با وجود وقوع پیک پنجم کرونا اما استفاده از ماسک در جامعه کم شده است. جهش های جدیدتر کرونا استفاده از ماسک را ضروری تر می کند. باید از ماسک های چند لایه و مقاوم استفاده کرد. با ماسک نازک و بی کیفیت مکان درگیری با بیماری وجود دارد.


به گزارش منیبان؛ گرچه واکسن‌های کرونا به خصوص باعث حفاظت در برابر بیماری شدید و مرگ ناشی از کووید-۱۹ می‌شوند، اما اثرشان در این مورد ۱۰۰ درصد نیست و شیوع سویه‌های جدید جهش‌یافته کرونا نیز ممکن است اثربخشی واکسن‌ها را کمتر کند.

همچنین باید بدانید که دست کم دو هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا طول می‌کشد تا ایمنی ناشی از آن به حد قابل‌ملاحظه‌ای برسد.

در حالیکه پوشش واکسیناسیون عمومی کرونا کشور هنوز به میزان بالایی نرسیده، تا هنگامی که این اقدام باعث فروکش کردن همه‌گیری در کشور شود، هنوز راه زیادی باقی مانده است.
از طرف دیگر تحقیقات نشان داده‌اند که واکسن‌های فعلی کرونا گرچه حفاظت بالایی در برابر بیماری شدید و مرگ ایجاد می‌کنند، نمی‌توانند به طور کامل مانع از عفونت کرونا در افراد واکسینه شده شوند. بنابراین حتی اگر واکسن زده باشید، ممکن است دچار عفونت خفیف یا بی‌علامت کرونا شوید و ویروس را به اطرافیان واکسینه‌نشده‌تان منتقل کنید و آنها را در معرض خطر قرار دهید.

بنابراین  رعایت احتیاطات بهداشتی مانند فاصله‌گیری جسمی و ماسک زدن حتی در افراد واکسینه‌شده باید ادامه پیدا کند تا از ایجاد موج‌های بعدی بیماری در کشور جلوگیری شود.