به گزارش پارس به نقل از ایسنا، کم فروشی در اینترنت از مفاهیمی است که با نفوذ سویس های اینترنت پرسرعت متولد شد و چند سالی است که به یکی تنش های بین کاربران اینترنت و ارایه کنندگان خدمات این عرصه تبدیل شده است.

صحبت از کم فروشی که می شود ابتدا انگشت اتهام به سمت شرکت های ارائه دهنده سرویس نشانه می رود. این در حالی است که آنان از ملاحظاتی نظیر حفظ اعتبار نزد مشتری، رقابتی بودن بازار ارائه سرویس و از لزوم خدمت رسانی با بهترین کیفیت دم زدند.

عده ای از اعضای نظام صنفی رایانه یی کشور که معتقدند شرکت های رسمی و معتبر دست به چنین کاری نمی زنند و وجود این پدیده را در شرکت های رسمی انکار کردند. ساسان شیر دل - عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور - در این خصوص اظهار کرد: شرکت های شناسنامه دار فعال در زمینه اینترنت بعید است که به کم فروشی اقدام کنند، سرعت و حجم کمتر از بسته خریداری شده، می تواند معلول مسائل بسیاری از علل باشد که شاید باید در جای دیگری بررسی شود.

برخی دیگر از صاحب نظران نظیر دبیر سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور به شرایط انحصاری واردات پهنای باند و اختیار تخصیص آن برای شرکت های ارائه دهنده اشاره کردند و این موضوع را از عوامل اصلی دانستند.

در این میان برخی از مسوولان انجمن شرکت های اینترنتی به شرایط تجاری مختلف همچون ناهماهنگی در عرضه و تقاضا براساس استانداردهای اصولی اشاره کردند. ریاضیات، رییس انجمن شرکت های اینترنتی بهای تمام شده بالای پهنای باند و تقبل این بهای بالا برای isp ها را دلیل انجام کم فروشی برخی از شرکت ها دانست و بهبود شرایط تجاری برای شرکت های ارئه دهنده سرویس اینترنت را برای کاهش کم فروشی پیشنهاد کرد.

مسوولان چه می کنند؟

کمیته پایش و کنترل سرویس های ارتباطی و فن آوری اطلاعات که از دستگاه های سازمان فن آوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان نظام صنفی رایانه یی، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس فناوری و تبادل اطلاعات (پلیس فتا) و پلیس آگاهی تشکیل شده است، برخورد با کم فروشی را در کنار سایر مسئولیت ها در دست اجرا دارد.

به گفته حمیدرضا قمی - دبیر سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور - سازمان، شکایت ها را از سراسر کشور جمع آوری و ارزیابی میکند و در اختیار کمیته پایش قرار می دهد. مردم هم می توانند شکایت های خود را به سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور اعلام کنند تا در کمیته پایش و کنترل سرویس های ارتباطی و فن آوری اطلاعات بررسی شود.

کاربران معمولا چه می کنند؟

با این که مسوولان امر تاکید می کنند تا کاربران درصورت مشاهده کم فروشی در شرکت ها شکایت و پیگیری کنند تا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با آن ها برخورد کند؛ در این سال ها نمونه ای موفق از اعمال قانون در این زمینه کمتر به گوش رسیده و شاید شنیده نشده باشد که شرکتی به دلیل کم فروشی تعطیل شده باشد.

کم فروشی طبق صحبت های کاربران اینترنتی و اعترافات دست اندرکاران نسبت به قبل بیش تر شده است و مشخص نیست که این افزایش به دلیل صبوری کاربران است یه سعه صدر مسوولان امر. طبق گفته امیرحسین رجبی - مدیر عامل یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی - کم فروشی برای کاربران ارزش پیگیری ندارد چرا که احتمالا سوییچ به شرکت دیگر هزینه هایی در پی دارد که چندان تصمیم اقتصادی درستی نیست و از طرفی هیچ تضمینی برای کم فروش نبودن شرکت بعدی وجود ندارد. این در صورتی است که از کاربران آماتور که تخصص بررسی و آزمایش حجم و سرعت خریداری شده اینترنت خود را ندارند صرف نظر شده است.

کاربران چه باید کنند؟ !

یک موضوع مهم در این خصوص این است که کاربرانی که تمایل دارند از احتمال کم فروشی سرویس خود مطلع شوند از چه راهی می توانند سرعت خدمات ارایه شده را اندازه بگیرند تا بدانند آیا کم فروشی صورت می گیرد یا خیر. سازمان فناوری اطلاعات نرم افزار سنجش سرعتی را برای این مساله طراحی کرده و برروی سایت مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت (متما) قرار داده است؛ مرجعی برای سنجش سرعت سایت ها به کار گرفته می شود.

دبیر کل سازمان نظام صنفی و رایانه یی کشور (یکی از نهادهای شرکت کننده در تفاهم نامه پایش) معتقد است: نرم افزارهایی وجود دارد که می تواند به کاربران کمک کنند تا شرکت اینترنتی کم فروش را پیدا کنند اما بسیاری از کاربران اطلاع کاملی از چگونگی استفاده از این نرم افزارها ندارند و باید این اطلاع به آنان ارائه شود تا از حقوق خود باخبر باشند.

هنوز راه حل قطعی و همه جانبه برای مشکل کم فروشی پیدا نشده اما اصلی ترین بازنده این داستان کاربران هستند. فعالان فناوری اطلاعات و کاربران منتظر و امیدوار هستند تا ببینند وعده های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران برای حل این مشکل نیز و بهبود شرایط اینترنت محقق می شود یا خیر.