به گزارش پارس نیوز، 

 مونا طزری متخصص پوست و مو اظهار کرد: برای داشتن موهایی سالم و پرپشت در وهله نخست باید ساختار و جنس موی خود را بشناسید تا بتوانید آنها را به بهترین شکل نگهداری کنید؛ بنابراین بهتر است به پزشک مراجعه کنید و در این مورد راهنمایی بگیرید، در ضمن همیشه نحوه مصرف شامپو که روی آن درج شده را بخوانید، برخی افراد تصور می‌کنند لزومی ندارد اطلاعات روی شامپو را خواند، اما بعضی شامپو‌ها با بقیه متفاوت است و دستور استفاده متفاوتی هم دارند.

این متخصص پوست و مو بیان کرد: غیر از دستور مصرف محتویات شامپو را هم بررسی کنید، بعضی از شامپو‌ها حاوی لیمو و نعناع است که بعضی از افراد به آن حساسیت دارند، بعضی هم حاوی مواد شیمیایی است که بعضی از افراد را دچار آلرژی می‌کند، در نتیجه همیشه اطلاعات روی شامپو را بخوانید و سعی کنید بهترین انتخاب را برای موهایتان داشته باشید، در ضمن حتما به نوع موی خود توجه کنید اینکه چرب یا خشک بوده در انتخاب شامپو مهم است.

 

چقدر باید شامپو زد؟

طزری با اشاره به اینکه برخی افراد هر روز به حمام می‌روند و شامپو استفاده می‌کنند که این کار نادرستی است، تشریح کرد: اگر احساس می‌کنید هر روز نیاز به استحمام دارید سعی کنید هر روز شامپو استفاده نکنید، در این صورت ساقه مو به شدت نازک خواهد شد همچنین بسیاری از ویتامین‌های مو از بین خواهد رفت.

وی اظهار کرد: شاید برایتان سخت یا خلاف عادت باشد که هر روز شامپو استفاده نکنید، اما باید گفت که آب هم برای تمیز کردن مو کافی است چرا که آب هم می‌تواند آلودگی‌ها را از روی موهایتان بردارد ، می‌توانید در انتهای استحمام‌تان کمی نرم کننده به ساقه موهایتان بزنید.

این متخصص پوست و مو گفت: فقط به کف سر شامپو بزنید و ماساژ دهید، همه‌ موها را بهم نمالید، رسیدن کف شامپو به ساقه و انتهای مو‌ها کافی است؛ برخی عادت دارند با آب داغ استحمام کنند که اشتباه است، استحمام با آب داغ ریشه مو را ضعیف خواهد کرد.

 

طزری یادآوری کرد: زیاد شامپو نزنید، برخی دستور مصرف را فراموش می‌کنند و مقدار زیادی شامپو استفاده می کنند و باقیمانده شامپو روی کف سر باقی می‌ماند و تکرار این کار در طولانی مدت مانع تنفس کافی پوست سر و ریزش مو می‌شود؛ اگر روزانه ورزش نمی‌کنید، مو‌های چربی ندارید استفاده از شامپو پنج روز یک‌بار کافی است و بیشتر از این مقدار مو‌های شما را خشک و وزوزی می‌کند.