• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37842

  فیلم‌های «برف روی کاج‌ها» و «پل چوبی» تنها دو فیلم باقی‌مانده از فیلم‌هایی تحریمی حوزه هنری هستند که اکران نشده‌اند، فیلم‌هایی که در مقاطع مختلف خبر اکرانشان منتشر شد اما پس از آن به نمایش درنیامد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، این روزها خبر اکران فیلم« برف روی کاج ها» پیمان معادی پس از « قاعده تصادف» منتشر شده است، در ادامه حواشی اکران اولین ساخته ی بازیگر « جدایی نادر از سیمین» و « درباره الی» را مرور می کنیم.

  پیمان معادی در چند سال اخیر به دلیل بازی در دو فیلم اصغر فرهادی خیلی بیش از پیش بر سر زبان ها افتاد اما هیچ وقت آدم حاشیه داری نبوده است تا اینکه اولین فیلمش را کارگردانی کرد، در صدر آرای مردمی جشنواره فجر ایستاد، به قول چند نفر به دلیل محتوای فیلمش مورد غضب واقع شد و چند جایزه نگرفت و در آخر هم در اختتامیه جشنواره هنگامی که می خواست جایزه بهترین فیلم از نگاه مردم را بگیرد، حاشیه هایی بوجود آمد.

  « برف روی کاج ها» اولین تجربه کارگردانی پیمان معادی است که در سی امین جشنواره فیلم فجر حاضر بود و توانست سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت کند. معمولا فیلم هایی که می توانند این جایزه را جشنواره فجر دریافت کنند به سرعت اکران می شوند اما « برف روی کاج ها» حکایت دیگری داشت.

  ابتدا این فیلم قرار بود، در اکران دوم سال قبل (۹۱) روی پرده برود اما پس از تنش زیادی که برای اکران « خصوصی» و « گشت ارشاد» بین سازمان سینمایی و حوزه هنری ایجاد شده بود، به یکباره نمایش آن به تعویق افتاد. سید جمال ساداتیان، تهیه کننده « برف روی کاج ها» در همان مقطع به ایسنا گفته بود که « به دلیل شرایط موجود تصمیم گرفتیم (اکران) آن را به عقب بیندازیم تا فضا آرام تر شود» .

  چند ماه بعد، ساداتیان تلاش می کرد تا فیلمش را به اکران دوم عید فطر که در فصل پاییز بود، برساند اما هر بار شایعات جلوگیری از اکران فیلم خیلی قوی تر از اکران آن بود تا جایی که شنیده شد حوزه هنری و وزارت ارشاد بر روی نمایش ندادن این فیلم توافق کرده اند که البته این اجماع از سوی مدیرکل فعالیت های سازمان سینمایی قویا تکذیب شد.

  مردادماه سال قبل، ساداتیان یک بار دیگر به روند پیش گرفته برای فیلمش اعتراض کرد و به ایسنا گفته بود: « فیلم سینمایی « برف روی کاج ها» در اکران دوم عید فطر در بیش از ۲۰ سینمای تهرانی روی پرده خواهد رفت. همچنین برخی شهرستان ها همزمان با تهران این فیلم سینمایی را نمایش می دهند و برخی دیگر از شهرستان ها پس از تهران آن را اکران می کنند» . اما باز هم این فیلم نتوانست رنگ پرده را ببیند تا باز هم شایعه توقیف همیشگی فیلم علی رغم تکذیب ها تقویت شود.

  اکران عید نوروز ۹۲ سومین دفعه ای بود که ساداتیان از اکران « برف روی کاج ها» در گروه « عصر جدید» خبر داد اما این بار مدیر این سینما بود که از اکران این فیلم اظهار بی اطلاعی کرد!

  بالاخره و برای آخرین دفعه، این بار شورای صنفی نمایش اعلام کرده است که قرارداد « برف روی کاج ها» را برای اکران دوم نوروز در گروه « عصر جدید» ثبت کرده است اما باز هم شنیده می شد که گویا سازمان سینمایی هنوز برای نمایش عمومی فیلم تردید دارد؛ شایعه ای که سید محمد حسینی، وزیر ارشاد آن را نصفه ونیمه تکذیب کرد و در پاسخ به خبرنگار ایسنا گفت: « فیلم هایی که با حوزه هنری مشکل داشتند، مجددا بازبینی شده و موارد اصلاح به آنها گفته شده است و فکر نمی کنم اکنون مساله ای را بخواهد ایجاد کند… البته اگر فیلم نهایی شده، اکران می شود و ممکن است در برخی از سینماها به نمایش گذاشته نشود که این هم مشکل خاصی ندارد» .

  به گزارش ایسنا، تا لحظه تنظیم این گزارش تمام افرادی که می توانند به نوعی در اکران « برف روی کاج ها» دخیل باشند، از قطعیت تقریبی اکران آن خبر داده اند. باید دید آیا « برف روی کاج ها» بالاخره ۴ اردیبهشت ماه اکران می شود یا برای چهارمین دفعه نمایش عمومی آن به تعویق می افتد.

  اصغر فرهادی بازی تصادف جدایی نادر از سیمین جشنواره فیلم فجر سید محمد حسینی عید فطر عید نوروز فیلم سینمایی وزارت ارشاد
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها