به گزارش پارس نیوز، کیومرث کلانتری مدیر کل محیط زیست استان تهران در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح کاهش آلودگی هوا و جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی اظهار کرد: داشتن برگه معاینه فنی برای همه خودروها امری ضروری است، اما چندین ماه است که اجرای این طرح به تأخیر افتاده است.

وی با بیان اینکه براساس ماده 6 قانون هوای پاک مصوبه سال 96، داشتن برگه معاینه فنی تابع زمان و مکان نیست، افزود: براساس این قانون داشتن معاینه فنی برای تمام خودروهای دیزلی، سواری و موتورسیکلت‌ها یک امر ضروری است.

کلانتری گفت: براساس گزارش‌ها، هوای تهران از ابتدای سال تاکنون 14 روز بیشتر از سال گذشته شرایط سالم را  تجربه کرده است.

وی ادامه داد: این افزایش تعداد روزهای سالم ناشی از عواملی همچون طبیعت، اقلیم و آب و هوا بود که هوای تهران امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری را سپری کرد و با بارندگی‌ها آبان ماه بیشتر خودنمایی کرد.

مدیر کل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: لازم به ذکر است که موضوع استانداردسازی کیفیت سوخت، الزام تمامی خودروها به داشتن  معاینه فنی و حساسیت و مشارکت مردم در کاهش آلودگی هوای امسال شهر تهران موثر بوده است.

وی افزود: امیدواریم با همکاری‌های لازم بتوانیم سوخت مناسبی را میان شهروندان توزیع و آن را مدیریت کنیم و با وجود بارندگی‌ها کمتر دچار وارونگی دما شویم.

مدیر کل محیط زیست استان تهران تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی در آذر ماه شاهد بارش‌های خوبی خواهیم بود که همین موضوع باعث آلودگی کمتر هوای تهران می‌شود.

کلانتری گفت: در ماده 6 قانون هوای پاک تمام خودروهای سواری، باری، دیزلی و سنگین باید دارای معاینه فنی باشند، در غیر این صورت پلیس براساس قانون، به جریمه راننده مکلف است.