به گزارش پارس نیوز، سردار ابراهیم کریمی  جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا با اعلام خبر فوق اظهار داشت: سطح سلامت مشمولان برای رویارویی با مسائل مربوط به دوران سربازی در اولویت قرار دارد.

جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا تصریح کرد: وضعیت جسمی مشمولان توسط پزشکان معتمد و آموزش دیده سنجیده می شود و در صورت تایید سلامتی، مشمول در ردیف سربازان سالم قرار می‌گیرد و درغیر این صورت معافیت دائم یا معافیت از رزم برای آنان در نظرگرفته می‌شود.

وی افزود: درصورت تشخیص سلامت کامل توسط پزشک، وضعیت فرد به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) اعلام و سایر مراحل اعزام به خدمت آن انجام می شود و در مواردی که مشمول ادعای بیماری کرده و با معاینه اولیه پزشکی قابل تشخیص نیست، برای بررسی بیشتر از سوی وظیفه عمومی به بیمارستان های تخصصی ارجاع داده می شود.

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در خصوص نحوه برخورد با سربازانی که رژیم غذایی خاصی دارند، همچون مشمولانی که به مواد غذایی خاصی حساسیت دارند و افراد مبتلا به بیماری سیلیاک که قادر به هضم پروتئین گندم نیستند،گفت: وضعیت این افراد از نظر سطح سلامت در شورای پزشکی وظیفه عمومی بررسی می شوند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: با توجه به مدارک و سوابق پزشکی که فرد مبتلا به بیماری سیلیاک ارائه می‌دهد و همچنین اقدامات پاراکلینیکی مانند آندوسکوپی، پاتولوژی و...که در مراکز درمانی وابسته به نیروهای مسلح انجام می شود؛ بیماری مشمول توسط پزشک متخصص بررسی و در صورتی ه تایید شود، برابر ضوابط آیین نامه پزشکی برای مشمول در شورای پزشکی وظیفه عمومی رای بر معافیت دائم پزشکی صادر می شود.

سردار کریمی اعلام کرد: مشمولانی که به علت برخی از بیماری ها نظیر شکستگی و... تنها برای مدت کوتاهی درگیر بیماری هستند و نمی توانند خدمت سربازی را در آن دوره انجام دهند از معافیت 2 تا 6 ماهه برای معالجه بهره مند می شوند و بعد از اتمام زمان معافیت موقت، مجددا وضعیت سلامت فرد بررسی و تصمیم گیری صورت می گیرد.