به گزارش پارس نیوز، 

سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری ایران ظهر امروز (شنبه، ۵ آبان ماه) در دیدار با عبدالبصیر انور وزیر دادگستری کشور افغانستان و هئیت همراه اظهار کرد: میان ایران و افغانستان به دلیل سابقه فرهنگی و تاریخی وجوه فراوانی وجود دارد و نیاز به پیگیری است تا از ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: کشور ما میزبان جمع کثیری از مردم افغانستان است و آن‌ها در کشور ما از نظر آموزشی و بهداشتی از شرایط مناسبی برخوردار هستند و ما مایل هستیم که کار این اتباع قانونی شود تا اقامت آن‌ها قانونی شود.

آوایی گفت: تعدادی از اتباع افغانستان به دلیل جرائم مختلف به ویژه موادمخدر در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

وزیر دادگستری ادامه داد: در راستای انتقال محکومین بین دو کشور ایران و افغانستان، تفاهم نامه‌ای میان دو کشور امضا شده است.

وی افزود: ۵ هزار زندانی افغانستانی در کشور ما هستند و ۲۲ زندانی ایرانی هم در کشور افغانستان حضور دارند و کار انتقال یک هزار نفر از زندانیان افغانستانی که در زندان‌های اصفهان، کرمان، مرکزی و شیراز حضور دارند، انجام شده است.

وزیر دادگستری گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای تجارب زیادی در زمینه قانونگذاری است و تشابهات زیادی نیز با کشور افغانستان دارد.

وی گفت: در موضوع موادمخدر و تروریسم هر دو کشور در معرض خطر هستند و باید در این زمینه همکاری کنند.

آوایی گفت: همچنین دو کشور ایران و افغانستان روابط تجاری زیادی با یکدیگر دارند و در مواردی با تجار رفتارهایی می‌شود که مد نظر هیچ کدام از کشورها نیست و باید در این زمینه نیز همکاری‌های لازم انجام شود.