• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37346

  رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پزشکان و مراکز درمانی تابعه این دانشگاه در سال ۹۱ حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از مردم زیرمیزی گرفتند.

  به گزارش پارس ، سعید آقاجانی در گفت وگو با فارس، افزود: شکایات مربوط به زیرمیزی یا از سوی مردم یا از واحدهای بازرسی دانشگاه علوم پزشکی به صورت شکایت زیرمیزی مستقیم از پزشک و از مراکز درمانی انجام می شود.

  وی گفت: بسیاری از این شکایات مربوط به مراکز درمانی است وجه زیادی از بیمار گرفته اند یا تحمیل هزینه می کنند و برخلاف تعرفه های درمانی از مردم دریافت های بیشتر دارند. این در حالی است که ۹۰ درصد مردم نمی دانند که می توانند شکایت کنند.

  وی ادامه داد: طبق بررسی های انجام شده در ۶ ماهه دوم سال ۹۱ شکایات مالی ۵۰۹ میلیون تومان مورد بوده است.

  آقاجانی گفت: ۴۱۱ میلیون تومان زیرمیزی بوده است که پزشکان مستقیماً دریافت کرده اند و ۱۸۹ میلیون تومان رقم زیرمیزی دریافتی از سوی مراکز درمانی و بیمارستان ها بوده است.

  رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به طور کلی ۶۰۰ میلیون تومان در ۶ ماهه دوم سال ۹۱ از بیماران اضافه دریافت شده است.

  وی در مورد آمار ۶ ماهه اول سال ۹۱ نیز گفت: طبق بررسی پرونده ها رقم دریافتی اضافه از سوی بیماران ۵۴۳ میلیون تومان بوده که نسبت به ۶ ماهه دوم رقم زیرمیزی ۵۷ میلیون تومان اضافه شده است.

  آقاجانی گفت: به لحاظ اینکه باید شکایت از سوی مردم صورت گیرد و بار مالی دارد کارشناسی های بسیار بر روی این موارد انجام می شود و حدود ۳۰ ساعت کارشناسان با انجام بازدیدهای متوالی، دریافت مدارک و بررسی محاسبات در پرونده ها نتایج را اعلام می کنند.

  وی ادامه داد: چنانچه رقم دریافتی از سوی پزشکان و مراکز درمانی بالا باشد پرونده آنها را به تعزیرات ارسال می کنیم تا به شکایت شاکیان رسیدگی شود.

  رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: درم مورد شکایاتی که از بیمارستان ها می شود بلافاصله طی مکاتباتی به بیماران وجه اضافه پرداخت می شود و چنانچه در مراکز درمانی پزشک مستقیماً زیرمیزی گرفته باشد به بیمارستان تذکر داده می شود و بیمارستان پزشک را موظف می کند که پول بیمار را بپردازد.

  آقاجانی ادامه داد: بر روی بازرسی مطب ها سختگیری بیشتری می کنیم چرا که اغلب بیماران در این مراکز تحت فشار قرار می گیرند، بیماری را به آنها سخت جلوه می کنند و بیمار چون دستش کوتاه است قبول می کند و وی را وادار می کنند که اگر پول بیشتر را ندهد درمان نمی شود.

  رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: گاهی به صورت محرمانه پرونده ۶ ماهه پزشکان را در مطب ها بیرون می کشیم و حتی مجبوریم عملکرد آن پزشک را در بیمارستان بررسی کنیم.

  پزشکان خلافکار از مهربانی مردم سوء استفاده می کنند

  آقاجانی ادامه داد: متأسفانه پزشکان ماهر و معروفی نیز هستند که زیرمیزی می گیرند و این در حالی است که ما مردم مهربانی داریم که راضی به شکایت نمی شوند و گاهی نیز پزشکان از این خصلت سوء استفاده کرده و رسید دریافت اضافی را از بیماران نمی گیرند بنابراین ما به عنوان بازرسان گاهی از اوضاع و احوال بیماران متوجه زیرمیزی می شویم.

  آقاجانی گفت: بنابراین می توان نتیجه گرفت به دلیل اینکه بسیاری از پزشکان برای دریافت وجه اضافی باید رسید به بیمار بدهند و این کار را نمی کنند رقم دریافتی اضافی (زیرمیزی) شاید خیلی بیشتر از اینها باشد.

  بیمارستان پزشک پول تعزیرات دانشگاه علوم پزشکی درمان علوم پزشکی شهید بهشتی کارشناسی مراکز درمانی زیرمیزی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها