به گزارش پارس نیوز، 

کیقباد یاکیده صبح امروز در نشست شورای هماهنگی مدیران آب استان با موضوع مدیریت و سازگاری با کم آبی با تاکید بر ترویج فرهنگ مدیریت مصرف در شهرها و روستاها اظهار داشت: بیش از 90 درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر خارج از استان است که با خطوط طولانی به شهرها و روستاها منتقل می‌شود.

وی افزود: فرهنگ مدیریت مصرف باید در دستور همه مشترکان قرار گیرد چراکه برای گذر از فصل گرمای پیش‌رو باید همگان در این عرصه مشارکت کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با تاکید بر مصرف بهینه از آب شبکه آبرسانی گفت: آب شبکه در موارد غیر ضروری نباید مصرف شود و تنها راه حل گذر از بی آبی این است که مصرف کنندگان 20 تا 25 درصد از مصرفشان کاهش دهند.

یاکیده به هدر رفت آب پرداخت و با تاکید بر بازسازی شبکه آبرسانی تصریح کرد: اصلاح فرسودگی شبکه آبرسانی مورد توجه است چراکه به سبب فرسودگی خطوط، بخشی از آب شبکه‌ هدر می‌رود.

وی، کاهش هدر رفت آب را در اولویت برنامه‌ها دانست و خاطر نشان کرد: بخشی از هدر رفت آب آشامیدنی، به سبب فرسودگی شبکه آبرسانی و معیوب بودن کنتور، بخشی وجود انشعاب غیرمجاز و بخشی هم به سبب فرسودگی شبکه آبرسانی است که مصرف این آبها ، محاسبه نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهربا بیان اینکه منابع آب آشامیدنی استان از مناطق مختلف تامین می‌شود افزود: بیش از 60 درصد آب آشامیدنی استان از سدکوثر در استان کهگیلویه و بویر احمد، بیش از 25 درصد از روخانه شاهپور و چاه‌های سربالش کازرون و بخشی هم از چاه‌های موجود استان بوشهر تامین می‌شود.

یاکیده از سفر وزیر نیرو به استان بوشهر خبر دادو بیان کرد: در سفر وزیر نیرو به استان راهکارهای لازم برای مقابله با کم‌آبی و تسریع در اصلاح شبکه فرسوده آبرسانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر استفاده از شیرهای کاهنده در محافل و مکان‌های عمومی افزود: دستگاه‌های اجرایی، مکان‌های عمومی و آموزشی در نقاط مختلف استان بوشهر باید به شیرهای کاهنده مصرف آب مجهز شوند تا هدر رفت آب کاهش یابد.