سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال گفت: در حال حاضر می‌توان اتفاقات دیجیتال را با چند نگاه مشاهده کرد. تصویر اول این است که آنها را یک عامل موثر و جدید می‌شماریم. تصویر دوم این است که رسانه‌های دیجیتال را یک انقلاب صنعتی نام ببریم اما به نظر می‌رسد که سطح رسانه‌های دیجیتال از این دو دیدگاه بالاتر است.

وزیر ارشاد ادامه داد: اتفاقی که در فضای سایبری به وجود آمده باعث شده تا انسان جدیدی در جهانی جدید ایجاد شود. ما باید به منظور عدم بیگانگی و شناخت درست رسانه‌های دیجیتال و فضای سایبری به سخنان رهبر انقلاب رجوع کنیم که ایشان فرمودند فضای اجتماعی یک فضای رو به رشد و قابل تعقل است که پایان ندارد. این موضوع در فضای مجازی انتها ندارد هر چه انسان در فضای مجازی پیش می‌رود پایانی وجود ندارد.

وزیر فرهنگ درباره وضعیت فضای مجازی گفت: ما در ایران و جهان شاهد یک مهاجرت و ایجاد زیست‌بوم جدید بشری هستیم.تکنولوژی و فضای سایبری باعث شده تا زیست‌بوم فرهنگی تغییر پیدا کند. همه آنهایی که امروز و آینده انسان را در دست دارند نمی‌توانند با فضای سایبری و زیست‌بوم ارتباط برقرار نکنند. چرا که زیست‌بوم فضای سایبری در تمام زندگی مردم دخالت دارد.

صالحی با بیان اینکه نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال به زیست‌بوم تولید محتوا و فضای سایبری اشاره دارد، گفت: زمانی که ما از نشر دیجیتال صحبت می‌کنیم یعنی می‌توانیم به تمام اطلاعات مکتوب به راحتی و به سادگی دسترسی داشته باشیم. وقتی که از رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم به این معناست که هویت‌های جدید فردی در حال ایجاد است.

وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: ما در فضای تلفن همراه و استارت‌آپ می‌اندیشیم یعنی در حال تغییر سبک زندگی هستیم. اگر ما تا دیروز دو جهان داشتیم امروز یک جهان سایبری نیز پدید آمده است که به آموختن و تولید دانش نیاز دارد.

وی افزود: امروز فعالان رسانه‌های دیجیتال در خط مقدم انتشار اخبار فعالیت می‌کنند. من امیدوار هستم در یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال فرصت خوبی را برای مسئولان و فعالان حوزه نشر دیجیتال و فضای مجازی ایجاد کنیم.

وزیر ارشاد با اشاره به فضای مجازی تاکید کرد: وظیفه ما استفاده بیشتر از فرصت‌های مجازی و کاهش و جلوگیری از تهدیدها در این فضاست.