سردار محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در برنامه تلویزیونی«شهر امن» در خصوص اصلاح هندسی معابر گفت: راه یکی از ارکان ترافیک است؛ حوادث، ترددها و ترافیک رکنی دارند که راه مؤثرترین رکن آنها است. اگر راه ایمن باشد، حوادث به حداقل می‌رسد.

وی گفت:شکل هندسی راه‌ها به دلیل حوادث یا گره‌های ترافیکی دچار ضعف هستند که باید اصلاح شوند؛ در نتیجه تغییر شکل راه، اصلاح هندسی معابر نام دارد.

سردار حمیدی تصریح کرد: برخی از موارد اصلاح هندسی جزئی است،به صورت موقت با نصب علائم ترافیکی، جریان ترافیک را چک می‌کنیم و در مرحله بعد اقدامات عمرانی را انجام می‌دهیم. در شرایطی هم از ابتدا نیاز به زیرگذر و میدان هست که باید اقدامات عمرانی از ابتدا انجام شود.

وی با اعلام این که ترافیک از گذشته معضل شهر تهران بوده است و اگر اقدامات اصلاح هندسی معابر در این سال‌ها نبود، شهر تهران قفل می‌شد گفت: این اقدام جز لاینفک بهبود جریان ترافیک است؛ در چند هفته گذشته معابر اصلی شهر تهران اصلاح ‌شده‌اند به طور مثال در کمربندی شهر تهران پروژه شهید نجفی رستگار را اخیراً افتتاح کردیم؛ این پروژه منجر به تخلیه بار ترافیکی آزادگان از منطقه مشیریه می‌شود.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ ضمن اشاره به مهم‌ترین نمونه‌های اصلاح هندسی معابر گفت: اخیراً گاردریل ها را با نیوجرسی‌های جدید جا به جا کردیم که در آزادراه‌های اطراف تهران گارد ریل‌ها جمع و از نیوجرسی‌های جدید استفاده شد. در داخل شهر تهران هم به صورت جدی پیگیر شدیم و با کمک شهرداری در بزرگراه آزادگان حوادث را با نصب نیوجرسی‌های جدید کاهش دادیم.

سردار حمیدی تأکید کرد: نیوجرسی‌های جدید جسم سختی هستند که امکان عبور خودرو از آن‌ها وجود ندارد و مانع تابش نور چراغ خودرو مقابل به چشم راننده می‌شود.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ خاطرنشان کرد: مسدود کردن راه‌ها توسط پلیس به دلیل هم‌سطح نبودن معابر است که جریان ترافیک را مویرگی کنترل می‌کنیم.

این مقام ارشد پلیس راهور پایتخت تصریح کرد: در خیلی از مواقع بزرگراه‌ها کشش بار ترافیکی را ندارند و درصورتی‌که عبور و مرور مسدود نشود، شاهد بار ترافیکی سنگین خواهیم بود؛ در این راستا پلیس به نسبت اهمیت معابر اقدام به مسدود کردن بعضی از معابر می‌کند و این باور درست نیست که حضور پلیس منجر به بار ترافیکی می‌شود.