به گزارش پارس نیوز، 

علی قره چه لو، افزود: اغلب دامداران در حفظ و حراست از دام‌های اهلی در برابر حملات احتمالی گرگ ها، سهل انگاری و بی احتیاطی می‌کنند.

وی اظهار داشت: کم ارتفاع بودن دیوار محوطه و محکم نبودن درب و پنجره محل نگهداری دام ها، نبود سگ‌های نگهبان گله، رها کردن گله‌های درحال چرا به حال خود، بی احتیاطی و هوشیار نبودن چوپانان ازجمله عواملی هستند که گرگ‌ها را در رسیدن به شکار سهل و آماده، یاری می‌دهند.

 

قره چه لو افزود: امسال ۶ مورد حمله گرگ به دام‌های روستائیان در استان را داشتیم که در پی آن ۱۵ راس گوسفند، یک راس گاو، یک راس الاغ و یک راس کره اسب، تلف شدند، اما خوشبختانه، گزارشی از حمله این جانور درنده به انسان را نداشتیم.

وی با بیان اینکه بطور معمول گرگ‌ها از انسان‌ها دوری کرده و به ندرت و در شرایط خاص به انسان حمله می‌کنند، ادامه داد: لازم است دامداران برای جبران خسارت احتمالی ناشی از حوادثی، چون حمله گرگ به دام‌های اهلی خود، به بیمه کردن دام ها، توجه جدی بکنند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: پارسال ۱۳ نفر در این استان بر اثر حمله گرگ، زخمی و به منظور مداوا و درمان به بیمارستان منتقل شدند و ۳۰ مورد حمله نیز به دام‌های اهلی، صورت گرفت.

پارسال، فروردین ماه پسربچه یک و نیم ساله در روستای زواجر، اردیبهشت ماه دختر بچه سه و نیم ساله‌ای در روستای زرند شهرستان خدابنده و مرد ۳۵ ساله‌ای در روستای گیلوان شهرستان طارم، خرداد ماه هفت نفر شامل ۲ زن، ۲ مرد، ۲ دختر هشت ساله و پسربچه‌ای ۱۳ ساله در روستای رامین شهرستان زنجان و دی ماه نیز در شهر زرین آباد یک مرد ۶۹ ساله، در روستای ینگی کند سیدلر یک زن ۴۳ ساله و در روستای ایچ نیز یک مرد ۳۲ ساله توسط گرگ مهاجم زخمی شدند.

براساس بررسی‌های انجام گرفته و وجود شواهد، حمله به ۲ کودک در روستا‌های زواجر و زرند از توابع شهرستان خدابنده توسط گرگ‌های هیبریدی (سگ گرگ) که خطرناک‌تر از گرگ‌های معمولی هستند و در واقع هیچ ترس و واهمه‌ای از نزدیک شدن به انسان و سکونتگاه‌های انسانی ندارند، صورت گرفته بود.

گرگ‌های معمولی اگر به انسان حمله ور شوند همان لحظه نخست طعمه خود را می‌درند، اما اتفاق رخ داده در این ۲ روستای خدابنده حکایت از این داشت که این حیوانات مهاجم منتسب به گرگ پس از حمله به کودکان آن‌ها را زنده به دهان گرفته و با خود می‌برده اند.

سال ۹۵ نیز سه فرد بزرگسال در روستا‌های چپقلو، گوگجه ییلاق و حسام آباد شهرستان خدابنده و سه نفر نیز در روستا‌های شهرستان ابهر، مورد حمله گرگ قرار گرفته بودند.