حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور، صبح امروز (دوشنبه ۱۲ آبان) در حاشیه جلسه وزرای کشور و بهداشت گفت: با توجه به روند بیماری مخصوصا در ۲۵ استان کشور که در وضعیت خطر قرار داشتند تصمیم گرفتیم محدودیت تردد در مراکز ۲۵ گانه استان‌ها را در نظر بگیریم که به نوعی ۶ استان هم درگیر خواهند شد و به نوعی تردد در آن‌ها هم ممنوع خواهد بود.

وی ادامه داد: مردم تهران در شهر‌های حاشیه‌ای تهران می‌توانند حضور پیدا کنند، اما از محدوده استان تهران نمی‌توانند خارج شوند. ما مرز استان‌ها را در نظر گرفتیم لذا تردد در خود استان‌ها مشکلی ندارد.

ذوالفقاری با اشاره به جریمه ۵۰۰ هزار تومانی برای خروج خودرو‌ها از استان‌های دارای پلاک همان استان اظهار داشت: اگر کسی اصرار به حرکت کند خودروی او متوقف می‌شود. این تصمیم از ساعت ۱۲ امروز شروع و تا ساعت ۲۴ جمعه ادامه می‌یابد. در این طرح، تهران و البرز را یک استان در نظر گرفته ایم.

وی گفت: ممنوعیت تردد فقط برای خودرو‌های پلاک شخصی است و شامل حمل و نقل عمومی اعم از قطار، هواپیما و اتوبوس‌های بین شهری نمی‌شود.

رئیس کمیته امنیتی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: البته افراد از کنار گذر‌های جاده می‌توانند حرکت کنند، ولی نمی‌توانند به داخل شهر‌ها وارد شوند.

ذوالفقاری در مورد اینکه چرا استان‌های شمالی شامل این طرح نشدند تصریح کرد: استان‌های شمالی مشمول وضعیت خطر نبودند، ولی وقتی از تهران و دیگر استان‌ها کسی نمی‌تواند خارج شود پس این استان‌ها ها مسافر ندارند.