دانشجویان خوابگاهی بیشتر از بقیه دانشجویان در معرض کرونا هستند. با بازگشایی دانشگاه ها ، دانشجویان خوابگاهی در معرض خطر خواهد بود. بنا شد هر اتاق به یکی از دانشجویان خوابگاهی تعلق گیرد.


به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، چهارمین ترم کرونایی دانشگاه ها در حالی به زودی میزبان دانشجویان می شود که باز هم محیط های دانشگاه ها و خوابگاه ها شاهد حضور کم دانشجویان خواهند بود. هر چند قرار بود واکسیناسیون دانشجویان به گونه ای پیش برود که بخشی از آنها از اول مهرماه وارد دانشگاه شوند اما تا تکمیل نشدن فرایند واکسیناسیون، باز هم دل دانشگاه ها باید برای دانشجویان تنگ و آموزش مجازی میزبان خانه های آنها باشد.

در سه ترم تحصیلی گذشته، خوابگاه های دانشگاه ها میزبان تعداد کمتری از دانشجویان بودند و این روند در چهارمین ترم کرونایی هم ادامه دارد.

اسکان یک دانشجو در هر اتاق خوابگاه

مجید صفاری نیا مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اعلام کرد: به منظور جدی تر گرفتن پروتکل های بهداشتی، توصیه شده است که هر دانشجو در یک اتاق باشد.

وی خاطرنشان کرد: مراکز تجمعی مانند سالن های ورزشی، استخرها و سالن اجتماعات دانشگاه ها همزمان با شروع تحصیلی، تعطیل یا با حداقل نفرات به فعالیت خود ادامه می دهند.

با تدابیر مسوولان وزارت علوم و دانشگاه ها، فقط آن دسته از دانشجویانی در خوابگاه ها مستقر می شوند که خارجی و شاغل به تحصیل در ایران بوده یا برای اتمام پروژه، پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری مجبور به استفاده از خوابگاه ها و سایر محیط های علمی دانشگاه ها باشند.

در این زمینه برخی دانشگاه ها زمان ثبت نام دانشجویان را برای دریافت خوابگاه اعلام کرده اند؛ به عنوان مثال، مانند علم و صنعت حتی زمان اسکان دانشجویان در خوابگاه ها را منتشر و اعلام کرد که دانشجویان در روزهای ۲۱ تا ۲۷ شهریورماه می توانند درخواست خود را ثبت کنند.

همچنین صمد حاج جباری، معاون دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود هر چند اجاره بهای خوابگاه ها برای سال تحصیلی جدید افزایش یافته است اما هزینه اضافه ای علاوه بر مبلغ افزوده شده، به اتاق هایی که فقط یک دانشجو می پذیرند، تعلق نمی گیرد.