18 تیرماه یادآور روز بزرگی برای یزد و یزدی هاست. روزیکه در آن، شهر تاریخی یزد در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید و به عنوان میراث مشترک بشری به جهانیان معرفی گردید.

آنچه باعث شد تا نام یزد در گستره میراث جهانی ، درخشان باشد، صرفا معماری، بافت تاریخی و کالبد خشت و گلین آن نیست، بلکه در ورای این معماری باشکوه و شهرسازی منحصر به فرد، جانمایه و روحی جریان دارد که تمامی خلقیات و شکوه سبک زندگی ساکنان صبور و بردبار کویر را در خود متجلی ساخته است.

مردمان کویر، از پس قرن ها زیستن در پهنه ای که از مهر و طبیعت و سخاوت آن به دور بوده، درنهایت سخت کوشی و قناعت، درمسیر همزیستی با کویر خشک و تشنه، به هنر زیستن متعالی دست یافته و توانسته اند در پناه فرهنگ غنی و سرمایه اجتماعی بی بدیل شان که آمیخته ای از هنر زیستن مجاهدانه و پرستش آگاهانه الهی است شهره آفاق گردند.

ثبت جهانی شهر یزد، نمادی از اندیشه و نگرش جهانی مردمان این دیار و توانایی زیستن متمدنانه در کویر بر محور کاریز ها، بادگیرها، ساباط ها و آب انبارها و تجلی ایمان به خدای یگانه تا بلندای گلدسته های مساجد کهن این دیار و دیگر پرستشگاه های یکتاپرستان جلوه ای از همزیستی مسالمت آمیز ادیان در طول تاریخ و رواداری و مدارای مبتنی بر به رسمیت شناختن سلایق و باورهای گوناگون است.

افتخار دارم تا در جایگاه نماینده ای از نمایندگان مردم شریف استان یزد و ریاست فراکسیون گردشگری، زیارت و میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی، ضمن تبریک مجدد سالروز ثبت جهانی شهر یزد، عهد خود بر پاسداری از میراث فرهنگی منحصر به فرد این دیار را تجدید نمایم و بر حمایت و همراهی همه بخش های دولتی و غیر دولتی در مسیر توسعه و رونق گردشگری استان تاکید کنم و این مهم را همواره به عنوان راهکاری برای معرفی هرچه بهتر فرهنگ غنی و اصیل یزد به جهانیان به شمار آورم.

بر یزد و مردمان سرافرازش درود می فرستم و پاسداشت این کهن دیار جهانی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

محمد رضا دشتی اردکانی

18تیرماه 1400