به گزارش پارس نیوز-  دکتر محمد حسن قدیری ابیانه کارشناس سیاسی و سفیر سابق ایران در استرالیا و مکزیک در مصاحبه با خبرنگار پارس، با بیان اینکه مدیریت جهادی عامل پیشرفت های جمهوری اسلامی است گفت: حضور مدیران و نیروهای جهادی در تمامی صحنه ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران منجر به ایجاد حرکت های جهادی شده, حرکت هایی که موفقیت های چشمگیر و بی نظیری را علی رغم تحریم های شدید جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است. نمونه مدیریت جهادی در پیشرفت های موشکی است که پایه گذار آن شهید طهرانی مقدم ومجموعه نیروهای ایشان بود که با همراهی وهمدلی ویژه ای عامل استقلال ایران درعرصه موشکی شدند. جمله معروفی از شهید طهرانی مقدم به یادگار مانده با این مضمون که فقط افراد ضعیف در حد امکانات کار می کنند، بدین معنا که همه موظف هستیم بیش از امکانات موجود تلاش کنیم واین موضوع مقدور نمی شود مگر با توجه به اجرای مدیریت جهادی.

وی با اشاره به مدیریت جهادی دکتر قالیباف اظهار داشت: موضوع مدیریت جهادی به قدری اهمیت دارد که  مقام معظم رهبری بارها برآن تاکید کرده اند و این عنوان را لایق مدیرانی دانسته اند که با تلاش خود عامل خدمت گزاری های زیادی به کشور بوده اند که از آن جمله می توان به دکتر قالیباف اشاره کرد, مدیریت جهادی دکتر قالیباف موجب توسعه قابل توجهی در شهر تهران شد. ساخت اتوبان ها , پل ها ؛ فضای سبز, زیبا سازی شهر وفعالیت های فرهنگی قابل توجهی که یادگار دوران مدیریت ایشان است همه و همه نشان می دهد که وی لایق عنوان مدیر جهادی از بیان شیوای رهبر انقلاب است.

وی دراین باره افزود: در کنار آقای دکتر قالیباف تهران در دروه های گذشته از مدیریت رئیس شورای شهر مردی چون مهندس چمران برخوردار بود که همچون دکتر قالیباف اعتقاد خاصی به خدمت گزاری به مردم داشت, مردانی که از سوار شدن بر موتورسیکلت در حوادث مختلف زیر باران وتگرگ بیم به دل راه نمی دادند و با حضور به موقع در سر صحنه حوادث از نزدیک بحران ها را مدیریت می کردند در حالی که پس از آنها متاسفانه شاهد چنین رفتارهایی از مدیران شهری نبوده ایم. هر چند که آقای دکتر قالیباف در نیروی انتظامی نیز بسیار قوی عمل کردند و نشان دادند در هر عرصه ای که ورود پیدا کنند عامل نوسازی و بنیان های جدیدی می شوند که تا سالیان سال خدمات رسانی به مردم را دنبال می کند.

انتقاد به عملکرد و سوء استفاده ها در شورای شهر تهران

دکتر قدیری ابیانه با اشاره به عملکرد و سوء استفاده ها در شورای شهر تهران تصریح نمود: بی شک کشور نیازمند چنین مدیریتی است چرا که درمواجهه با تحریم ها و تهدیدهای دشمنان تنها اتکا به نیروی مدیریت جهادی است که می تواند با تزریق اعتماد به مردم و افزایش اعتقاد آنها به کار جهادی کشور را از برهه های خطرناک وخطیر نجات دهد. متاسفانه عملکرد شورای شهر و شهرداری در یک سال گذشته نشان داده آنها اراده ای برای حل معضلات و مشکلات شهر تهران ندارند هر چند که وقوع این ناملایمات از همان ابتدای روی کار آمدن دوستان و پیشنهادهای میلیاردی برای قرار گرفتن در لیست شورای شهر قابل پیش بینی بود. تقاضای پرداخت دو میلیارد تومان از اعضای سابق برای بودن نامشان درلیست کاندیداهای پیشنهادی جالب است درحالی که حقوق یک عضو شورا در کل سال های خدمتش هرگز به چنین رقمی نمی رسد. از این رو می توان عنوان نمود عضویت در شورای شهر تهران برای اصلاح طلبان محلی برای بخور و بچاب شده, حتی خبر تاسف برانگیزی در شورای سابق از یکی از اعضای اصلاح طلب شورا اطلاع رسانی شد مبنی براینکه ایشان  خیابان کنار منزل را مسدود کرده و آن را به ملک خودش افزوده بود!

وی تفاوت نگاه مدیریت جهادی و غیر جهادی را در شهرداری و شورای شهر اینگونه عنوان نمود: با توجه به اینکه شهرداری تهران از درآمدهای قابل توجهی برخودار است و پول رد وبدل شده در برخی موارد ممکن است قابل پیگیری نباشد بنحوی که مثلا برای تبدیل ملک مسکونی به ملک تجاری برای هر متر مربع بیش از ده میلیون تومان پول دریافت می شود و مشخص نیست رقم این مبلغ با چانه زنی ها تا چه اندازه بالا و پایین می شود از این رو می توان پیش بینی کرد که مشغول بودن در شهرداری یا شورای شهر به عناوین مختلف می تواند به نوعی رانت خواری محسوب شود بنابراین از دیدگاه سوءاستفاده می توان گفت که پرداخت دو میلیارد تومان برای وارد شدن به شورا به صرفه است!! در حالی که از نگاه انقلابی ومدیریت جهادی عضویت در شورای شهر و خدمتگزاری درشهرداری تهران جزء مشاغل سخت و پر استرس به شمار می رود.

دکتر قدیری ابیانه افزود: بنده معتقدم انتخاب آقای نجفی به عنوان شهردارتهران اولین اشتباه شورای شهر بود هر چند این اشتباه  ناشی از سیاسی کاری بود و اعضای شورای شهر علی رغم پیشینه استعفاهای ایشان و بیماری قلبی اشان باز هم این مدیریت را برشهروندان تهرانی تحمیل کردند. بی شک مدیریت شهر تهران بسیار سخت و پیچیده است و هر کسی توان مدیریت پایتخت جمهوری اسلامی را ندارد مگر اینکه مدیری جهادی باشد و تنها برای رضایت خدا وپیشبرد اهداف انقلاب کار کند. مدیریت غیر جهادی در سال گذشته نشان داد که با بارش برف و وقوع زلزله به عنوان بحران طبیعی شهر را به حالت فلج در می آورد در حالی که نقش شهرداری در پیشگیری و عمل به موقع در چنین بحران هایی به شدت قابل توجه است. ضمن اینکه شاهد برگزاری مراسمی در روز میلاد بانوی عصمت در حضور شهردار بودیم بی آنکه مدیری را توبیخ ویا تذکری به کسی داده شود یا مدیر با برائت از اجرای چنین برنامه ای صحنه را ترک کند مسلما چنین رفتارهایی نشانه مدیریت غیر جهادی است که دقیقا در تضاد با عملکر مدیریت جهادی است.

وی با اشاره به انتخاب های سیاسی شورای پنجم اظهار داشت: متاسفانه عملکرد غیر جهادی مدیریت شهری در شورای پنجم نشان داده انتخاب های شورای شهر با توجه به ملاحظات حزبی و سیاسی و فاقد توانایی وکارآیی مدیران است بنحوی که درانتخاب شهردار جدید تهران یک بار دیگر این مساله محرز شد که نامزدهای با تحصیلات وتجربیات شهری کنار گذاشته شدند وباز هم انتخاب شهردار با سیاسی کاری صورت گرفت. اعضای شورای شهر نشان دادند افراد با سابقه کار سیاسی را وارد مجموعه مدیریت شهری می کنند نه مدیرانی که از قدرت وتوانمندی اجرایی بالایی برخودارند به هر حال این موضوع به شدت از واکنش های شهروندان محرز است که اصلاح طلبان در انتخابات پیش رودر حوزه شهری,مجلس وریاست جمهوری چوب عملکرد منفی خود را از مردم  ناراضی خواهند خورد.

 کارشناس مسائل سیاسی با طرح سوالی ازاعضای شورا ادامه داد: نکته قابل توجه در بین اعضای شورای شهر کنار گذاشتن آقای محسن هاشمی از رسیدن به بهشت بود, با اینکه ایشان تجربه کار مدیریت شهری را داشت و گزینه خوبی برای شهرداری تهران در بین اصلاح طلبان بود اما سیاسی ماری اعضای شورا یا بهتر بگوییم ترس از حضور آقای مهندی چمران در شورای شهر تهران مانع انتخاب ایشان شد این سوال در اذهان عمومی جا خشک کرده که مگر اعضای شورای پنجم در شورا چه می کنند که از عضویت فردی چون مهندس چمران به عنوان انسان متعهد, متخصص ومدیری با تجربه در هراس هستند؟ آیا اصلاح طلبان بارها وبارها از عدم اجرای  قانون احزاب درایران گلایه نکردند و خواستار اجرای این قانون همانند آنچه در کشورهای غربی وجود دارد نبوده اند؟ اگر دوستان به این مورد اعتقاد والتزام دارند با حضور مهندس چمران که نماینده بخش قابل توجهی از مردم تهران است چرا مخالفت کردند؟ به هر حال اگر دوستان به دموکراسی غربی اعتقاد دارند نباید چنین کاری می کردند چرا که نشان دادند ادعای آنها شعاری بیش نیست وبه آنچه ادعا می کنند پایبند نیستند, این موضوع نشان می دهد باید مراقب سوء استفاده هایی بود که ممکن است ازاین شورا سر بزند.