به گزارش پارس نیوز، 

آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار مدیرکل ورزش و جوانان استان قم، با اشاره به اهمیت مقوله ازدواج و لزوم برنامه‌ریزی همه ارگان‌های مرتبط با این امر اظهار داشت: در این رابطه خوشبختانه هم نظام جمهوری اسلامی و هم مسئولان قدم‌هایی را برداشته‌اند و کسی نمی‌تواند فعالیت‌ها و تسهیلاتی که از اول انقلاب تاکنون برای امر ازدواج انجام‌گرفته است را انکار کند اما با همه تلاش‌های مسئولان هنوز تسهیلات به آن اندازه‌ای که باید نیست و باید تسهیلات برای ازدواج مضاعف شود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: از اینکه در قم همه نهادها و مجموعه‌ها در این مسئله مهم و اساسی درگیر شده‌اند، جای تقدیر و تشکر دارد و باید همه مجموعه‌ها همه امکانات خود را به میدان بیاورند تا این مسئله به نتیجه خوبی برسد.

عضو جامعه مدرسین حوزه با اشاره به فواید ازدواج در سنین پایین ابراز کرد: معمولاً در سن کم افراد توقعشان کم‌تر است و راحت‌تر می‌توانند زندگی کنند تا این فرهنگ عوض نشود هرچه تسهیلات مالی و تشویقی هم گذاشته شود درست نمی‌شود؛ باید خانواده‌ها فرزندان را در سن کم ترغیب به ازدواج کنند و امکانات این امر مقدس را فراهم نمایند.

وی با بیان اینکه باید ریشه‌یابی شود چرا ازدواج کم و طلاق زیاد شده است گفت: دشمن خیلی دارد کار می‌کند روی این موضوع و هدف دشمن این است تا دین را از ما بگیرد و به دنبال متلاشی کردن خانواده‌ها در ایران است.

فاضل لنکرانی با انتقاد از برخی برنامه‌های مخرب صداوسیما گفت: ضمن اینکه از صداوسیما نسبت به برخی برنامه‌ها تشکر می‌کنیم اما برخی برنامه‌ها نیز همین هدف دشمن را دنبال می‌کند و حال‌آنکه رسانه ملی باید به دنبال تحکیم خانواده باشد؛ گاهی احساس می‌کنیم در صداوسیما افرادی نفوذ کرده‌اند برای تغییر فرهنگ و مقابله با دین و معنویت مردم.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: متأسفانه قبح طلاق در جامعه ما از بین رفته است، طلاقی که اگر واقع شود مطابق روایات عرش خدا به لرزه در خواهد آمد؛ پسر و دختری که با هم ازدواج کردند فکر نکنند راحت با کوچکترین مشکل می‌توانند طلاق بگیرند و اگر با فرد دیگری ازواج کنند خوشبخت می‌شوند چراکه با طلاق مورد غضب خدا قرار خواهند گرفت و درهای رحمت خدا به رویشان بسته می‌شود، این‌ها باید برای جوانان گفته شود.

وی با بیان اینکه امروز آمار طلاق در کشور ما بالاست و در قم هم متأسفانه آمار خوبی نداریم گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از سیاست‌های استعماری دشمن تأخیر انداختن سن ازدواج بوده است و اکنون نیز همین سیاست دنبال می‌شود؛ باید فکر شود که با این موضوع چگونه مبارزه شود و دولت و وزارت ورزش و جوانان برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند چراکه قداست ازدواج خدشه‌دار شده است و آثار و برکات آن گفته نمی‌شود و امروز جوانان وحشت از ازدواج دارند.

وی گفت: باید دید چه می‌شود کرد تا سن ازدواج را پایین بیاوریم چراکه یک نهال هرچه کوچک‌تر باشد و تازه‌تر باشد رشدش بهتر است و این یک امر تکوینی روشنی است که سن ازدواج هرچه زودتر واقع شود بهتر است و صدا سیما، رسانه‌ها، دولت و همه مجموعه‌های نظام باید در نقطه مقابل هدف دشمن که بالا رفتن سن ازدواج را ترغیب می‌کند تلاش کنند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی تأکید کرد: معتقدم بعد از ولادت تا مردن هیچ نقطه عطفی مهم‌تر از ازدواج نیست؛ ازدواج هویت انسان را تشکیل می‌دهد که اگر انجام نشود مشکلاتی را در جامعه به وجود می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان کارشناس فقهی می‌گویم باید دختر و پسر زود ازدواج کنند و این‌طور نیست که این موضوع با زمان و مکان تغییر پیدا کند و باید نشست‌هایی در این خصوص برگزار کنید و از فضلای عالم دعوت کنید تا در این رابطه به بیان فواید ازدواج به هنگام و مضرات طلاق سخن بگویند.