چه کسی پاسخگوی به خطر افتادن سلامت مردم است؟

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 69003

  هنوز از یادها نرفته است که چند ماه پیش در بهبوهه کمبود دارو و مشکلات دارویی…

  به گزارش پارس ، به نقل ازپارسینه: هنوز از یادها نرفته است که چند ماه پیش در بهبوهه کمبود دارو و مشکلات دارویی، خبری مبنی بر مشکل ساز بودن پنی سیلین های داخل کشور و خط و ربط آن با جان چند نفر از مردم که جان یکی دو تن را گرفته و عده ای را راهی بیمارستان کرده است، جنجال آفرین شد.

  از همان ایام بود که انگشت خیلی ها به سمت این دارو نشانه رفت. عده ای علت آن را تزریق نامناسب اعلام کردند، برخی دیگر از افراد هم صحبت از دارو های چینی یا تاریخ مصرف گذشته را به میان آوردند و در آخر هم مسئولان وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کردند اما عده ای از کارشناسان زیر بار این تکذیبیه نرفتند و بر وجود پنی سلین های چینی تایید کردند و حتی در خبر ها به نقل از یک پزشک آمده بود که پنی سیلین چینی جان ۵ تن از مردم را گرفته است.

  حالا اما در حالی که هنوز پرونده پنی سیلسن های چینی بسته نشده، این بار شایعات در باره ورود سرنگ آلوده چینی قوت گرفته است.

  هر چند که به گفته ایرج خسرونیا، عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی، ورود سرنگ های آلوده چینی به کشور به رغم همه تکذیب ها واقعیت داشته اما چون متضرران شکایت نکردند، پزشکی قانونی آن را بررسی نکرد.

  عضو سازمان نظام پزشکی در این خصوص تاکید کرده که چون کسی از مصرف سرنگ های آلوده شکایت نکرد بنابراین هیچ سازمان و نهاد و ارگانی هم مسئله را دنبال نکرده است: وجود این واکسن ها و آمپول های چینی در کشور صحت دارد و مواردی که بر اثر این تزریق ها دچار مشکل شده اند را داریم اما این افراد باید به پزشک قانونی مراجعه کنند تا آن زمان پزشک قانونی در مورد آنها تشکیل پرونده دهد و اگر امروز شاهد آن هستیم که پزشکی قانونی در این مورد اعلام می کند که در هیچ موردی درباره آمپول های چینی پرونده ای ندارند به خاطر آن است که افرادی که بر اثر تزریق این آمپول های چینی متضرر شده اند شکایت نکردند.

  حرف های خسرونیا این سوال را از سوی منتقدان پیش می آورد که مگر سازمان نظام پزشکی یک سازمان نظارتی نیست، آیا این سازمان هم برای ورود به مسائلی که قانون برعهده او گذاشته باید منتظر شکایت متضرران می ماند، آن هم در زمانی که می داند با وجود ۱۸ کارخانه تولیدی اصلا نباید مسئله به واردات سرنگ کشیده می شد تا سرنگ های آلوده وارداتی جان بسیاری از هموطنان را به خطر بیندازد؟

  ورود این سرنگ ها به کشور اما در حالی است که، محمد علیزاده مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال احمردراین خصوص گفته: وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگ های مرغوب در کشور توسط ۱۸ کارخانه، مجوز واردات این کالا را بی رویه صادر می کند.

  سرنگ های آلوده ای که البته روی آنها نوشته شده بوداستریل شده اما مطالعات علیزاده و همکاران وی نشان می دهد که استریل شده نبودندتا به این ترتیب درگیری ها در باره سرنگ آلوده بالا بگیرد.

  این در حالی است که به خصوص بیماران دیابتی و هموفیلی که نیاز به تزریق دارند بسیار در معرض خطر سرنگ های آلوده هستند تا جایی که احمد قویدل، عضو مجمع عمومی کانون هموفیلی ایران سازمان بازرسی کشور را مورد خطاب قرار داده و گفته: چرا سازمان بازرسی کل کشور در این وزارتخانه مستقر بوده و تاکنون به عنوان یکی از نهادهای مهم نظارتی کشور در برابر این همه فشار بر بیماران و به خطر افتادن جان آنها سکوت اختیار کرده است. ؟

  گفتنی است، وزیر بهداشت در آخرین نطق رسانه ای خود از حل مشکلات دارویی نظام سلامت سخن به میان آورده اما همزمان قویدل از وجود بالغ بر ۳۸هزار شیشه فاکتور ۸ در گمرکات کشور خبرداده است.

  کمبود فاکتور ۸ باعث شده تا بیماران و خانواده های آنان در شرایط بسیار دشواری به سر ببرند. بیماران هموفیلی در دوسال گذشته اعتراض های زیادی به وضعیت دارویی خود کرده اند اما هرچه بیشتر تلاش کرده اند، کمتر به مقصود خود رسیده اند و حالا نیز ورود داروها و سرنگ های آلوده براین مشکلات افزوده است.

  حال باید منتظر ماند و دید دولت جدید چه تدبیری برای این مشکلات که مستقیم با جان مردم ارتباط دارد خواهد اندیشید.

  ایران بیمارستان خانواده دارو رسانه سازمان بازرسی کل کشور سازمان نظام پزشکی سلامت مشکلات واردات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها