به گزارش پارس به نقل از خبرآنلاین، مسعود ده نمکی حالا دیگر به یکی از نام های آشنا در عرصه سینما تبدیل شده است. نامی که با شنیدن او به یاد پرفروش ترین فیلم های یک دهه اخیر می افتیم.

او بعد از ساخت سه گانه « اخراجی ها» سراغ موضوعی رفت که کمتر کسی فکر می کرد تجربه موفق سه فیلم اولش را در گیشه به دست بیاورد، اما به قول محسن سیف منتقد حاضر در نشست خبرآنلاین با ده نمکی، نام این فیلمساز به یک برند تبدیل شده و مخاطب تمایل دارد تازه ترین اثر او را ببیند.

بحث ما با کارگردان « رسوایی» کمتر پیرامون این فیلم چرخید. عکس العمل های او در خصوص انتقاداتی که به عملکردش در عرصه فرهنگ می شود، جذابیت بیشتری داشت. البته او این روزها حواشی را کمتر کرده و بنا به گفته خودش سعی دارد بیشتر عمل کند تا حرف بزند.

ده نمکی در کافه خبر از زمان فعالیتش در مطبوعات گفت و اینکه هیچ وقت ناجوانمردانه و به دروغ حرفی نزده است. علی رغم انتقادات ده نمکی به بعضی مطالب منتشرشده در خبرآنلاین، او تا آخر گفت وگو به سئوال ها پاسخ داد.

* این روز ها بحث حضور سینماگران در فعالیت های سینمایی زیاد شده است. می گویند فلان کارگردان و تهیه کننده می خواهند فیلم های تبلیغاتی بسازند و یک سری از کارگردان ها هم می خواهند در انتخابات شورای شهر حضور داشته باشند. شما قصد فعالیت های اینچنینی را ندارید؟

ده نمکی: با توجه به سابقه کارهای سیاسی که داشتیم برای کاندید شدن و فیلم ساختن پیشنهاد می شود، اما فعلا تمایل ندارم، اینکه در آینده چه شود، نمی دانم. البته تخصص من ساخت فیلم تبلیغاتی نیست. در نقد کسی می توانم فیلم بسازم، اما نمی توانم تبلیغ کسی را کنم. ضمن اینکه ما این مسائل را پشت سر گذراندیم. خیلی ها از فرهنگ وارد سیاست می شوند، اما من از سیاست وارد فرهنگ شدم. ما تا آخر این مسائل را رفتیم. نه آرزویش را دارم و نه فکر می کنم در حال حاضر بتوان در حوزه سیاست کاری کرد. در حوزه فرهنگ بهتر از هر جایی می شود کار کرد.

* یعنی ترجیح شما در حال حاضر فعالیت در حوزه فرهنگ است؟

ده نمکی: ما قبلا هم در حوزه فرهنگ فعالیت می کردیم. روزنامه نگاری بالاخره زیر مجموعه حوزه فرهنگ است، اما تاثیرگذاری سینما نسبت به نشریه و سیاست بیشتر است. فکر می کنم در حوزه فرهنگ مجری زیاد داریم، اما جای نگاه نقادانه کم است، البته اگر گوشی برای شنیدن باشد.

* منظورتان نگاه نقادانه هنرمندان در آثارشان است یا نگاه منتقدان به آثار هنری؟

ده نمکی: کار رسانه به خصوص سینما اینگونه است که هم در حوزه نقد دیگران قرار می گیری و هم می توانی خودت را در موضع نقد دیگران قرار می دهی، اما در حوزه رسانه های مکتوب و یا خبری منهای سایبری، دیگران مورد نقد و ارزیابی قرار می گیرند. در واقع سینما دووجهی است.

مگر هنرمندان می توانند در آثارشان نگاه نقادانه نداشته باشند؟ به نظر من رسالت هنر این است. آقای ده نمکی که می گوید پیشنهاد فعالیت سیاسی داشته است، حتما در زمینه سینما نیرومند تر و اثرگذار تر می تواند باشد تا فعالیت در شورای شهر و ریاست جمهوری. سینما مستقیم با روح و روان مردم تماس دارد چون می تواند حرف بزند و در مردم اثر کند. رسالت هنر پرداختن به مسائل اجتماعی است.

ده نمکی: من به این نتیجه رسیدیم که « کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من است» است. ترجیحم این است که خود بیشتر در تولید آثار فرهنگی فعالیت کنم تا از دیگران توقع کار داشته باشم. از طرف دیگر مدیر فرهنگی باید بتواند در ساختار اجرایی مدیریت داشته باشد و باید هنرمند هم باشد تا این حوزه را بشناسد.

* معمولا مدیران فرهنگی ما در صحبت هایشان هنرمندان را دعوت می کنند که نگاه انتقادی داشته باشند و روی این مساله تاکید دارند، اما واقعیت این است که مدیرانمان تحمل شنیدن انتقاد را ندارند و انتقاد را تخریب می بینند. هنرمندان هم می گویند اگر بخواهیم وارد فضای انتقادی شویم محدویت هایی برایمان به وجود می آید. ملاک و معیاری برای تعیین نقد و تخریب از نظر شما وجود دارد؟ آیا همیشه می توانیم این رویکرد انتقادی را داشته باشیم و اینکه چطور می شود نقد را تعریف کرد؟

ده نمکی: این حوزه مثل شطرنج می ماند نه رینگ بوکس. باید بلد باشی با مهره ها بازی کنی و آن ها را عقب و جلو کنی. این طور نیست که اگر یکی ببرد دیگری باید از رینگ خارج می شود. این حوزه، ادبیات و قواعد خاص خودش را دارد. آن هم برمی گردد به اینکه قدرتمندان وقتی نقد می شوند احساس نکنند چشم طمعی از جانب منتقد به جایگاه شان وجود دارد. خیلی از کسانی که در نشریات من قلم می زدند در حال حاضر به مقام و منصبی رسیده اند، اما خودم پرهیز کردم.

یک عده اصلا با همین هدف در این حوزه وارد شدند.

خیلی از مدیران برای میزشان احساس خطر می کنند. تقریبا هیچ کس از نقد خوشش نمی آید. هیچ وقت به خاطر نقد کردن به کسی جایزه نمی دهند و همه آن هایی که مورد نقد قرار گرفته اند، سر بزنگاه انتقام خودشان را می گیرند. بیشترین تاوانی که در این سال ها می دهم نتیجه عملکرد انتقادی ام در دوران فعالیت در نشریات و فعالیت های اجتماعی است. بخشی هم به فضای غبارآلود جامعه ما برمی گردد که در آن خیلی نمی توانیم نقد منصفانه را از نقد غیر منصفانه تشخیص داد.

من همزمان با فعالیت شما در مطبوعات در روزنامه « سلام» فعالیت می کردم. متاسفانه ما ایرانی ها در مورد خیلی از آدم ها بر اساس شنیده ها قضاوت می کنیم. همین که می شنویم فلان آدم در این جناح و وابسته به فلان گروه است، به کنه آن نمی رویم که ببینیم آیا این حرف ها در مورد او واقعیت دارد یا خیر. ریاکاری همه جا وجود دارد. زمانی که آقای ده نمکی شروع به کار کردند یک نگاه منفی به ایشان وجود داشت، یک نگاه منفی هوایی. من یادم است همان موقع در مورد آقای ده نمکی یک چیزهایی درست می کردندع اما بعد کم کم که وارد حوزه سینما شد، به خصوص بعد از « فقر و فحشا» که تنها نقد مثبت را من نوشتم. متوجه شدم او نگاه درستی به سینما دارد.

در زمان ساخت « فقر و فحشا» آقای خاتمی نامه ای به وزیر ارشاد وقت نوشت و گفت این فیلم یک نگاه آسیب شناسانه به جامعه دارد و نگاه سیاسی ندارد و با آقای ده نمکی تعامل داشته باشید. یک بخشی از دولت با فیلم برخورد می کرد، اما رئیس دولت وقت گفته بود این فیلم بحث جناح و سیاسی نیست و فقر و تبعات اجتماعی را بررسی کرده است.

فضایی را ایجاد کرده بودند که ده نمکی در فلان جبهه و زاویه است. البته اینگونه است و شما اعتقادات خاص خودتان را دارید، اما خوب آن جبهه هم برای ما قابل احترام است. من این جبهه بندی ها را خیلی دوست ندارم. مثلا می گویند سینماگران و روزنامه نگاران مسلمان. این دسته بندی ها خنده دار است و باعث جدایی می شود. یعنی بقیه مسلمان نیستند؟ ما همه در یک مملکت با یک سری نگاه و باور و اعتقاد زندگی می کنیم و مهم این است که چقدر صادق باشیم و رنگ عوض نکنیم. با جابه جایی ها رنگ نبازیم. آقای ده نمکی دروغ و شیادی را نفی می کند. ممکن است در جبهه دیگری باشد، اما نگاه ما در این زمینه با یکدیگر یکی است.

یک سری مطالبات جبهه و جناح بردار نیست. این ها ارزش های اخلاقی مشترک و فطری است. ظلم، عدالت، حقیقت و… این مطالبات دست گذاشتن روی فطرت مشترک آدم ها است. هنرمند وقتی وارد مسائل خرد سیاسی و جناحی می شود، خودش را در سطح جناح ها پایین می آورد. وقتی هنرمند ابزار دست جناح ها و جزیی از جناح ها می شودشان خودش را پایین می آورد. این آسیب به شان سینما وارد شده است. برخی سینماداران سطح سینما را در سطح هواداری از جناح های سیاسی پایین آوردند و بعضی وقت ها تریبون آدم های سیاسی می شوند. وارد نشدن به این مسائل تبعات دارد و هنرمند باید تبعات وارد نشدن به مسائل سیاسی را هم بپذیرد.

آقای ده نمکی به خاطر جایگاهی که در میان مردم عادی پیدا کرده، مسئولیتش سنگین تر شده است. تا اینجا تاوان داده و باز هم تاوان خواهد داد. وقتی این حد از علاقه مندی را در مردم ایجاد کرده، این مشکلات هم برایش به وجود می اید. حالا دیگر نام آقای ده نمکی برند شده است. من مخالف فروش فیلم « رسوایی» بودم و فکر نمی کردم این فیلم مثل « اخراجی ها» بفروشد، اما بعد از گذشت چند هفته فهمیدم اسم مسعود ده نمکی به یک برند برای تماشاگران سینما تبدیل شده است. شاید به خاطر این است که خیلی ها الکی او را می کوبند.

* فشار ها و مخالفت هایی که با شما بعد از « فقر و فحشا» شد، تاثیری در نگاه شما به سینما داشت؟ شما را بر اعتقاداتتان پایبند تر کرد یا باعث تغییر مسیرتان شد؟

یک عده از بچه ها در جبهه واقعا شیر بودند. تا دقیقه آخر می جنگیدند. من هم تا آخرش مقاومت می کردم، اما بعد از تمام شدن عملیات می گفتم این دفعه دیگر می روم تهران که درسم را بخوانم. بعد که به تهران می آمدم، می دیدم نمی شود و دوباره به جبهه برمی گشتم. در کار رسانه ای هم همین گونه بود. هر وقت به خاطر نشریاتم دادگاهی می شدم و نشریاتم تعطیل می شد و کسی حمایت نمی کرد با خودم می گفتم به من چه ربطی دارد که از این نظام دفاع کنم و بعد هم در دادگاه همین نظام جواب پس بدهم. می رفتم سر زمین کشاورزی، اما نمی توانستم و بعد از مدتی برمی گشتم در نشریه دیگری کار می کردم.

بعد هم رفتم سراغ مدیوم دیگری و « فقر و فحشا» را ساختم. آن موقع نیویورک تایمز می نوشت مایکل مور ایران این فیلم را ساخته اما نشریات و سیاسیون اینجا به ما فحش می دادند. حالا اگر یک نشریه در پیت خارجی از یک نفر در ایران تعریف کنند آقایان حلوا حلوایش می کنند. این اتفاق بیشتر از همه در مورد « رسوایی» افتاد. بعد از این فیلم دو جبهه مخالف علیه ما راه افتاد. به همین خاطر الان در همین حس هستم که بروم دنبال تحقیق و پژوهش، اما مدیوم قبلی را رها نمی کنم چون در سینما چند کار دارم که باید به سرانجام برسانم، اما می خواهم سراغ تحقیق و پژوهش بروم. زندگی من به چند دهه تقسیم می شود. دهه ۶۰ دوره جنگ و جبهه و محدودیت بود، دهه ۷۰ دوره کار رسانه ای سیاسی. دهه ۸۰ دوره فیلمسازی و دهه ۹۰ کار پژوهشی. من اگر « فقر و فحشا» را در دوره اصلاحات ساختم « رسوایی» را هم زمان دولت آقای احمدی نژاد ساختم. در حال تلاش تحقیق برای دایرةالمعارفی در حوزه جنگ هستم. معمولا در عالم فیلمسازی هم فیلمساز ها یک، دو یا سه فیلم خاص دارند. همین اندازه برای من بس است و بیشتر از این دیگران را اذیت نمی کنم.

فکر نمی کنید در مدیوم سینما با جامعه گسترده تری مواجه هستید؟ من فکر می کنم از زمان فعالیت رسانه ای شما با احساس مسئولیت آمده بودید. الان فکر می کنم موقعیت شما به یک برند تبدیل شده است. مردم قبل از اینکه بدانند فیلم بعدی شما برای دیدن آن کنجکاو هستند. چون نسبت به شما به یک کنجکاوی رسیده اند.

درست است اما این کنجکاوی ممکن است یک جایی به بن بست بخورد یا به کم فروشی برسد که دیگر جواب نمی دهد. خیلی از کارگردان ها نامشان برند بود، اما الان دیگر فیلم هایشان فروش ندارند. من این مساله را زمان فعالیت در نشریات تجربه کردم. من سعی می کنم هر دو سال یک بار با حرف جدیدی بیایم و حرف ها برای خودم تکراری نباشد. برای کار بعدی هم مضمونی را انتخاب می کنم که حرف هایم در آن باشد. الان هم جرقه اش زده شده است. دیگر نگاهی هم به گیشه ندارم. در « رسوایی» هم این نگاه را نداشتم و ۹۰ درصد مالکیت فیلم را در مرحله ساخت واگذار کردم.

البته منظور من استقبال انبوه مخاطب از فیلم های شما بود نه فروش درگیشه.

در سینمای ما اگر می خواهند به کسی فحش دهند اسم فروش بالای فیلم را می گذارند گیشه. اگر بخواهند به او احترام بگذارند می گویند انبوه مخاطب. تیراژ نشریه « جبهه» بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار بود. بعد که این نشریه را بستند چون خیلی از نشریات آن طرفی را هم بسته بودند، من هم دنبال یک بهانه ای بودم که نشریه را منتشر نکنم چون بی ر قیب نشریه درآوردن لذتی ندارد. تیراژ به ۲۰ هزار نسخه که رسید نشریه را بستم. گفتم نمی ارزد عمرم را فقط صرف ۲۰ هزار مخاطب کنم، وارد کاری می شوم که مخاطب بیشتری داشته باشد. به نظرم روزنامه نگاری آدم را دچار روزمرگی می کند. در سینما یک سال روی متنی کار می کنید و بعد یک فیلم تولید می کنید. خود « اخراجی ها ۲» عقبه کار پژوهشی فرهنگ اسارت را داشت و هیچ کس نمی تواند بگوید پلانی از این فیلم دروغ است. البته من دیگر به حواشی جواب نمی دهم، چون دلیلی نمی بینم. سعی می کنم با فعالیت های فرهنگی از روزمرگی فرار کنم. یک جایی احساس می کنم دیگر لزومی ندارد هزینه رفتار و تفکر غلط یک سری آدم های دیگر را بپردازم. آدم هایی که بلد نیستند از خودشان دفاع کنند من سپر بلایشان باشم.

اما می توانی سپر بلای این تفکر بشوی.

جنگ فقیر و غنی چیزی است که در موردش حتما کار می کنم، اما به هر حال از ۴۰ سالگی به بعد دنبال جمع و جور کردن هستم نه و دنبال پهن کردن. سعی می کنم کارهای نیمه کاره ام را تمام کنم. ثلث سوم عمرم را ترجیح می دهم کارهای تعریف شده ام را انجام بدهم.

* ما در صحبت های شما با این مواجه هستیم که شما از نقدهایی که درباره فیلم هایتان می شود دلخوری دارید. ظاهرا نقدهایی که روی کارهای شما می شود ناراحتان کرده است. شما خودتان هم در مقام روزنامه نگار بی پروا نقد می کردید. اصلا همین بی پروایی نوشته شما آدم را ترغیب به خواندن می کرد. حالا خودتان که در مواجه با نقد قرار می گیرید هیچ وقت یاد بی پروایی خودتان نمی افتید؟

یادم می آید یک بار اکبر گنجی در یکی از این شهر ها سخنرانی کرده بود. نوار این سخنرانی را برای ما آوردند. در این صحبت ها اتهام فاشیستی به یکی از مقامات مهم نظام زده بود. ما سخنرانی را چاپ کردیم، اما گنجی یک روز آشفته زنگ زد و گفت من این صحبت ها را نکرده ام. من گفتم آروزی من این است که شما این سخنرانی را نکرده باشید، اما نوارش هست. گفتم اگر این صحبت ها را تکذیب کنی، چاپ می کنم. یک نامه خیلی توهین آمیز نوشت با این تیتر که « شما به درد کله پزی می خورید نه روزنامه نگاری» . من زمان صفحه بندی گفتم با درشت ترین تیتر این مطلب را صفحه اول چاپ کنید.

هر چه می نوشتم دروغ نبود و سعی می کردم نقدم ناجوانمردانه نباشد. آن موقع ها که مناظره و گفت و گو بین جناح ها و طرفدارانشان وجود نداشت، با نشریات اصلاح طلب مصاحبه می کردم. یا وقتی با زیبا کلام و اشکوری کنار هم قرار می گرفتیم. به خاطر همین کار ها به من می گفتند تو نفوذی هستند. کم کم این فضا ها شکست و منولوگ ها به دیالوگ ها تبدیل شد. من آن موقع هم حاضر بودم در هر دادگاهی اسناد و مدارک مطالبم نشان دهم، اما قرار نبود کسی اسناد را نگاه کند و فقط می خواستند نشریات ما را ببندند. الان هم اگر کسی ادعا کند من در موردش دروغ نوشته ام حاضرم تاوان پس بدهم، اما برخی از کسانی که الان نقد می نویسند مدعی یک سری شعارهایی هستند اما در نقد آثار برخلاف شعار هایشان رفتار می کنند.

منتقدی که رفتار عملی اش، خلاف حرفش است، چطور می تواند نقد کند؟ خیلی ها می گویند من عوض شدم. کدام یک از این ها عوض نشده اند؟ یا در همین خبرآنلاین نوشته بودند که ما یادم نمی رود شما چه کاره بودی. یکی نیست بگوید خود شما چه کاره بودی؟ من عکس همین نویسنده را دارم که در فلان روزنامه راست کار می کرد و حالا در جریان چپ قرار گرفته است. من که هنوز همان آدم در همان جایگاه و با همان حرف ها هستم. هنوز ریشم همان است. آن کسانی که عوض شده اند و شعار تحمل عقاید را می دهند و می گویند اثر را باید دید نه موثر را چطور در این مواقع موثر را می بینند؟ این هاست که آدم را به واکنش وادار می کند، اما یاد گرفتم واکنش نشان ندهم چون این ها خوشحال می شوند. اگر هم جواب می دهم به خاطر این است که گاهی احساس می کنم این ها می توانند افکار عمومی را تاثیر دهند.

* این ها اگر بتوانند افکار عمومی را تاثیر دهند که فیلم های شما نباید بفروشد.

منظورم افکار عمومی خواص است. مسئولان ما فوق العاده از میز هایشان می ترسند. خیلی زود موضع گیری می کنند. و گرنه « رسوایی» که تبلیغات تلویزیونی هم ندارد، اما چطور می فروشد؟ به این راحتی نمی شود ذهنیت مردم را تغییر داد، اما شاید به قول شما نباید حساسیت به خرج داد. من معتقدم عزت و ذلت اگر دست خداست، آدم باید یک جاهایی سکوت کند.

* این رفتار شما جای تعجب دارد. فیلم شما خوب می فروشد حالا هر کس می تواند هزار و یک ایراد بگیرد. به هر حال شما با اولین تجربه تان به هر دلیل و با هر نیت و انگیزه ای فیلمی ساختید که از آن استقبال شده است. خیلی ها کارگردان های هم طیف شما فیلم می سازند که فروش نمی کند.

البته من با دسته بندی کارگردان ها و وابسته کردن آن ها به طیف های خاص مخالف هستم.

بله درست است. اما خیلی از هنرمندانی که متعهد نامگذاری می شود، فیلم هایشان فراموش شده است. اما نام « اخراجی ها» همچنان هست. چون در مقطعی از تاریخ ما جریان ساز بوده و فروش کرده و مردم را به سینما رفتن ترغیب کرده است.

در اذهان من و همکارانم وقتی « اخراجی ها» ساخته شد، گفتند پشتوانه حمایتی داشته و به او اجازه دادند که این فیلم را بسازد. یا اینکه چرا به ما اجازه نمی دهند از این فیلم ها بسازیم؟ آقای ده نمکی شما از جایی حمایت شدید و پشتان به کوه احد بند بوده یا به اعتقادات و باورهایتان تکیه کرده اید؟

این شائبه در دوره روزنامه نگاری من هم بود. حق می دهم این شائبه ایجاد شود چون خیلی از رسانه ها و فیلم ها وابسته به جریان خاص سیاسی بوده و هستند. ما خیلی از آدم ها را می شناسیم که پز اپوسیون می دهند، اما خیلی از فیلم هایشان با حمایت حاکمیت ساخته می شود. خیلی بد است که آن ها می توانند این نقد را درباره من بکنند، اما من به خودم اجازه نمی دهم در مورد آن ها این حرف را بزنند. به ما که می رسد متهم می شویم. چطور می شود که یکی یک گوشه ای فیلم می سازد به این مسائل متهم شود؟ این به اقبال برمی گردد. قطار که راه می افتد هر چه بیشتر حرکت می کند به آن سنگ پرتاب می کنند. « رسوایی» هم هر چه بیشتر فروش می کند حمله ها به آن بیشتر می شود. اعتقادم این است که دارم می جنگم و مبارزه می کنم. هر چقدر این مبارزه هویت مستقل تری دارد تاثیرگذار تر و آسیب پذیر تر است. ما نشریات بچه حزب الهی تر از من هم داشتیم و داریم، اما چرا هیچ وقت آن ها توقیف نمی شوند؟ یادم است یک بار به آقای مرتضوی گفتم حالا قوه قضاییه می خواهد ثابت کند مستقل است و می خواهد ۱۰ نشریه اصلاح طلب را ببندد، برای بستن دهن آن ها چرا نشریه من را می بندید؟ « جبهه» را همزمان با آن ها بستند.

آن موقع هم شائبه این بود که می خواهند بگویند تند ترین نشریات چپی ها را بستیم و از آن طرف « جبهه» هم بسته شد.

ده نمکی: هم دهن من را می بستند که نتوانم حرف بزنم و دهن نشریات چپی را. این چه حمایتی است که با « شلمچه» و « جبهه» آنطور برخورد می کنند، « فقر و فحشا» را نمی بینند، سر صحنه « اخراجی ها ۲» وزیر می رود اما اصلا در بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر راهش نمی دهند، یا همین « رسوایی» که جزو اولین فیلم های منتخب هیات انتخاب است در بخش مسابقه، آرای مردمی اش را هم می گیرند. اگر « رسوایی» رده پنجم را در آرا مردم در جشنواره به دست آورد پس چرا الان رده اول آرا مردم را در گیشه دارد؟ این همه بلا سر من و فیلم هایم در می آوردند و بعد می گویند حمایت می شود. بله من حمایت می شوم. وقتی احساس می کنم خدا را دارم و البته مثل بعضی ها نمی گویم فیلمنامه را خدا نوشت و اگر ما را نقد کردید خدا را نقد کردید. من به عنایت خدا در کارهای خودم اعتقاد دارم و اگر به چیزی می رسم به نیتم برمی گردد. من باید یا عنایت خدا را انتخاب کنم یا عنایت آقایان را. برای اکران در قم داشتم پیش پیش علما می رفتم اما برف آمد و نشد بروم. خیلی خوشحال شدم که نتوانستم بروم. گفتم من فیلم را ساختم و آن را برایشان می فرستم که ببینند و نقد کنند. اگر خودم برای توضیح بروم بوی توسل من به دوستان را می دهد. هر جا احساس کردم دارم به کسی یا کسانی متکی شوم ضربه خوردم. در دنیای امروز حرف زدن درباره معنویات باعث تمسخر می شود.

هر کس در خلوت خودش به خیلی از این مسائل اعتقاد دارد.

هنرمند رسالت نقد مردم را هم دارد. تند ترین جملات را در نقد مردم ائمه دارند. پس این ها ضد مردم هستند؟ در مورد شهید بهشتی هم تا زمانی که شهید بهشتی شهید نشد خیلی ایمان نیاوردند انسان درستی بود. حالا در مورد حاج یوسف می گویند مگر می شود از چشم مردم بیفتد. این کار نقد مردم است. اگر در سینما نقد خودشان را ببینند و احساس توهین نکنند تو بردی. در خبرگزاری شما نوشتند « اخراجی ها ۳» توهین به مردم است. پس شش میلیارد فروش آن از کجا آمده بود؟ بعد از نمایش این فیلم در یکی از سینما ها یکی آمد بیرون و گفت من ارمنی هستم و این بار اگر دسته بندی سیاسی شود نمی گذارم بچه ام بیرون برود. این فیلم آداب سیاست و بازی آن را نشان داد.

به نظرم به جای پاسخ دادن به بعضی حرف ها و نقد ها اگر مطالعاتتان را مورد سینما دنبال کنید بهتر بود. البته این روند را در « رسوایی» هم شروع کردید.

سینما به هیچ وجه علمی نیست و به نظر من کاملا حسی است.

روزنامه نگاری هم همه آن چیزی نیست که در دانشگاه به آدم یاد می دهند و باید ذوق و حس آن را داشته باشید. اما وقتی در هر حوزه ای وارد می شویم کارمان باید عمق پیدا کند.

ده نمکی: این از آن حرف هایی است که آدم را در موضع دفاع می اندازد. آقای شریفی نیا از قول یکی از کارگردان های مطرح نسل اول گفته بود وقتی « اخراجی ها» را نگاه کردیم از فیلم اول همه ما بهتر بود و فقط یک سری جزییات کم داشت. من وارد حوزه ای نمی شوم که از آن شناخت نداشته باشم. چون با شناخت وارد شدم می فهمم حرف هایی که تحت عنوان نقد زده می شود چرت است. مثلا ژانر ها را مرزبندی می کنند. کتاب های معتبر دنیا می گویند به تعداد فیلم ها ژانر وجود دارد. من این ها را یاد گرفتم و بعد وارد سینما شدم برخلاف روزنامه نگاری که بعد از وارد شدن آن را یاد گرفتم.

« اخراجی ها» جایی برای دکوپاژبیشتر نداشت. من فکر می کردم نوآوری « اخراجی ها» باید در مضمون باشد تا در ساختار. در « اخراجی ها ۲» من به سمت دیگری رفتم. دوربین روی دست صحنه های جنگی که در مجلات سینمایی نوشتند از استاندارد سینمای جنگ بالا تر بود. برای اولین بار تانک ها را تکثیر کردیم. هر کاری را باید در ظرف خودش دید. در « اخراجی ها ۳» یک خیابان برای ما نبستند. بعد فهمیدم که این حرف ها به درد لای جرز دیوار می خورد و مردم فقط روی پرده را می بینند نه مشکلات را. در « رسوایی» دست و بالم باز تر بود و با سه، چهار بازیگر روبرو بودم.

هر کسی این روند را طی نکند ماندگار نیست. اگر شما تجربه نیندوزی ماندگار نمی شوی. مردم را فقط طنز به سینما نمی کشد. فاکتورهای موفقیت فیلم با مخاطبان امروزی که خودشان منتقد هستند بالا رفته و به این راحتی با وجود ماهواره پول پای سینما نمی دهد. به همین دلیل نمی توانیم به مخاطب کم فروشی کنیم. من به این نتیجه رسیدم که در شرایط حاضر باید فقط عمل کرد و کمتر حرف زد. برای مصاحبه با روزنامه ها و سایت ها هم رو دربایسی دوران روزنامه نگاری اجازه نمی دهد نیایم. این حرف ها به نظرم کار منتقدان است. منتقدان دهه ۶۰ می گفتند فلانی در فلان سکانس این را می خواهد بگوید، اما الان فقط خود آدم را نقد می کنند. اینکه ادکلن این کارگردان فلان است و ماشینش چنان. وقتی حرفی درباره فیلم نمی زنند یعنی سوادش را ندارند و آن وقت مجبور می شوم خودم وارد شوم.

مثلا اولین صحنه فیلم « رسوایی» با صدای اذان شروع می شود. صدایی که افسانه به خاطر آن پنجره را می بندد، اما آخر فیلم وقتی صدای اذان پخش می شود او پنجره را باز می کند. خیلی ها می گویند در این آدم تغییر و تحولی رخ نداده است. من که حتما نباید سر این دختر چادر می کردم. از طرفی خیلی ها هم می گویند صدای اذان به شدت شعاری است. ما در فیلم « جن گیر» هم صدای اذان را دارم پس آنجا هم شعاری است؟ این مسائل را در « رسوایی» نمی بینند و فقط به رژ لب الناز شاکر دوست و کفش قرمزش توجه می کنند.

البته این صحنه اذان خیلی جدید نیست. من سال ۷۵ یک فیلمنامه نوشته بودم و همینطور شروع می شد. یک نویسنده کمونیست ابتدای فیلم وقتی صدای اذان را می شنید بلافاصله پنجره را می بست و دقیقا آخر فیلم وقتی صدای اذان را می شنید پنجره را باز می کرد.

ده نمکی: من فیلمنامه شما را نخوانده بودم.

می خواهم بگویم این یک تصویر سینمایی است. در « رسوایی» کلی حرکت به جلو از نظر تکنیکی وجود داشت، اما برای من هضم این دیالوگ هایی که شاکردوست پشت هم می گوید سخت است. بخشی از این دیالوگ ها که مردانه است و از زبان یک زن باورپذیر نیست. این دیالوگ ها به مخاطب فرصت نمی دهد و همه شان هم کنایه آمیز است. تماشاچی فرصت نمی کند همه این دیالوگ ها را بشنود.

ده نمکی: این یکی از آن فوت ها است. جایی خوانده بودم برای اینکه فیلم مخاطب را بکشاند باید در پنج جای فیلمنامه نقطه عطف داشته باشد تا بتوان مخاطب را جذب کرد، اما به اعتقاد من در هر سکانس باید یک اتفاق وجود داشته باشد. این اتفاق ممکن است دیالوگ باشد یا به صورت فیزیکی. فیلم باید یقه مخاطب را بگیرد و او را رها نکند و باعث شود او چند بار فیلم را ببیند. من مخاطب فیلم هایم را می شناسم چون چند با فیلم هایم را می بینند. یک عده که می گویند فیلم های من ساده است خودشان نگاه ساده ای دارند و فیلم را متوجه نمی شوند. کسی که جامعه شناسی سیاسی بلد باشد می فهمد « اخراجی ها ۳» چه می خواهد بگوید. الان وفور این همه کاندیدا برای چیست؟ چون همه شان مثل حاجی گرینوف احساس تکلیف کردند.

شما از همان موقع تعدد نامزدهای انتخابات را پیش بینی کردید.

ده نمکی: من معتقدم الان نباید درباره وجوه دیگر فیلم هایم حرف بزنم. فیلم نقد جامعه و گروه خاصی نیست و نقد خیلی چیزهای دیگر هم هست. وظیفه هنرمند این است. این حرف هایی که من می زنم به بعضی ها خیلی برمی خورد. من می گویم وظیفه هنرمند این است که مفاهیم عرفانی را پایین بیاورد و چند لایه حرف بزند. خیلی از این آدم ها ادعای عرفان می کنند و مدام پشت مولانا پنهان می شوند، اما به ساحت سینما که می رسند، فحش می دهند. ما داستان « طوطی و بازرگان» را در دبستان می خوانیم، اما هر چه سن مان بالا تر می رود، دریافت دیگری از آن داریم. در سینما هم باید هر کس برداشت خودش را از فیلم داشته باشد. فیلم اگر سرگرم کننده هم باشد باید حرفی برای گفتن داشته باشد تا بتواند برنده شود. اینکه ما مولانا را به سطحی و فیلم فارسی متهم کنیم خیلی بد است. وظیفه هنرمند است که این مفاهیم را بشناسد و به زبان قصه و تصویر تبدیل کند. اگر من این حرف ها را بزنم بد هستم اما اگر کس دیگری این حرف ها را زده بود می شد شاهکار سینمایی ساخته بود.

مثل این است که ما فلان دزد را آفتابه دور گردنش می اندازیم و دور شهر می چرخانیم اما فلان اختلاس گر را تا جرمش اثبات نشود اسمش را نمی آوریم. مردم این چیز ها را می فهمند. مردم خیلی وقت ها حاجی گرینوف را در سکانس اعزام به جبهه « اخراجی ها» را می فهمند که با ماشین بیت المال برای اعزام آمده است. اما منتقد ما فقط بایرام باقالی « اخراجی ها» را می شناسد. بایرام باقالی مشکل تو منتقد است. بعد از « اخراجی ها» باب خاطره نویسی در مورد جبهه باز شده است.

من یادم است آن موقع ها در مورد این مسائل نمی توانستیم حرف بزنیم. « اخراجی ها» واقعا راه را باز کرد که خیلی ها بتوانند درباره خاطرات روزهای جبهه شان حرف بزنند.

ده نمکی: من کارگردانی را می شناسم که « اخراجی ها» را مدام مذمت می کند اما در طول جنگ فقط پایش به داخل شهرک دفاع مقدس رسیده است. فیلم جنگی کار کرده اما در خود جنگ نبوده است و از جانب رزمنده ها حرف می زند. متاسفانه تریبون دست این آدم هاست.

خوب تریبون شما هم فیلم هایتان است. شما یک جاهای در گفت و گو واقعا عصبانی می شوید و در جواب دادن خودتان را در موضع دفاع کردن می اندازید.

ده نمکی: بالاخره هر کس نقاط ضعفی دارد و عصبانیت هم نقطه ضعف من است. عصبانیت نشانه عدم کنترل آدم بر روی خودش است. مردم که نمی دانند این آدم نماد جنگ نیست. اتفاقا این افراد همان هایی هستند که در فیلم هایمان نقدشان کردم.

* خب، از آن طرف آقای حاتمی کیا هم از شما تعریف می کند. آقای حاتمی کیا هم در حوزه دفاع مقدس کار می کنند. او گفته بود ده نمکی سه تا موتور دارد که دو تای آن هنوز روشن نشده است. همان طور که حرف های آن کارگردان بازتاب داده می شود، حرف های آقای حاتمی کیا هم بازتاب داده شد.

ده نمکی: ببینید شما همه چیز را نمی بینید. حواشی یک کار از مرحله تولید شروع می شود تا مرحله اکران ادامه دارد. اگر این حواشی کنترل نشود فیلم به مرحله اکران نمی رسد. این ها شرایط ویژه فیلمسازی در ایران است. باید درباره شائبه هایی که در مورد فیلم وجود دارد واکنش نشان داد. وگرنه نمی توان فیلمی را اکران کرد.

* پیش بینی می کردید بین این چند فیلم روی پرده فیلمتان در صدر پر فروش ها قرار بگیرد؟

ده نمکی: بله آن را که مطمئن بودم و از زمان جشنواره هم می دانستم مورد استقبال قرار می گیرد