کرونای انگلیسی نوع جدید و جهش یافته ای از کرونا است که قدرت انتقال آن چندین برابر کرونای چینی است. ویروس کرونا ی انگلیسی اکنون به نزدیکی مرزهای کشورمان رسیده است. هر چند که پیشتر سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از مشاهده نشدن هیچ گونه ای از کرونای انگلیسی در کشور صحبت کرده بود، روز گذشته علیرضا رئیسی سحنگوی ستاد مبارزه با کرونا از احتمال ابتلای ایرانیان به این ویروس خطرناک خبر داد. به گفته رئیسی با توجه به مشاهده شدن ویروس کرونای انگلیسی در مرزهای شمال شرقی کشور این امکان وجود دارد که ساکنان این مناطق به ویروس کرونای انگلیسی مبتلا شده باشند.

ویروس کرونای جدید قدرت چسبندگی بیشتری به سلولهای تنفسی پیدا کرده و از طرفی قدرت ورود این ویروس به سلولهای تنفسی هم افزایش پیدا کرده است. این دو سبب شده تا این ویروس از قدرت انتقال بالاتری برخوردار بوده و با سرعت بیشتری منتشر شده و ایجاد بیماری کند.

کرونای فعلی که در همه دنیا همه گیر شده، کمتر کودکان را درگیر می‌کرد و در صورت درگیری هم قدرت ایجاد علائم شدید را نداشت، اما ویروس کرونای انگلیسی قدرت بیماری زایی بیشتری در کودکان پیدا کرده است.

درباره کرونای انگلیسی چه می دانید؟

محققان می‌گویند نوع جدید ویروس کرونا که در انگلیس پیدا شده، سریع‌تر از سایر گونه‌ها می‌تواند انتقال یابد. نوع جدید این ویروس در اواسط آذر ماه در انگلیس کشف و باعث شد که سایر کشور‌ها محدودیت‌هایی را در زمینه حمل و نقل به این کشور اعمال کنند. چند کشور دیگر نیز از کشف این گونه جدید در کشور خود خبر داده اند.

درست از زمانی که در لندن پایتخت انگلیس قرنطینه عمومی اعلام شد و قفسه مغازه‌ها در آستانه سال میلادی خالی شد می‌توان پیش‌بینی کرد کرونای جهش یافته که در انگلیس شناسایی شده است موضوعی بسیار جدی‌تر از حد انتظار است، آن قدر مهم که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در خصوص آن به توجیه مجامع عمومی بپردازد.

اهمیت کرونا ویروس جهش یافته در قدرت سرایت آن است، سرایتی که می‌تواند دنیا را بیش از پیش تحت‌الشعاع خود قرار دهد، همان طور که این روزها بیش از خبرهای کرونایی شمار مبتلایان کرونای جهش یافته مورد توجه مجامع عمومی است و انگار ابتلای ۳۷ نفر به این ویروس در جنوب انگلیس به مراتب مهم‌تر از ابتلای روزانه بیش از ۶۰۰ هزار نفر به کووید 19 معمولی است؛ ولی واقعاً دنیا تا به امروز چقدر در مورد کرونای انگلیسی یا همان جهش یافته می‌داند.

اولین مورد کرونای انگلیسی

اولین نمونه این ویروس جهش یافته در مرد سالمندی با ضعف سیستم ایمنی و در شهر کمبریج کشور انگلستان مشاهده شد که متأسفانه با وجود درمان‌های مداخله‌ای نتیجه این حمله ویروسی منجر به مرگ این بیمار شد که بعد از بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد ویروس کرونای موجود در بدن این فرد از نوع جدیدی است.

تفاوت‌های کرونای چینی و کرونای انگلیسی

آنچه تا به امروز اثبات شده قدرت سرایت پذیری بالای ویروس کرونا جهش یافته است، علیرضا جهانبخش متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص دیگر جنبه‌های ویروس کرونای جهش یافته می‌گوید: این ویروس با تغییرات ژنتیکی که پیدا کرده رفتارهای متفاوتی در بحث بیماری‌زایی و سرعت انتقال بیماری از خود بروز داده است و قدرت چسبندگی بیشتری به سلول‌های تنفسی پیدا کرده و از طرفی قدرت ورود این ویروس به سلول‌های تنفسی هم افزایش پیدا کرده است.

جهانبخش ادامه می‌دهد: تغییرات صورت گرفته در ویروس کرونا موجب شده تا بیماری‌زایی این نوع ویروس جدید در کودکان بیشتر باشد در حالی که کرونای فعلی که در همه دنیا همه گیر شده، کمتر کودکان را درگیر می‌کرد و در صورت درگیری هم قدرت ایجاد علائم شدید را نداشت، اما ویروس کرونای انگلیسی قدرت بیماری‌زایی بیشتری در کودکان پیدا کرده است.

همچنین علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ویروس کرونای انگلیسی را جوان‌کش دانست تا مشخص شود ویروسی که تا به حال به کشورهای زیادی نیز سرایت پیدا کرده است خطر جدی برای جوانان و سنین پایین دارد.

آیا کرونای انگلیسی کشنده‌تر است؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تاکنون تفاوتی در شدت کشندگی این ویروس جدید با ویروس کرونای فعلی مشاهده نشده، اما با توجه به اینکه تغییرات و رفتارهای ویروس قابل پیش‌بینی نیست، این نگرانی وجود دارد که در آینده میزان کشندگی این ویروس افزایش یابد.

کرونای انگلیسی به ایران رسیده است؟

این سوال از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا جهش یافته مطرح شد و باعث لغو پروازهای ایران به انگلیس نیز شد و آنقدر مهم بود که سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پاسخ به آن روی آنتن زده شبکه خبر برود و توضیحاتی ارائه کند.

نمکی در این خصوص گفت: به‌محض این‌که این خبر را شنیدیم مرزهای هوایی‌مان را به‌روی کشور انگلیس بستیم و از ایران نیز پروازی به انگلیس نداشتیم، بلافاصله افرادی را که در ۱۵ روز قبل از انگلیس به ایران آمده بودند ردیابی کردیم و خوشبختانه تا امروز ردپایی از این ویروس جهش‌یافته در کشور پیدا نکرده‌ایم.

وی با توجه به ادعای برخی مبنی بر این‌که پیک اخیر کرونا در ایران به‌دلیل ورود ویروس جهش‌یافته به کشور بوده است، تصریح کرد: تا این لحظه هیچ‌یک از ویروس‌شناس‌های ما این نوع جهش‌یافته را گزارش نکرده‌اند؛ البته ۶۶ جهش در ویروس را پیش از این دیده بودیم که گزارش آن به بنده رسیده است ولی هیچ‌یک از این جهش‌ها در پروتئین spike نبوده است.

همچنین مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا در این خصوص گفت: هر چند فعلاً در ایران امکان توالی‌یابی دقیق ویروس را نداریم اما مدرکی هم برای ورود این ویروس جهش یافته به ایران در دست نیست.

محرز اضافه کرد: به تازگی در حال راه‌اندازی امکاناتی برای این منظور هستیم که در این صورت توالی‌یابی دقیق ویروس فراهم خواهد شد و باید ویروس را به طور مرتب رصد کرد تا مشخص شود تغییری در آن ایجاد شده یا نه، کاری که معمولاً در کشورهای پیشرفته انجام می‌شود.

کرونای انگلیسی به ایران رسید؟!+ فیلم

 

آیا واکسن توانایی مقابله با کرونای انگلیسی را دارد؟

طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده به احتمال زیاد واکسن‌های تولید شده معتبر در جهان بتوانند مقابل این یورش نیز اثرگذاری داشته باشند ولی اگر در بدترین صورت واکسن فعلی مورد استفاده در جهان توانایی مقابله با کرونا ی انگلیسی را نداشته باشد حداقل باید در شش هفته منتظر تولید واکسنی جدید باشیم.

موضع ایران به ابهامات کرونای انگلیسی

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت طی توییتی در این باره نوشت: امروز در تماسی که با یکی از محققان انگلیسی داشتیم عنوان می‌کرد که احتمالاً ویروس جهش یافته از آزمایشگاه واکسن‌سازی در انگلیس منتشر شده، اما چگونگی نشت و انتشار آن مشخص نیست. ظاهراً پزشکان این کشور نیز اجازه اظهارنظر در این‌باره را ندارند و هنوز توضیح دقیقی در این باره داده نشده است.