• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36874

  با گذشت ۷ ماه از دستور رئیس‌جمهور برای طرح ایجاد «رایزنان گردشگری در سفارتخانه‌ها» خبری از رایزن گردشگری در سفارتخانه‌ها نیست.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، طرح ایجاد « رایزن گردشگری» در سفارتخانه ها موضوعی بود که سال گذشته توسط رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به رئیس جمهور پیشنهاد شد.

  طرحی که ضرورت آن باید سالها پیش از سوی متولیان گردشگری در کشور مورد پیگیری قرار می گرفت زیرا در شرایطی که دغدغه ورود گردشگر به کشور وجود دارد و درآمدهای حاصل از ورود گردشگران خارجی، بخش اعظمی از نیازهای اقتصادی کشور را می تواند مرتفع کند، وظیفه جذب گردشگران خارجی در سفارتخانه ها برعهده رایزنان فرهنگی است در حالی که جای خالی رایزنان گردشگری کاملاً محسوس است.

  منوچهر جهانیان، معاون گردشگری کشور که شهریور ماه سال گذشته خبر از دستور رئیس جمهور برای بررسی طرح رایزنان گردشگری در سفارتخانه ها داده بود در گفت و گو با خبرنگار فارس درباره آخرین وضعیت پیگیری ها درباره اجرایی شدن این طرح می گوید: این طرح از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی به رئیس جمهور ارائه شده بود و رئیس جمهور نیز موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده بود و دستور داد تا معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

  وی ادامه می دهد: این موضوع هنوز در مرحله بررسی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری قرار دارد و به مرحله اجرا نرسیده است.

  معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره وظایف پیش بینی شده برای رایزنان گردشگری نیز می گوید: رایزنان گردشگری علاوه بر تبلیغ جاذبه های گردشگری ایران باید در زمینه میراث فرهنگی و صنایع دستی نیز فعالیت کنند و زمینه معرفی و توسعه صادرات صنایع دستی را فراهم کنند.

  به گزارش فارس، سفارتخانه ها نخستین پل ارتباطی با گردشگران خارجی محسوب می شوند که حضور رایزنان گردشگری، خلأ موجود در زمینه جذب گردشگر از طریق سفارتخانه ها را تا حدی از بین می برد.

  اما در شرایط کنونی که تا پایان این دولت، زمانی باقی نمانده است و از سوی دیگر مقام معظم رهبری نیز بر گردشگری به عنوان یکی از عوامل بهبود وضعیت اقتصادی تاکید فرموده اند، پیگیری چنین طرح هایی بهتر است با جدیت و سرعت بیشتری صورت پذیرد.

  جمهوری اسلامی ایران طبق آمارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی از لحاظ جاذبه های طبیعی در رتبه پنجم و از نظر جاذبه های تاریخی در رتبه دهم کشورهای دنیا قرار دارد اما متأسفانه در بهره گیری از این منابع، سهم کمتر از یک درصد کل درآمدهای گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که طی ۱۰ سال آینده صنعت گردشگری در رتبه نخست اقتصاد جهان قرار می گیرد و مسئولان کشور با برنامه ریزی های کارشناسی شده از هم اکنون می توانند از این فرصت و ظرفیت به عنوان صنعت جایگزین نفت بهره های لازم را ببرند.

  اقتصاد جهان دستور رئیس جمهور دولت رئیس سازمان میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صنایع دستی گردشگری معاون معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها