به گزارش پارس نیوز، سازمان ملل متحد، 20 نوامبر را روز جهانی کودک نام نهاده اما این تاریخ در کشورها تغییر کرده و متفاوت است .

در ایران 8 اکتبر مصادف با 16 مهر روز جهانی کودک و آغاز هفته ملی گرامیداشت کودک نام‌گذاری شده و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 15 مهر را روز محیط زیست و میراث فرهنگی، در نظر گرفته است.

کودکان را می‌توان در زمره مهم‌ترین دیدارکنندگان از موزه‌ها دانست و به همین منظور همه ساله از سوی مسولان، بازدید از موزه ها و بناهای تاریخی در روز جهانی کودک ، رایگان اعلام می‌شود.

کودکان در این روز معمولاً به صورت گروهی با مؤسسات آموزشی و یا به صورت خانوادگی سفر کوتاه و خاطره‌انگیز خودشان را به موزه‌ها انجام می‌دهند و روزی به یاد ماندنی در کنار دوستان و یا خانواده خود را رقم می‌زنند، به ویژه آن دسته از کودکانی که برای اولین بار از یک موزه یا مجموعه تاریخی بازدید می‌کنند.

کارشناسان، آموزش را به درستی زیر بنای فکری کودکان می دانند به این دلیل که با آموزش صحیح ، ذهن، فکر و روح و جان کودک که مرتباً در حال یادگیری است شکل می‌گیرد و ستون پایه‌های فکری او ، استوار می‌شود.

بازدید از یک موزه، به خوبی می‌تواند به این زیر بنا که با هویت، تاریخ و گذشته وی ارتباط دارد ، شکل خوبی بگیرد.

برخی از کارشناسان درگیری ذهنی کودک را بسیار مهم می دانند، زیرا وقتی کودک به درک درستی از آنچه  در موزه به نمایش در آمده ، خواهد رسید که تصور درستی در ذهن او از این آثار، نقش بسته باشد.

طراحی، نحوه نمایش، زیبا شناسی، راهنما و ایجاد محیط ویژه کودکان در انتقال پیام فرهنگی و تاریخی موزه نقش مهم و بسزایی خواهند داشت

موزه ها می‌توانند یکی از ابزارهای رشد و خلاقیت فکری کودکان باشند و با موضوعات جذاب و جدید برای کودکان ، موجبات دلبستگی و وابستگی کودکان را با موزه‌ها فراهم کنند و جذابیت اشیا و آثار تاریخی را همانند دیدن حیات وحش و موزه‌های تاریخ طبیعی به نمایش بگذارند و مسیری را طی کنند که یک ارتباط مستمر و دو سویه با کودک و موزه، برقرار گردد.

موضوعاتی همچون عروسک، نقاشی، هنرهای نمایشی و تجسمی، قصه گویی و کار کردن با خاک و لمس کردن گل سفالگری که فرصت تجربه را برای کودکان مهیا می‌کند، خواهد توانست به این استمرار کمک کند.