به گزارش پارس نیوز، خوراکی ها و غذاهای ضد استرس برخلاف استرس بسیار دلچسب و خوشمزه هستند. با لذت میوه و خوراکی بخورید وآرامش اعصاب داشته باشید.ضد استرس و غذاهای ضد استرس مجموعه ای از ضد استرس های گیاهی و طبیعی هستند که علاوه بر آرامش اعصاب و روان و رفع استرس برای زیبایی هم موثرند.ضد استرس

 

کارشناسان معتقدند که یک رژیم غذایی تحریک کننده و نامنظم و آشفته در واقع پیش فاکتوری برای بروز استرس است که معمولا شامل مصرف چای و میان وعده ها به طور مکرر و نامنظم است، اما با دنبال کردن یک رژیم غذایی منظم و همچنین انتخاب خوردنی هایی مناسب می توان تا حد امکان استرس روزانه را از خود دور نگهداشت.

استرس

استرس می تواند منجر به افزایش میل بدن به خوردن مواد غذایی فاقد ارزش تغذیه ای و افزایش ساخت هورمون چاقی و به دنبال آن بروز چاقی در نواحی مانند شکم، ران ها و میان تنه افراد شود. 

گفتنی است، اما افراد حتی با وجود داشتن استرس می توانند از مواد غذایی خوشمزه استفاده کنند و به این ترتیب علاوه بر حفظ تناسب اندام میزان استرس بدن خود را نیز کاهش دهند.

میوه های ضد استرس

بررسی ها نشان می دهند، از جمله مواد غذایی مفید برای رفع استرس، توت شیرین و شکلات را می توان نام برد که سبب ترشح ماده شیمیایی بتااندروفین در مغز می شود و به این ترتیب باعث رفع استرس می شود. 

توت، تمشک، توت فرنگی و ذغال اخته با وجود طعم شیرین خود مشهورترین آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از پیری زودرس و مبارزه با استرس هستند. 

مصرف این خوارکی ها همچنین می تواند اثرات مخرب استرس بر دستگاه گوارش و هضم غذا را کاهش دهد. 

بابونه یکی دیگر از مواد غذایی تسکین دهنده استرس است. مصرف عصاره چای بابونه قبل از خواب با بالا بردن سطح آمینو اسید گلیسین می تواند سبب آرام سازی سیستم عصبی و جلوگیری از بروز استرس شود. 

مصرف چای بابونه همچنین می تواند به تنظیم وضعیت دستگاه گوارش مانند گرفتگی معده و رفع یبوست بپردازد. 

دانه های آجیل نیز به طور طبیعی می توانند سبب تنظیم سطح قند خون، کاهش هوس خوردن مواد غذایی شیرین، تنظیم اشتها و بهبود متابولیسم بدن شوند. 

در آجیل گروه ویتامین های B، روی، منیزیم و روغن های امگا3و6 وجود دارد که همگی اثر مثبت بر اعصاب و رفع استرس می گذارند.

غذاهای ضد استرس

یکی دیگر از مواد غذایی کاهنده استرس، سیر خوراکی است که نوعی اثر ضد باکتری، ضد ویروسی و ضدقارچی در بدن از خود به جای می گذارد. 

با به وجود آمدن اثرات محافظتی از بدن سیستم عصبی بدن آرامش پیدا کرده، بروز استرس ناشی از عوامل بیماری زا در بدن از بین می رود. 

مصرف سیر همچنین می تواند سبب کاهش التهاب بافت عضلات و گرفتگی عضلات شود که به هنگام استرس روی می دهد. امگا3 موجود در ماهی های روغنی مانند ماهی سالمون و قزل آلا نیز به دلیل دارا بودن ویتامین های گروه B، روی و منیزیم سبب کاهش استرس در افراد شود و در نهایت روغن زیتون یکی از ترکیبات بسیار مهم برای کاهش استرس در افراد است زیرا با اثر محافظتی از قلب و عروق از افراد به هنگام بروز استرس محافظت می کند.