشم نگاه کند و تا جایی که از دستش برمی آید، برای آن بیمار تلاش کند.

  رییس بیمارستان مسیح دانشوری به تنفیذ حکم ریاست کلی زالی در سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم تمام وظایف نظام پزشکی را در یک کلام خلاصه کنیم، باید بگوییم که حفظ اعتماد میان پزشک و بیمار مهم ترین سرمایه و مهم ترین وظیفه نظام پزشکی است؛ یعنی اگر پزشکی جرمی مرتکب شد، باید به آن رسیدگی کنند. هر چند اکثریت مردم به جامعه پزشکی اعتماد دارند، اما لازم است نظام پزشکی اعتماد مردم را بیش از پیش جلب کند. وظیفه نظام پزشکی آن است که اعتماد مردم به جامعه پزشکی را حفظ کند و جلوی زیرمیزی ها را بگیرد، با وزارت بهداشت نیز همکاری کند.

  وی از وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و آکادمی علوم پزشکی به عنوان ارکان اربعه نظام سلامت یاد کرد و گفت: اگر این ارکان با یکدیگر کار کنند، وضعیت پزشکی اصلاح خواهد شد.

  ولایتی خطاب به نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، گفت: آقای نهاوندیان باید قول دهند سرانه ناچیزی که صرف بهداشت و درمان می شود را اصلاح کنند، چرا که اکنون هم میزان این سرانه ۵۰ درصد حداقل مورد نیاز است. هزینه های درمان مانند نان برای مردم واجب است. لازم است بالاترین اولویت را به نظام سلامت بدهند. تعرفه ها نیز باید طوری باشد که عملیاتی باشد. امیدوارم با همکاری این ارکان اربعه به جایی برسیم که در مبحث سلامت نیز در منطقه حرف اول را بزنیم.

  بیمارستان پزشک جامعه پزشکی سازمان نظام پزشکی سرمایه علوم پزشکی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مشکلات مقام معظم رهبری وزارت بهداشت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها