به گزارش پارس نیوز، حسین خجسته، مدیر امور شعب صندوق امداد ولایت در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره«فعالیت این صندوق و ارائه خدمات مالی به مددجویان»، اظهار داشت: دو شعبه در استان تهران داریم که یکی در منطقه ۴ و دیگری در منطقه ۱۰ قرار دارد و پرداخت وام به صورت قرض الحسنه است.

وی ادامه داد: عمده فعالیت‌های ما به صورت الکترونیکی و غیر حضوری است. ۴۴ منطقه داریم که در استان تهران وجود دارد و در هر منطقه ما یک نماینده داریم و با شعبه‌های ما ارتباط برقرار می‌کند.

مدیر امور شعب صندوق امداد ولایت اضافه کرد: تنها صندوقی هستیم که عضو شبکه شتاب هستیم و پشتوانه بانک ملی و مجوز بانک مرکزی داریم. البته یکسری خیّران هستند که به واسطه فضایی که در صندوق به وجود آمده با ما ارتباط دارند. این افراد پولی به صندوق می‌دهند و از آن پول وام داده می‌شود و به این شکل فضای خوبی برای خود خیرّ و صندوق ایجاد می‌شود.

خجسته درباره اینکه «چه تعداد از این صندوق وام گرفته اند؟»، گفت: سال گذشته حدود ۶۶ میلیارد تومان وام دادیم که این وام سهم ۱۴ هزار نفر شد؛ امثال به حدود بیش از شش هزار نفر با  حدود ۲۴ میلیارد تومان رسیده است.

وی درباره «سقف وام اعطایی به مددجویان»، افزود: اگر خیّر خودش وام بدهد سقف معینی ندارد اما وام‌هایی که خودمان می‌دهیم سقف آن  ۵ میلیون تومان با اقساط ۳۶ ماهه است؛البته کارمزد مختصری دارد.

مدیر امور شعب صندوق امداد ولایت درباره اینکه «اعطای وام‌ به مددجویان به چند طریق انجام می‌شود؟»، بیان داشت: از طریق منابع صندوق و کمک خیران وام داده می‌شود.البته سعی کرده‌ایم ضمانت‌های ما آسان باشد. ما سعی می‌کنیم قرض الحسنه اسلامی را در سیستم خود جاری کنیم.

خجسته درباره «انواع وام در صندوق امداد ولایت»، تصریح کرد: سه نوع وام داریم؛ یکی بخش کار‌گشایی، ودیعه مسکن و دیگری وام خود کفایی است. یک فرایند معرفی ضامن وجود دارد و ضامن از سه حالت خارج نیست؛ فرد می‌تواند کسر از حقوق و سفته بیاورد، یا چک و گواهی اشتغال یا جواز کسب و چک بیاورد.

وی خاطرنشان کرد: حداقل میزان وام ۵ میلیون و حداکثر ۱۵۰ میلیون تومان است اما بیشتر وام‌ها را در فضای کارگشایی داده‌ایم؛ ضمن اینکه به هیچ وجه اجازه سرمایه گذاری و درآمد زایی نداریم و فقط کار، خدماتی است.

مدیر امور شعب صندوق امداد ولایت درباره اینکه «آیا به نیامندان و افراد غیر تحت پوشش هم وام داده می‌شود»، تصریح کرد: بله وام داده می‌شود. شرایط به این شکل است که فرد به کمیته امداد منطقه معرفی‌نامه می‌دهد و بررسی اولیه انجام می‌شود، بعد به فرایند پرداخت می‌رود؛ ضمن اینکه  ما فرد پشت نوبتی برای دریافت وام نداریم.

خجسته یادآور شد: بانک قرض الحسنه مهر و بانک رسالت از جمله بانک‌‌هایی است که با آنها توافق کرده‌ و خط اعتباری ایجاد کرده‌ایم تا کسی پشت نوبت نباشد و افراد سریع وام دریافت کنند. برای گرفتن وام یک ضامن نیاز است و اگر فرد مددجو باشد خودمان ضمانت می‌کنیم و فقط یک سفته می‌آورد.

وی ابراز داشت:اگر فرد متقاضی غیر مددجو باشد داشتن ضامن الزام آور است و این مربوط به قانون بانک مرکزی است. البته اگر فرد خیرّ قصد دادن وام داشته باشد ضمانت را تعیین می‌کند. در این شرایط خیّران افراد دریافت کننده وام را معرفی کرده و خط اعتباری و سیستم اعطای وام را مدیریت می‌کند .

مدیر امور شعب صندوق امداد ولایت با بیان اینکه سقف و ضمانت وام‌ها را خیّران تعیین می‌کنند، متذکر شد: البته در قبال کاری که این افراد انجام می‌دهند با آنها تعاملاتی داریم؛ برای نمونه  می‌گوییم به واسطه این هم افزایی که انجام می‌دهید۲۰ درصد هم اعتبار ایجاد می‌کنیم.

خجسته درباره «باز پرداخت وام »، متذکر شد: اقساط وام ۵ میلیون تومانی حدود ۱۵۰ هزار تومان در قالب دوره ۳۶ ماهه است و اقساط وام‌های ۱۵ میلیون تومانی اشتغال نیز حدود ۴۰۰ هزارتومان است.