به گزارش پارس ، به نقل از تسنیم، غلامرضا رضایی با اعلام این مطلب افزود: همچنین عملیات بازگشت زائران سرزمین وحی از ۱۴ ذالحجه تا ۵ ماه محرم یعنی از ۲۸ مهر تا ۱۸ آبان ادامه می یابد.

وی در خصوص برخی محدودیت های ترددی در شهر مکه توصیه هایی نیز برای زائران داشت و اضافه کرد: براساس مشاهدات میدانی و بازدیدی که ریاست محترم سازمان حج و زیارت و هیات همراه از عملیات اجرایی توسعه مسجد نبوی (ص) و حرم مکی داشتند، امسال محدودیت های ترددی ویژه ای برای زائران ایجاد شده، به طوری که به دلیل ساخت وساز در طبقات ۲ و ۳ سعی، فقط طبقه همکف مسعی قابل استفاده است.

رضایی تصریح کرد: همچنین فضای مطاف به جهت تخریب به شدت کم شده و به کمتر از ۱۰۵ هزار نفر در ساعت رسیده زیرا طبقات ۲ و ۳ و هچنین پشت بام طبقه سوم مشمول طرح توسعه شده است. از طرفی ایستگاه باب علی و پارکینگ های اختصاصی نیز در همین راستا در حریم پروژه عمرانی واقع شده و دیگر برای زائران ایرانی قابل بهره برداری نیست.

وی ادامه داد: البته در مشاعر بویژه عرفات، منی و جمرات به دلیل گسترش خدمات و به کارگیری امکانات وسیع از سوی دولت عربستان مشکل تردد برای زائران وجود ندارد، زیرا پل جمرات تا سه طبقه توسعه پیدا کرده همچنین خط منوریل از مشاعر به شهر مکه توسعه پیدا کرده و از این لحاظ حجاج ما در ۱۲ ذالحجه در فرصت زمانی کمتر از نیم ساعت به حرم خواهند رسید و می توانند اعمال خود را بجای بیاورند.

البته در مدینه هم بدلیل استمرار عملیات عمرانی توسعه مسجدالنبی (ص) بسیاری از هتل های اطراف مسجد تخریب شده و این امر نیز باعث محدودیت هایی برای زائران در شهر مدینه می شود. بازهم تاکید می کنم مشاعر به نسبت حرم مشکلات و محدودیت های ترددی برای زائران ندارند.