پیمان فراهانی - به گزارش پارس نیوز، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در خصوص هم‌افزایی و انسجام‌بخشی برای مقابله با مشکلات بیش از حد پیش روی استان تهران گفت:‌ وضعیت به گونه‌ای است که ما باید اقدامات خود را به صورت مضاعف با همکاری سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها انجام دهیم. 

وی افزود: در حال حاضر باید الزامات فرابخشی، اصل و مبنا قرار گیرد،‌ زیرا هر کجا که توسعه به وجود آمده، به دلیل تبعیت از رهیافت‌های سند آمایش است که در آن ظرفیت‌های نسبی و تحول‌های جمعیتی مشخص شده تا ما بتوانیم فعالیت‌های خود را منطبق کنیم.  

استاندار تهران بیان کرد: مهمترین اقدام تخصصی مقیمی استاندار سابق، سند توسعه شهر و استان تهران بود، لذا مبنا قرار دادن این سند به عنوان نقشه راه است؛ دوران آزمون و خطا برای اجرای سند آمایش گذشته است و این سند که از پایین به بالا تنظیم شده است باید اجرایی شود. 

وی ادامه داد: عدم استفاده از سند توسعه صرف وقت و سرمایه است، زیرا این سند بعدها را به صورت بخش به بخش مشخص کرده است و در مورد سند توسعه استان و شهرستان‌ها باید اقدامات هر چه سریع‌تر انجام شود. 

بندپی افزود: بنده در هیأت دولت گفتم که تنها یک درخواست اساسی دارم و آن نیز اجرای سند توسعه شهر و استان تهران است؛ افرادی که در اداره‌جات تهران مدیریتی برعهده دارند، در گذشته امتحان خود را در زمینه بحث‌های مدیریتی سایر شهرستان‌ها پس داده‌اند. 

استاندار تهران گفت: ما موظفیم برای توسعه، آبادانی و رشد استان تهران اقدام کنیم و در همین زمینه مهم است بگویند چرا بودجه‌های سال ۹۷ نسبت به ۹۶ کاهش یافته است. در همین راستا چرا شهرستان ملارد نباید حتی یک تخت بیمارستانی داشته باشد و بسیاری مورد مانند همین نکته وجود دارد که حتی با وجود بودجه مناسب، در زمانی که ارز قیمت مناسب‌تری از حال داشت، انجام نشده‌اند. 

وی در ادامه بیان کرد: یک مدیرکل هر قدر برای روشنگری در اقدامات زیرساختی زمان نیاز داشته باشد، دراختیار آنان قرار خواهد گرفت و این مورد به عنوان شاخص عملکرد ما است. رصد و پایش در اقدامات مدیران و ارائه گزارش‌های فرابخشی توسط این افراد از موارد مهمی است که باید رعایت شود، زیرا کشور ما کشوری است تا تلاش ویژه‌ای نشود، اقدامی برای محرومیت‌زدایی انجام نخواهد شد، بنابراین پیگیری و تلاش مدیران در این زمینه بسیار کمک‌کننده است. 

بندپی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی، نرخ بیکاری ۱۲.۲ درصد است، گفت: ۸۵۰ هزار نفر در زمینه روستاها وجود دارند که برای آنان اقدامات خوبی صورت گرفت و مجلس بودجه مناسبی را به آنان ارائه کرد. 

استاندار تهران در ادامه افزود: از بانک‌ها هیچ شخصی در جلسه حضور پیدا نکرد، لذا یکی از مهمترین مشکلات ما همین مورد است و حتما باید مدیریت بانک‌ها از حوزه‌های مختلف در جلسه حضور یابند، زیرا اینها مهمترین ابزار کار ما هستند. اگر این افراد برای ارائه تسهیلات حضور نیابند، چگونه می‌توان به بیکاری پایان داد؟ همچنین دانشگاه‌ها نیز باید در جلسات حضور پیدا کنند تا تقسیم کار مناسب به وجود آید. 

وی با اشاره به اینکه اولویت ما در زمینه راه و شهرسازی، توسعه حمل و نقل ریلی است، افزود: هر چند باید در زمینه تأمین اتوبوس و تاکسی برای کاهش آلودگی هوا اقدام کنیم، ولی حال مهمترین اولویت، حمل و نقل ریلی است. 

بندپی در زمینه ساماندهی سکونتگاه‌های غیرمجاز گفت: باید وزارت مسکن و شهرسازی در ساماندهی، نوسازی و بازسازی موارد موجود قدم بردارد زیرا این اقدام در زمینه کاهش آلودگی هوا مؤثر است. باید برای کیفیت و کمیت، مراکز صنعتی را به خارج از محوطه شهری انتقال داد. 

استاندار تهران ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر حوزه اجتماعی کشور نیاز به کار بسیاری دارد، افزود: تهران سرریز سایر استان‌ها به شمار می‌رود، حدود ۶۳ درصد کودکان کار ما خارجی هستند، بنده نامه‌ای به دادستان تهران نوشتم که به ما در زمینه ساماندهی کودکان کار کمک کنند. ما کودکان کار را شناسایی و با خانواده بسیاری از آنان ارتباط پیدا کردیم. زمانی که ما این کودک را چندین بار در چهارراه‌ها دیدیم، در پنجمین مرحله مشخص می‌شود خانواده صلاحیت نگهداری از کودک را ندارد و ما باید تصمیم بگیریم تا حق سرپرستی این کودکان را از خانواده آنان بگیریم و به عهده سازمان بهزیستی بسپاریم. 

وی ادامه داد: کودکی که رها می‌شود، در نقل و انتقال مواد مخدر اقدام می‌کند و بسیاری از موارد این چنینی، ما در سازمان بهزیستی ظرفیت بسیاری ایجاد و راه‌های نوینی را معرفی کرده‌ایم. در گذشته برای درمان اقدام می‌شد ولی حال علاوه بر آن، برای دوره پس از درمان مواردی نظیر آموزش و ... وجود دارد. 

بندپی افزود: طبق قانون ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه، باید شهرداری‌ها در کنار سایر دستگاه‌ها در زمینه توانمندسازی و تداوم پاکی افراد حضور یابند. حمل و نقل و آلودگی هوا که وابسته به یکدیگر هستند حتما باید به سرعت ساماندهی شوند، لذا از بودجه در زمینه ارتقای حمل و نقل ریلی باید بهترین بهره را در کنار کمک‌های بیشتر سازمان برنامه و بودجه داشته باشیم. 

استاندار تهران بیان کرد: در حال حاضر سیستم‌های تصفیه‌خانه‌ای به وضعیت مناسب نرسیده‌اند و از جایی که این مورد در سلامت مردم تأثیر دارد، باید سریعا به آن رسیدگی کنیم. 

وی در زمینه جذب بودجه گفت: مجلس همیشه در کارهای بزرگ تصمیم گرفته است و اقدامات آنان در زمینه کنترل آسیب‌ها در سازمان بهزیستی، پیشگیری از معلول‌زایی (غربالگری پیش از ازدواج) و... کمک‌های بسیار مناسبی کرده است،‌ لذا ما درخواست داریم امسال نیز کمک‌کننده باشند تا ما حس نکنیم با کاهش بودجه مشکلی به وجود خواهد آمد. 

بندپی در پایان افزود: ما در افزایش سرانه کلاس درس و سایر ساماندهی‌ها می‌توانیم از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد بهره ببریم. حذف سه دهک از یارانه‌بگیرها دیگر مورد مهمی است که رسانه‌ها می‌توانند در اجرای آن کمک‌کننده باشند؛ ما لیست یارانه‌ها را ارائه و مشخص می‌کنیم که اگر تعدادی از افراد بی‌نیاز مبالغ خود را دریافت نکنند، در زمینه‌های مناسبی می‌توان قدم برداشت.