به گزارش پارس به نقل از ایسنا، سردار حسین ذوالفقاری در حاشیه همایش یک روزه فرماندهان مرزبانی سراسر کشور و مراکز آموزشی مرزبانی در پاسخ به ایسنا درباره اقدامات مرزبانی رصد فعالیت های انتخاباتی در مناطق مرزی، گفت: ما روزانه اخبار انتخاباتی در مناطق مرزی را رصد می کنیم و خوشبختانه تاکنون همگرایی مرزنشینان در این مناطق خوب بود.

ذوالفقاری با بیان اینکه همگرایی مرزنشینان در مناطق مرزی خوب است، اظهارکرد: خوشبختانه تا به این لحظه هیچ گزارشی مبنی بر تحرکات منفی در مناطق مرزی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا نداشتیم.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه در بسیاری از مناطق مرزی همگرایی مرزنشینان بیشتر از مناطق مرکزی کشور است، گفت: کمک به امنیت انتخابات کشور از برنامه هایی است که به طور جدی در دستور کار مرزبانی قرار گرفت و مرزبانی با کنترل بیش از پیش مرزها، اجازه ایجاد ناامنی به سودجویان را نخواهد داد.

وی همچنین با اشاره به انتشار برخی اخبار غیررسمی مبنی بر فعالیت های عده ای برای ورود به کشور با هدف ایجاد اخلال در انتخابات، گفت: هیچ گزارش رسمی از منابع رسمی در این خصوص نداشتیم.

سندی مبنی بر قاچاق در اسکله های نیروهای مسلح نداریم

به گزارش ایسنا، ذوالفقاری همچنین درباره نظارت دریابانان بر اسکله ها، تصریح کرد: اسکله هایی در کشور وجود دارد که مربوط به نیروهای مسلح و انجام کارهای امنیتی در کشور است، اما ما سندی مبنی بر این که در این اسکله ها کالای قاچاق تبادل شود، نداریم.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه اقدامات انجام شده در این اسکله ها که عمدتا مربوط به ارتش و سپاه هستند، محرمانه است، گفت: این نیروها پایش و کنترل قوی دارند و به نظر نمی رسد که با توجه به سیستم حفاظتی و اطلاعاتی قوی که وجود دارد، از پدیده قاچاق در این مناطق چشم پوشی شود.

وی همچنین با بیان اینکه در مسیر تردد از برخی از اسکله ها، کانکس ها پلمپ شده منتقل می شوند، اظهارکرد: شاید منظور افرادی که می گویند قاچاق حمل می شود، چنین مواردی باشد؛ اما همانطور که گفته شد، سندی در این خصوص وجود ندارد.

مرزیار، نام پلیس افتخاری در مناطق مرزی

به گزارش ایسنا، ذوالفقاری همچنین از بکارگیری مرزیاران در مناطق مرزی کشور با همکاری مرزنشینان خبر داد و افزود: آیین نامه این موضوع در قالب پلیس های افتخاری تصویب شده که این افراد تحت عنوان « مرزیار» در مناطق مرزی به شکل نیمه وقت و تمام وقت به کار گرفته می شوند.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه حقوقی نیز به این افراد داده خواهد شد، تصریح کرد: هر چقدر که منابع مالی به ما می دهند، ما می توانیم فعالیت های مرزیاران، با کمک مرزنشینان توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه بهترین مرزبانان، خود مرزنشینان هستند، گفت: مرزیاران ارتباطی با انتخابات آتی در کشور ندارند.

کشف بیش از چهار تن مواد مخدر در دو روز گذشته

ذوالفقاری همچنین از کشف ۴۲۰۰ کیلوگرم موادمخدر در مرزهای کشور طی ۴۸ ساعت گذشته خبرداد و گفت: در این مدت سه تن به هلاکت رسیده و یک تن نیز مجروح و دستگیر شد.

به گفته وی، شش دستگاه موتورسیکلت و یک دستگاه قبضه سلاح جنگی نیز از قاچاقچیان کشف شد.

فرمانده مرزبانی ناجا همچنین در تشریح دستاوردهای مرزبانی در سال ۹۱ نیز اظهارکرد: هدف کلی سال ۹۱، افزایش چهار درصدی اشراف در مرزهای کشور بود که این امر محقق شد و در حدود ۲۰۰ کیلوگرم از خلاءهای مرزی در نقاط مختلف کشور تحت پوشش مرزبانان قرار گرفت.

ذوالفقاری همچنین با بیان اینکه در بحث ورود موادمخدر به مرزها، کاهشی ۱۰ درصدی داشته ایم، گفت: در سال گذشته ورود سلاح به کشور ۴۰ درصد و قاچاق مشروبات الکلی ۲۷ درصد کاهش داشت.

وی همچنین با بیان اینکه ورود دخانیات و متجاوزان مرزی در مرزهای کشور به ترتیب ۱۴ و ۱۳ درصد در سال ۹۱ کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: در این مدت خروج اتباع ایرانی از مرزهای کشور نیز با کاهشی ۳۳ درصدی روبرو بود.

کاهش ۵۰ درصدی گروگان گیری در مرز

به گزارش ایسنا، فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی وقوع گروگان گیری فرامرزی در مرزهای کشور، گفت: کشف موادمخدر و قاچاق سوخت نیز در مرزها به ترتیب افزایشی ۳۸ و ۹۲ درصدی داشته است.

ذوالفقاری از کاهش ۲۶ درصدی شهدای مرزبانان در مبارزه با تروریسم و موادمخدر خبر داد و گفت: در این مدت مجروحان مرزبانی کاهشی ۴۹ درصدی داشته اند.

کشف بیش از ۳۵ هزار راس از احشام قاچاق

وی در ادامه از کشف ۳۵ هزار و ۶۲۴ راس دام قاچاق در مرزهای کشور خبرداد و گفت: پدیده قاچاق دام در مرزها در سال گذشته ۱۹۲ درصد افزایش داشت که البته بخشی از آن نیز به علت تفاوت قیمت در دو سوی مرز بود.

فرمانده مرزبانی ناجا در خصوص تمهیدات مرزبانی برای مبارزه با قاچاق احشام در مرزها به ایسنا گفت: در این راستا اقدامات خود در مرزها را تشدید کردیم تا از این پدیده جلوگیری شود.

ذوالفقاری همچنین از تشدید عملیات مرزبانی از ابتدای سال جاری در برخی از مناطق مرزی که در کنترل مرزبانی نبود، خبر داد و گفت: امروزه در این مناطق مرزبانی استقرار یافته است.

انسداد مسیر قاچاق روزانه سه میلیون لیتر گازوئیل

وی با اشاره به وجود مسیری در جنوب شهر سراوان که از آن روزانه دو تا سه میلیون لیتر گازوئیل قاچاق می شد، اظهارکرد: امروزه این مسیر که در طول تاریخ مرزبانی سابقه استقرار مرزبانان در آن وجود نداشت، در کنترل مرزبانی درآمد.

فرمانده مرزبانی ناجا همچنین درباره اهداف مرزبانی در سال ۹۲ نیز گفت: افزایش ۴.۵ درصدی کنترل بر مرزهای کشور، هدف کلی امسال است.

ذوالفقاری، پوشش خلاءهای مرزی موجود در کشور تا پایان سال را از دیگر اهداف مرزبانی در سال جاری برشمرد و افزود: ان شاءالله این مناطق نیز تحت کنترل مرزبانان در خواهد آمد.

ارائه پیشنهاد فروش مازاد سوخت با سهمیه معین به دولت

ایجاد پایگاه های اطلاعاتی مرزی در جداره مرز

وی همچنین با اشاره به حمایت مرزبانی از اقدامات سازنده در مرزهای کشور، خاطرنشان کرد: به تمامی فرمانده های مرزی ابلاغ کردیم که از تمام طرح هایی که دولت در راستای ارتقای حوزه های معیشتی مرزنشینان انجام می دهد، حمایت کنند که یکی از راهکارهای پیشنهادی ما در این حوزه، پیشنهاد فروش مازاد سوخت با سهمیه معین برای مرزنشینان بود که این امر در امنیت مرز نقش مهمی دارد.

به گزارش ایسنا، فرمانده مرزبانی ناجا از ایجاد پایگاه های اطلاعاتی مرزی در جداره مرز خبر داد و گفت: در این راستا مقرر شد؛ سه واحد جدید مرزی در مرزهای جنوب شرق و یک واحد مرزبانی نیز در غرب کشور ایجاد شود.

وی همچنین از مدرنیزاسیون مرزهای ایران با همکاری وزارت امور خارجه و دستگاه های دیگر خبر داد.

شناورهای صیادی و تجاری به GPS مجهز می شود

ذوالفقاری از نصب GPS روی شناورهای صیادی و تجاری با هدف" کنترل شناورها در آب های استحفاظی کشور" خبرداد و گفت: با نصب این سیستم به شناورها هشدار داده می شود که از آب های کشور خارج نشوند.

فرمانده مرزبانی ناجا اضافه کرد: در همین راستا طی مدتی معین دارندگان شناورها مکلف خواهند شد که شناورهای خود را به GPS مجهز کنند.

به گفته وی، تجهیز شناورها به GPS در امر امداد و نجات نیز نقش موثری دارد.

ذوالفقاری همچنین از ارائه پیشنهاد نامگذاری روز « مرزبان» به ستادکل برای ثبت در تقویم ملی خبر داد و گفت: در سال جاری لباس دریابانان و یگان حفاظت شیلات تغییر خواهد کرد.

حریم ممنوعه مرزها اجرا می شود

به گزارش ایسنا، فرمانده مرزبانی ناجا از اجرای کامل طرح « حریم منطقه ممنوعه مرزها» خبر داد و گفت: در عمده استان های مرزی کشور طرح « حریم منطقه ممنوعه مرزی» تعیین شده و اجرایی می شود.

وی همچنین در خصوص ورود شناورهای جدید به ناوگان دریابانی کشور نیز اظهارکرد: برای اعمال حاکمیت در مراکز انحصاری اقتصادی کشور باید شناورهایی تولید می کردیم که بتوانند در عمق حرکت کنند، چرا که هر شناوری توانایی حرکت در عمق را ندارد.

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه شناورهای جدید دارای تجهیزات به روز هستند، گفت: برخی از شناورهای جدید را نیز بازسازی کردیم، به طوری که تنها می توان گفت یک پوسته هم مربوط به گذشته است و تمام تجهیزات آن بروزرسانی شد.

ذوالفقاری همچنین با تاکید بر ضرورت استفاده از متخصصان در حوزه دریایی، گفت: در این راستا بنا داریم تا از دانشمندان و متخصصان حوزه مکانیک، برق و… در مرزبانی استفاده کنیم.