به گزارش پارس نیوز، وقتی آذر ۹۷ با حادثه غم انگیز سوختن ۴ دانش آموز به دنبال آتش گرفتن مدرسه ای در زاهدان، به وقع پیوست، همه نگاه ها معطوف به یکی از مشکلات بنیادین آموزش و پرورش شد: نبود امکانات استاندارد در مدارس بی شماری در کشور که برخی از این کمبودها جان فرزندانمان را به خطر می اندازد. 

مساله نبود وسایل گرمایشی استاندارد و وجود بخاری های نفتی در شمار زیادی از مدارس کشور حالا دیگر یکی از دغدغه های شمار زیادی از مردم است. حتی به توییت ها نیز راه پیدا کرده است. عده ای عصبانی از اینکه چرا بودجه آموزش و پرورش و مدیریت این نهاد توان استانداردسازی امکانات آموزشی را ندارد و عده ای از این می گویند که در مدارس غیردولتی پایتخت دعوا بر سر دستگاه تصفیه و اواسازی است و در گوشه ای دیگر از کشور مدارس پول جمع کردن بخاری های نفتی از سر کلاس را ندارند.

حتی حالا دیگر هر روز تصاویر بیشتری از مدارس روستایی و عشایری که دانش آموزانش با پتو سر کلاس حاضر می شوند در فضای مجازی دست به دست می شود. 

نماینده اولیا و مربیان سیستان و بلوچستان در دیدار صمیمی نمایندگان منتخب انجمن اولیا و مربیان خواستار این شد تا استاندارد نشدن وسایل گرمایشی در مدارس این استان، این مدارس تعطیل شود چرا که اولیا هر لجظه نگران جان عزیزانشان هستند. در یک کلام: بسیاری ترسیده اند.

از سوی دیگر اما هستند کسانی که دست به کار شده اند تا حداقل معضل نبود وسایل گرمایشی استاندارد در مدارس کشور را حل کنند چرا که به نظر می رسد بودجه آموزش و پرورش کفاف چنین هزینه ای را نمی دهد. کمپین «همه برپا» با هدف استانداردسازی سیستم های گرمایشی تمام مدارس کشور از سوی جامعه خیّرین مدرسه‌ساز کشور آغاز شده است. شعار این کمپین «کلاس گرم- مدرسه امن» است.

هر روز خبرهایی از پیوستن مسئولان به این کمپین به گوش می رسد. امروز هم خبر رسید که شهردار سابق تهران و رئیس کمیسیون خانواده مجلس شورای اسلامی عضور این کمپین شدند. محمدعلی افشانی شهردار سابق تهران معتقد است امنیت لازمه حیات انسان است و هرگونه حرکت توسعه‌ای در کشور در گروه تأمین امنیت و سلامت آحاد جامعه است.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان سرمایه اصلی برای رشد کشورند و برای حفظ این سرمایه باید از هرگونه حادثه ناگوار در مدارس از جمله بحث خطرات کلاس‌های فاقد سیستم گرمایش استاندارد پیشگیری شود. علاقه‌مندانه در این طرح مشارکت خواهم داشت و انتظار دارم تمام کسانی که می‌توانند در رفع مشکل گرمایش مدارس نقش‌آفرین باشند در این کمپین حضور فعال داشته باشند.

همچنین پروانه مافی رئیس فراکسیون خانواده مجلس هم پس از پیوستن به کمپین «همه برپا»، گفت: از این کمپین استقبال می‌کنم و آن را یک ابتکار خوب می‌دانم، چون با مشارکت حداقلی نیز می‌توان در این کمپین حضور داشت، بنابراین به نظرم فراگیر و مورد استقبال آحاد جامعه قرار خواهد گرفت. دانش‌آموزان امانت خانواده‌ها در مدارس هستند و باید یکبار برای همیشه با مشارکت عمومی مشکل ایمنی مدارس برطرف شود. حتما نباید مشارکت‌ها نقدی باشد، با مشارکت غیرنقدی مثلا با تبلیغ این کمپین می‌توان یاری‌رسان مدارس غیراستاندارد بود.

وی از تمام نمایندگان مجلس خواسته با عضویت در این کمپین دغدغه خود به تأمین امنیت دانش‌آموزان در پشت میز و نیمکت‌های مدارس را یکبار دیگر نشان دهند.

 رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور اما هدف از  راه اندازی و آغاز به کار این کمپین را جذب مشارکت خیرین و مردم خیراندیش کشورمان حتی با مبالغ اندک عنوان کرد. 

پیش از این نیز مرتضی حاجی و علیرضا علی احمدی و علی اصغر فانی وزرای سابق آموزش و پرورش، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش با اختصاص یک سوم حقوق خود ، محمدرضا عارف رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی عضور این کمپین شده اند. 

 

حاجی در این باره گفت: مدرسه باید امن باشد و احساس آرامش رشد و بالندگی بدهند. دانش‌آموز یک سرمایه دست نیافتنی است و ما به نیروی انسانی فرهیخته برای آینده کشور نیازمندیم. ما برای حفظ سرمایه مادی خود تلاش می‌کنیم درحالیکه نیروی انسانی از سرمایه عادی مهم‌تر است و بسیار جای تأسف دارد که در سال‌های گذشته شاهد حوادث تلخ در مدارس بوده‌ایم. ناامنی مدارس حوادث تلخ و ناگواری مانند حادثه شین‌آباد و درودزن را رقم زده است، امنیت حداقل حق دانش‌آموزان است و دانش‌آموز حق دارد در محیط ایمن درس بخواند. با صرفه‌جویی و هدف‌گذاری در اختصاص اعتبارات می‌توان مشکل مدارس را حل کرد. باید همه با هم همت کنند تا بچه‌ها در مدارس امن تحصیل کنند.

علیرضا علی احمدی هم به حادثه تلخ جان باختن ۴ دانش آموز در مدرسه غیر دولتی در شهر زاهدان اشاره کرد و گفت: ایمنی مقدم بر آموزش است و مسئولیت آموزش و پرورش در این امر خطیر است. مردم به جامعه خیرین مدرسه‌ساز اعتماد دارند و به همین دلیل تشکیل این کمپین، یک سرمایه بسیار مناسب برای رفع مشکل سیستم‌های غیر استاندارد گرمایشی در مدارس است. من از امروز عضو این کمپین خواهم بود و در حد توان انجام وظیفه خواهم کرد.

علی اصغر فانی نیز با یادآوری حوادث سال‌های گذشته چون مدرسه شین‌آباد و مدرسه درودزن و حادثه اخیر در شهر زاهدان بر استانداردسازی سیستم گرمایش مدارس به عنوان یک ضرورت تأکید کرد و گفت: هنوز بدنه جامعه ما از جراحات حوادث مربوط به بخاری‌های غیر استاندارد در مدارس مجروح است و رنج می‌برد و باید سعی کنیم در یک دوره زمانی کوتاه با مشارکت مردم و مسئولان این مشکل را برای همیشه برطرف کنیم. مردم به جامعه خیّرین مدرسه‌ساز اعتماد دارند و این اعتماد یک سرمایه است که باید حفظ شود. با افتخار عضو این کمپین می‌شوم و تمام تلاش خود را برای اشاعه این طرح به کار خواهم گرفت.

محمدرضا عارف نیز در حاشیه جلسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به حوادث مربوط به استفاده از سیستم‌های گرمایشی غیراستاندارد در برخی مدارس کشور از جمله حادثه مدرسه شین‌آباد و درودزن در سال‌های گذشته و آتش‌سوزی اخیر در مدرسه اسوه حسنه در شهر زاهدان که موجب قربانی شدن چهار دانش‌آموز نو نهال این مدرسه شد، اشاره کرد و گفت: در بحث آماده‌سازی فضاهای آموزشی برای دانش‌آموزان عزیز دو نکته اساسی پیش روی ما قرار دارد؛ نکته اول اینکه باید با صرف اعتبارات کافی نسبت به مقاوم‌سازی و مستحکم‌سازی مدارس اقدامات اصولی انجام شود و نکته دوم، اینکه در یک برنامه کوتاه مدت، سیستم گرمایش تمام مدارس کشور در وضعیت قابل اطمینان قرار گیرد. همه مردم و مسئولان و خیرین نسبت به سلامت و امنیت دانش‌آموزان در تمام مدارس کشور احساس مسئولیت می‌کنند و به همین دلیل این کمپین مورد استقبال افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

محمدرضا عارف از تمام خیران دعوت کرد که با مشارکت در این طرح، تأمین سیستم های گرمایشی استاندارد مدارس را سرعت بخشند.

شماره حساب ۱۴۳۰۰۳۰۰۶۵ (بانک ملت، شعبه پل رومی به نام جامعه خیرین مدرسه‌ساز) ویژه جمع‌آوری کمک‌های مردم برای شرکت در این کمپین است.

امید این است که مسئولانی که در حال حاضر مسئولتی در کشور به عهده دارند علاوه بر عضویت در این کمپین و کمک های نقدی به آن، عضویت در این کمپین را تلنگری برای فراهم آوردن شرایط مناسب برای ارتقای کیفیت مدارس در همه ابعاد بدانند.