موج جدید کرونا دلتا اکثر کشورهای جهان را درگیر کرده است.  هم اکنون ایران موج پنجم کرونا را تجربه می کند. واکسیناسیون کرونا از خرداد ماه در کشور آغاز شده است.                 


خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: در این روزها که کرونا در کشور پُر شتاب‌تر از گذشته می‌تازد و هم‌وطنان را مبتلا کرده و برخی را هم به کام مرگ می‌کشاند، آزمون‌های متعدد، بی خیال کرونا در حال برگزاری است؛ اصلا انگار نه انگار که کرونا در کشور همچنان می‌تازد. آزمون کارشناسی ارشد که با گلایه برخی داوطلبان مواجه شد و البته در آزمون هم شرکت نکردند یا آزمون استخدامی داخلی آموزش و پرورش از جمله این آزمون‌ها هستند. 

امروز هم قرار است آزمون ورودی به پایه دهم مدارس نمونه دولتی برگزار شود؛ برگزاری این آزمون در حالیست که از پریروز تا دیروز ۱۴ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۸ هزار و ۶۷۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که چهار هزار و ۵۱۹ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۵۷ هزار و ۷۵۸ نفر رسید.

متاسفانه در طول این زمان، ۴۳۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۲ هزار و ۶۲۸ نفر رسید.

* آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی فردا برگزار می‌شود

در حالی که در حال حاضر ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی دوره دوم آموزش متوسطه (دبیرستان ها و هنرستان های فنی و حرفه ای) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رأس ساعت ۹ صبح روز جمعه 15 مرداد ماه در سراسر کشور به صورت هم‌زمان برگزار می‌شود.

علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در خصوص این آزمون گفت: «با هماهنگی انجام شده با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانش‌آموزانی که در آزمون ورودی ثبت‌نام کرده‌اند، می توانند مطابق دستورالعمل برگزاری آزمون ورودی که قبلا به تمام مدارس کشور ابلاغ شده است، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در این آزمون شرکت کنند».

وی ادامه داد: «ضوابط شرکت در آزمون ورودی، کارت ورود به جلسه و آدرس محل آزمون از طریق سامانه ثبت‌نام اینترنتی، توسط اداره کل آموزش و پرورش استان در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد».

* پیک سخت کرونا

 پیام طبرسی استاد بیماری‌های عفونی و معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری درباره پیک پنجم کرونا که در حال حاضر در آن قرار داریم، گفت: «اکنون در بدترین وضعیت قرار داریم؛ به طوری که این پیک از همه پیک‌های کرونا وضعیت بدتری دارد؛ تعداد بیماران افزایش یافته و بیمارستان‌ها لبریز و سرریز شده است و جمع کردن کار خیلی سخت شده است».

اما نکته حائز اهمیت موضوع این است که در پیک جدید کرونا، بچه‌ها هم مبتلا شده و آمار آنها رو به افزایش است؛ انجمن بیمارستان‌های کودکان آمریکا خبر داد که طی هفته گذشته 72 هزار کودک این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که 19 درصد از کل مبتلایان به این ویروس در آمریکا طی هفته گذشته را تشکیل می‌دهند.

* 9 اقدام برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آزمون

در نامه‌ای که علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت دهم مرداد امسال به مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش زده، آمده است: رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های برگزاری امتحانات و به ویژه اصول زیر در زمان برگزاری امتحانات ضروری است.

1- استفاده از ماسک توسط تمامی دانش‌آموزان، مراقبان و سایر پرسنل حاضر در مدرسه.

2- وجود مواد ضدعفونی و الکل به طوری که در دسترس دانش‌آموزان و به میزان کافی باشد.

3- تهویه مناسب به طوری که ورود و خروج هوا در کلاس درس وجود داشته باشد و پنجره باز باشد.

4- با توجه به فصل گرما استفاده از وسایل سرمایشی در طول امتحان ضروریست.

5- گندزدایی دستشویی‌ها و توالت‌ها روزی دوبار انجام پذیرد و صابون مایع در دستشویی‌ها موجود باشد.

6- عدم توزیع مواد غذایی در مدرسه

7- جلوگیری از تجمع در هنگام ورود و خروج دانش‌آموزان

8-وجود مکانی به‌صورت اتاق قرنطینه برای دانش‌آموزان مشکوک

9- چیدمان صندلی‌ها به صورتی انجام شود که فاصله یک و نیم تا دو متر با اختصاص فضای چهار متر مربع برای هر دانش‌آموز تأمین شود.

* در ابتدای پیک پنجم کرونا، آزمون مدارس نمونه دولتی لغو شد

قرار بود آزمون مدارس نمونه دولتی، 18 تیرماه امسال برگزار شود اما به دلیل آغاز پیک پنجم کرونا لغو شد. علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش همان زمان گفت: «بیش از 236 هزار داوطلب از پایه نهم در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی دوره دوم متوسطه ثبت‌نام کردند که قرار بود این آزمون در 18 تیر برگزار شود».

وی ادامه داد: «به دلیل تغییر شرایط کرونایی کشور و به دستور مراجع ذیصلاح و با توجه به آغاز موج پنجم بیماری کووید19 و افزایش خطر سرایت پذیری ویروس دلتا، زمان برگزاری این آزمون‌ به تعویق افتاد».

و نکته مهم اینکه، در شرایطی که اکنون در بین موج پنجم کرونا به سر می‌بریم، آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی برگزار می‌شود.

داوطلبان باید به ۱۰۰ سوال آزمون در مدت ۱۲۰ دقیقه پاسخ دهند. سؤالات آزمون از کتاب های درسی آموزش قرآن و پیامهای آسمان، فارسی، عربی، مطالعات اجتماعی (جغرافیا، تاریخ، مدنی)، زبان انگلیسی، علوم تجربی و ریاضی پایه نهم سال تحصیلی ١۴٠٠-١٣٩٩ طرح شده است.

 مطابق ضوابط مندرج در دستورالعمل ثبت‌نام آزمون، پذیرش دانش‌آموزان در آزمون ورودی، بر اساس میانگین نمره‌کل آزمون ورودی و معدل کتبی ارزشیابی پایانی نوبت دوم پایه نهم به نسبت مساوی؛ ( ۵۰ درصد نمره آزمون ورودی و ۵۰ درصد معدل کتبی ارزشیابی پایانی نوبت دوم ) خواهد بود. شرط محاسبه ۵۰ درصد معدل کتبی، برای پذیرش دانش آموزان در مدارس نمونه دولتی، داشتن حداقل معدل کتبی ١٧، ارزشیابی پایانی نوبت دوم (معدل نمرات خرداد ماه پایه نهم بدون اعمال نمرات تکوینی ) در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ است.

در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ بیش از ۵٨ هزار  دانش آموز در سراسر کشور در پایه دهم در ۷۵۶ دبیرستان نمونه دولتی، از طریق برگزاری آزمون ورودی، می‌شوند.