• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35972

  استاندار بوشهر در حالی شمار کشته‌شدگان زلزله روز گذشته استان را ۳۷ تن اعلام کرد که براساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، هشت تن از جان‌باختگان زیر ۱۰ سال سن داشتند.

  به گزارش پارس به نقل از (ایسنا) ، دکتر رضایی مدیرکل پزشکی قانونی استان بوشهر همچنین از صدور ۳۵ جواز دفن برای متوفیان زلزله بوشهر تاکنون خبر داد و با اشاره به جنسیت متوفیان زلزله گفت: ۲۲ نفر از کشته شدگان زن و ۱۳ نفر آنها مرد بوده اند.

  وی همچنین درمورد محدوده سنی جانباختگان حادثه زلزله اظهار داشت: هشت نفر از فوت شدگان زیر ۱۰ سال (۴ پسر، ۴ دختر) ، هشت نفر بین ۱۰ تا ۵۰ سال (۷ زن و یک مرد) و ۱۹ نفر بالای ۵۰ سال (۱۱ زن و ۸ مرد) بوده اند.

  انتشار نام ۲۶ تن از جانباختگان

  سازمان پزشکی قانونی اسامی ۲۶ نفر از متوفیان زلزله بوشهررا اعلام کرد.

  شناسایی هویت متوفیان زلزله بر اساس شواهد جمع آوری شده توسط پزشکی قانونی و اظهارات بستگان متوفیات صورت گرفته است.

  اسامی ۲۶ نفر از کشته شدگان زلزله عبارتند از: بانو احمدی/ فرزند عباس ۵۵ ساله، شیرین هاشمی/ فرزند غلام ۷۰ ساله، علی بازدار/ فرزند حیدر ۷۵ ساله، محمد حمادی/ فرزند مسلم۸۶ ساله، حکمیه ذوالفقار/ فرزند عبدالله ۲۴ ساله، زهره شیبانی/ فرزند حبیب الله ۷ ساله، عباس درزن زاده/ فرزند غلام ۸۲ ساله، صفیه قمی بهبهانی/ فرزند سیدعلی۴۷ ساله، ابوالفضل معصومی/ فرزند عباس ۷ ماه، نرجس خاتون همدمی پور، میرزا زارعی/ ۶۲ ساله، نامدار هاشمی/ فرزند غلام ۷۰ ساله، رمضان ذوالفقار/ فرزند غلام ۷۵ ساله، زیارتی/ فرزند علی ۶۲ ساله، محمد فهیمی/ ۷۵ ساله، اعظم پوزه/ فرزند حسین ۲۷ ساله، زهرا شیبانی/ فرزند حبیب الله ۱۰ ساله، یوسف معصومی/ فرزند عباس ۸ ساله، حنانه سعیدی نیا/ فرزند روح الله ۴ ماه، صغرا حسینی/ فرزند محمد ۳۰ ساله، لیلا ذوالفقاری/ فرزتد رمضان ۴۳ ساله، مهری دانا/ فرزند اکبر ۵ ساله، رجبی/ ۵ ساله، خانم آل توان/ ۵۰ ساله، اکبر فرهادی/ ۳۷ ساله و سمیه فرهادی۳۰ ساله.

  به گزارش ایسنا؛ هویت سایر جانباختگان زلزله متعاقبا اعلام می شود.

  استاندار بوشهر نیز در جدیدترین اظهارات خود از افزایش شمار مجروحان زلزله به ۹۵۰ تن خبر داد و گفت: روند امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله روز گذشته کاکی و شنبه مطلوب است.

  به گزارش سرویس حوادث ایسنا، فریدون حسنوند افزود: امدادرسانی به حادثه دیدگان زلزله همچنان در حال انجام است و تمام نیروهای استان در حوزه های مختلف با بسیج امکانات خود در حال کمک، استقرار و انتقال مصدومان و حادثه دیدگان هستند.

  وی گفت: در حال حاضر شمار مجروحان زلزله به ۹۵۰ نفر رسیده است، اما آمار کشته شدگان بدون افزایش، همان ۳۷ نفر است.

  وی تصریح کرد: وزیر بهداشت و درمان، رییس سازمان هلال احمر، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون اول رییس جمهور و شماری دیگر از مسوولان کشوری امروز برای بازدید از منطقه زلزله زده به استان بوشهر سفر می کنند.

  براساس گزارش روابط عمومی استانداری بوشهر، حسنوند ادامه داد: از مردمی که قصد کمک به زلزله زدگان را دارند می خواهیم با مسوولان همراهی و همکاری کنند.

  وی همچنین بااعلام اینکه مشکل قطعی آب و تلفن در مناطق زلزله زده برطرف شده است، گفت: در حال حاضر تلاش می شود برق این منطقه بزودی وصل شود.

  حسنوند با اشاره به مراجعه شهروندان برای اهدای خون، گفت: تاکنون ۱۶۶ واحدخونی در مراکز درمانی توزیع شده است و خوشبختانه کمبود و نیاز به خون وجود ندارد.

  دستگیری مظنونان به سرقت در مناطق زلزله زده / امنیت کاملا برقرار است

  حسن قدمی رییس سازمان مدیریت بحران کشور در گفت وگو با ایسنا که پیش از این شمار مجروحان زلزله بوشهر را ۹۱۶ تن اعلام کرده بود در عین حال گفت: با توجه به پس لرزه ۵.۴ ریشتری صبح امروز، شمار مجروحان زلزله افزایش یافته، اما تنها ۱۲۳ نفر بستری هستند و بقیه به صورت سرپایی مداوا شده اند، ضمن اینکه حال همه مصدومان مساعد است.

  وی افزایش آمار جان باختگان زلزله بوشهر را رد کرد و گفت: فعلا آخرین آمار حاکی از فوت ۳۷ نفر است، البته در مورد مرگ یک تن دیگر نیز هنوز خبر قطعی دریافت نکرده ایم.

  رییس سازمان مدیریت بحران کشور از برپایی مراسم دفن جان باختگان زلزله به همت استانداری بوشهر در روز آینده خبر داد و گفت: استانداری از لحظه نخست در جریان امدادرسانی به حادثه دیدگان حضور داشته است، ضمن اینکه از امکانات مدیریت بحران استان های همجوار همچون فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد نیز استفاده شده است.

  قدمی در ادامه گفت وگوی خود با ایسنا به تشریح چگونگی فرآیند مدیریت بحران در زلزله اخیر پرداخت و گفت: ساعت ۲۱ شب گذشته کار جست وجو و اکتشاف به اتمام رسید و با این وجود برای اطمینان کامل، یک بار دیگر آوارها را جست وجو کردیم.

  وی با بیان اینکه در جریان این قبیل حوادث، برخی افراد سودجو در منطقه حضور می یابند، اظهار کرد: خوشبختانه مشکل امنیتی در مناطق زلزله زده وجود نداشت و امنیت کاملا برقرار است. ضمن اینکه نیروهای ناجا، بسیج و سپاه چند نفر از مظنونان را که به نظر می رسید برای سرقت در منطقه حضور یافته اند، دستگیر کردند.

  رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه برآورد خسارت توسط دستگاه های مسوول آغاز شده است، اظهار کرد: مهم ترین خسارت در جریان زلزله ناشی از تخریب مسکن است و به همین خاطر بنیاد مسکن مسوول ارزیابی خسارت در این بخش شده است.

  همه ساختمان های تخریب شده فاقد استانداردهای حداقلی بوده است

  قدمی، تخریب ۱۰۰۰ منزل مسکونی در مناطق زلزله زده را تایید کرد و افزود: ۸۰۰ واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده است، اما وضعیت خانه های روستایی به گونه ایست که خانه هایی با تخریب ۳۰ درصدی، کاملا تخریب شده تلقی می شود و باید بازسازی شود.

  رییس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: ۱۰۰ درصد منازل مسکونی تخریب شده فاقد استانداردهای حداقلی ساخت و ساز بودند و درواقع جزو بافت فرسوده محسوب می شدند.

  قدمی افزود: قدرت زلزله ۶ ریشتری به اندازه ای است که نمی تواند خانه هایی را که با حداقل اصول مهندسی ساخته شده اند، تخریب کند. کما اینکه در میان مناطق زلزله زده بوشهر، روستایی وجود داشت که در سال ۸۱ بر اثر زلزله تخریب و بازسازی شده بود و اکنون در زلزله روز گذشته تقریبا هیچ آسیبی ندیده است.

  وی در خاتمه نحوه مدیریت بحران در جریان زلزله بوشهر را مطلوب و موفق توصیف کرد و گفت: تمامی دستگاه های مسوول اعم از استانداری، نیروی دریایی، بسیج، سپاه و ناجا در کنار نهادهای امدادی همچون هلال احمر با حضور به موقع خود در منطقه، زمینه مدیریت بحران موفق را رقم زدند.

  اعلام ۱۵۴ میلیارد تومان خسارت اولیه زلزله

  شاپور رستمی معاون عمرانی استاندار بوشهر گفت: خسارت اولیه زلزله در شهرستان دشتی ۱۵۴ میلیارد تومان در بخش های مختلف برآورد شده است.

  وی افزود: در شش روستای شهرستان دشتی، زلزله خساراتی داشته که براساس آن تنها در منطقه شنبه بیش از ۴۵۰ واحد ۱۰۰ درصد تخریب شدند.

  به گزارش ایسنا، وی بیان کرد: در کاکی ۲۷۸۰ واحد، درویشی ۷۷ واحد، باغان ۲۰۰ واحد، کردلان ۶۷ واحد و سنا ۲۲۵ واحد تخریب شدند.

  معاون استاندار بوشهر تصریح کرد: عملیات بازسازی پس از اسکان موقت و آواربرداری آغاز می شود.

  رستمی اظهار داشت: بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هم به تاسیسات آبرسانی شنبه خسارت وارد شده که بر اثر این تخریب، ساختمان آب و فاضلاب و شبکه آبرسانی این شهر تخریب شد و ۵۰۰ انشعاب آب و دو کیلومتر خط انتقال صدمه دید.

  معاون استاندار بوشهر ادامه داد: آبرسانی در مناطق زلزله زده توسط ۱۸ تانکر آبرسان در حال انجام است که این تانکرها آب را بین مناطق آسیب دیده توزیع می کند.

  رستمی گفت: با تلاش های انجام شده خط آبرسانی در شنبه تا ظهر امروز وصل می شود.

  آغاز بازسازی تاسیسات زیربنایی مناطق زلزله زده

  حسنوند استاندار بوشهر با اعلام خبر برپایی بیمارستان صحرایی در مناطق زلزله زده گفت: شب گذشته عملیات آواربرداری نیزبه پایان رسید و امدادگران توانستند تعدادی از افراد محبوس شده را نجات دهند.

  استاندار بوشهر همچنین با اشاره به آغاز بازسازی تاسیسات زیربنایی و شبکه های آب، برق و مخابرات مناطق زلزله زده، اعلام کرد: مشکل آب مناطق زلزله زده حل شده و تا ساعاتی دیگر مشکل برق این مناطق نیز برطرف می شود.

  وی با بیان اینکه اقلام اولیه مانند چادر و پتو در اختیار زلزله زدگان قرار گرفته است، افزود: علاوه بر این، از استان فارس یک بیمارستان سیار در منطقه مستقر شده تا در صورت وقوع اتفاقات احتمالی، پاسخگوی مراجعان باشد.

  وی همچنین ادامه داد: در حال حاضر مشکل جوی در منطقه وجود ندارد و آب و هوای این مناطق مساعد است.

  حسنوند در خاتمه سخنان خود اظهار کرد: امنیت توسط نیروهای نظامی و انتظامی در مناطق زلزله زده برقرار شده است.

  ارسال سرم برای درمان مار و عقرب گزیدگی

  گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز از ارسال سرم ضد عقرب و ضد مارگزیدگی به مناطق زلزله زده بوشهر خبر داد و گفت: مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در بوشهر حتی در شرایط عادی سال هم دیده می شود و در حال حاضر به دلیل حادثه زلزله، احتمال مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در این مناطق زیاد است.

  به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا که شب گذشته به منظور بررسی وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده به بوشهر رفت، با اشاره به این که بخشی از این سرم ها از تهران و بخشی دیگر از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تامین شده است، گفت: خوشبختانه کمبودی از نظر تامین سرم ضدمار گزیدگی و عقرب گزیدگی وجود ندارد.

  وی همچنین با اشاره به مالاریا خیز بودن این منطقه گفت: از صبح امروز برای مقابله با مالاریا و سالک، عملیات سمپاشی در مناطق زلزله زده آغاز شده و همچنین تعداد ۵۰۰ تخته پشه بند در اختیار مردم منطقه قرار گرفته است که به نظر می رسد کافی باشد.

  گویا مهم ترین مشکل منطقه زلزله زده را قطع آب و برق عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در ساعات اولیه وقوع زلزله، مشکل آب آشامیدنی از طریق توزیع آب های بطری مرتفع شد و همچنان توزیع آب آشامیدنی سالم به مردم منطقه ادامه دارد.

  ۹۲ روستا تحت تاثیر زلزله/ توزیع ۱۶۰۰۰ بسته اقلام غذایی و اسکانی در میان زلزله زدگان

  محمود مظفر رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اتمام عملیات جست و جو و نجات در مناطق زلزله زده بوشهر در شب گذشته با حضور و فعالیت بیش از ۵۰۰ امدادگر این سازمان، از توزیع ۹۰۰۰ بسته غذایی و بیش از ۸۰۰۰ تخته چادر و پتو میان زلزله زدگان خبر داد.

  وی در گفت وگو با خبرنگار « حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارشات دریافتی از تیم های ارزیاب مستقر در مناطق زلزله زده، مشخص شده است که ۹۲ روستا تحت تاثیر زلزله قرار گرفته اند، گفت: امدادگران پوشش امدادی ۲۵ روستا و شهر « شنبه» را که بیشترین آسیب را دیده، از روز گذشته آغاز کردند.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر عملیات امدادگران در فاز اسکان اضطراری و توزیع اقلام غذایی قرار دارد، گفت: یکهزار نفر از زلزله زدگان اسکان اضطراری شده اند و خوشبختانه مشکل خاصی در مناطق زلزله زده وجود ندارد.

  رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سوال که با توجه به گرمسیر بودن منطقه، آیا احتمال شیوع بیماری وجود دارد؟ گفت: در حال حاضر هوا به شدت گرم نشده است و مشکل خاصی وجود ندارد. هر چند که در چینش و برپایی چادر، اردوگاه های گروهی مد نظر قرار نگرفت و مردم در کنار منازل مسکونی خود اسکان داده شده اند.

  مظفر با بیان اینکه مشکل آب نیز در این مناطق حل شده است، گفت: در حال حاضر علاوه بر بسته های غذایی شامل برنج، ماکارونی، قند، چای و کنسرو، ۲۱۰۰ دستگاه چادر، ۲۵۰۰ تخته موکت و ۵۰۰۰ تخته پتو میان زلزله زدگان توزیع شده است.

  وی با بیان اینکه مردم می توانند کمک های نقدی خود را به شماره حساب ۹۹۹۹۹ جمعیت هلال احمر واریز کنند، از توزیع ۹۰۰۰ بسته غذایی میان زلزله زدگان خبر داد.

  به گفته مظفر در حال حاضر چند دستگاه تانکر حامل آب برای تامین آب آشامیدنی مناطق زلزله زده در صحنه وجود دارد اما برای تامین آب مصرفی بطری های آب معدنی میان زلزله زدگان توزیع شده است.

  مظفر از اعزام سه دستگاه آشپزخانه سیار به مناطق زلزله زده خبر داد، گفت: این آشپزخانه ها قابلیت تامین غذای گرم برای ۵۰۰ نفر را دارند و از این پس زلزله زدگان غذای گرم مصرف می کنند.

  وی در حالی که در مناطق زلزله زده حضور داشت و از نزدیک مدیریت عملیات را بر عهده گرفته است، با بیان اینکه هفت تیم آنست (سگ های زنده یاب) و دستگاه های زنده یاب به محل حادثه اعزام شده اند گفت: شب گذشته ۲۰ نفر از محبوس شدگان آوار توسط امدادگران نجات یافتند.

  رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه عملیات جست و جو و نجات به اتمام رسیده است؛ گفت: با این حال بالگردهای جمعیت هلال احمر وظیفه رصد هوایی این مناطق را بر عهده دارند.

  آغاز ارزیابی خسارت در مناطق زلزله زده/ تخریب ۱۰۰۰ واحد مسکونی در زلزله بوشهر

  لطیفی معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام اینکه کار ارزیابی خسارت در مناطق زلزله زده توسط دستگاه های اجرایی بوشهر آغاز شده است، پیش بینی کرد تا روز شنبه میزان خسارات اعلام شود.

  وی در گفت وگو با خبرنگار « حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، با بیان اینکه برابر قانون دستگاه های اجرایی ۱۰ روز فرصت دارند که خسارت های ناشی از زلزله را برآورد کنند، افزود: این برآورد باید توسط مقامات مسئول در استان یعنی استاندار یا معاون عمرانی او تایید و برای سازمان مدیریت بحران ارسال شود.

  وی با بیان اینکه ناظران سازمان مدیریت بحران این خسارت را تایید و یا در صورت لزوم پس از ارزیابی میدانی منطقه درباره آن تصمیم گیری می کنند، گفت: در نهایت پیشنهاد اعتبار برای جبران خسارت توسط سازمان مدیریت بحران به هیات دولت ارسال می شود تا دولت درباره آن تصمیم گیری کند.

  لطیفی خاطرنشان کرد: در جریان این قبیل حوادث به محض اینکه مراحل امداد و نجات و اسکان اولیه به اتمام برسد، کار برآورد خسارت توسط دستگاه های اجرایی استان اعم از وزارت نیرو، راه و شهرسازی و غیره آغاز می شود.

  وی پیش بینی کرد: با توجه به اینکه سه بخش از یک شهرستان در جریان زلزله آسیب دیده و آنگونه که اطلاع یافته ام حدود ۱۰۰۰ واحد مسکونی تخریب شده است، کار ارزیابی خسارت تا روز شنبه، ۲۴ فروردین ماه به طول بیانجامد.

  نیاز فوری به خون وجود ندارد

  سازمان انتقال خون اعلام کرد: خون مورد نیاز مجروحان زلزله بوشهر به طور کامل تامین شده است.

  به گزارش سرویس « سلامت» ایسنا، سازمان انتقال خون اطلاعیه ای پیرامون تامین خون برای زلزله اخیر استان بوشهر منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است:

  سازمان انتقال خون ایران ضمن تأسف و تأثر از حادثه دردناک زلزله استان بوشهر که در آن جمعی از هموطنان کشته و مجروح شدند، به اطلاع هموطنان می رساند که در حال حاضر خون مورد نیاز مجروحین حادثه از سوی این سازمان به طور کامل تأمین شده است و با توجه به وجود ذخایر مناسب خون در شبکه خونرسانی کشور و حضور پرشور اهداکنندگان ایثارگر خون در ساعات اولیه در مراکز اهدای خون به ویژه در استان بوشهر، نیاز فوری به خون وجود ندارد.

  تنها از افراد دارای گروه های خونی نادر، کمیاب و گروه های Rh منفی درخواست می شود با مراجعه تدریجی به مراکز اهدای خون سراسر کشور در تکمیل ذخایر خونی کشور این سازمان را یاری نمایند.

  وقوع ۶۰ پس لرزه بالای ۲.۵ ریشتر در بوشهر/ پارس جنوبی و شمالی آسیبی ندیده است

  همچنین رییس مرکز اطلاعات سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام آخرین وضعیت امدادرسانی در مناطق زلزله زده، گفت: تا کنون ۶۰ مورد پس لرزه بالای ۲.۵ ریشتر در این مناطق رخ داده است.

  به گزارش خبرنگار « حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، ایرانمنش با اشاره به اینکه از شب گذشته تا صبح امروز ۲۰ پس لرزه بیش از ۴ ریشتری نیز در مناطق زلزله زده رخ داده است، گفت: عملیات امداد و نجات از لحظات اولیه زلزله در منطقه آغاز شد.

  به گفته وی، عوامل امدادی استان های هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، خوزستان و فارس به مناطق زلزله زده اعزام شده اند و کل منطقه را برای جست وجو و اکتشاف تحت پوشش قرار دادند.

  ایرانمنش با بیان اینکه اسکان موقت زلزله زدگان شب گذشته به اتمام رسید، افزود: کار اکتشاف اجساد نیمه شب گذشته به اتمام رسید و تا این لحظه اطلاعاتی از افراد دیگری که ممکن است زیر آوار باقی مانده باشند، نداریم.

  وی با بیان اینکه امدادرسانی همچنان ادامه دارد، یادآور شد: نیازهای اولیه هموطنان شامل چادر، پتو، آب آشامیدنی و مواد غذایی به مناطق زلزله زده ارسال شده است.

  به گزارش ایسنا، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی نیز، اعلام کرد: تاسیسات پارس جنوبی و شمالی بر اثر زمین لرزه شهرستان دشتی از توابع استان بوشهر هیچ آسیبی ندیده است.

  وضعیت مدارس مناطق زلزله زده بوشهر

  مدارس مناطق زلزله زده بوشهر از فردا باز است

  محمد باباخانی معاون فنی و اجرایی اداره کل نوسازی مدارس استان بوشهر با اعلام آخرین وضعیت مدارس از لحاظ تخریب، گفت: هفت مدرسه در کانون زلزله وجود داشت که تنها دو مدرسه آسیب جدی دیده است.

  وی در گفت وگو با خبرنگار « آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، درباره آخرین وضعیت مدارس مناطق زلزله زده بوشهر، گفت: تنها هفت مدرسه در کانون زلزله وجود داشته که از این تعداد دو مدرسه به طور کامل آسیب دیده و پنج مدرسه نیز دچار آسیب های جزیی شده که قابل بهره برداری و استفاده است.

  وی افزود: یک مدرسه تخریبی که به طور کامل تخریب شده، از سوی نیروی انتظامی تبدیل به پاسگاه و بیمارستان برای امدادرسانی شده است.

  معاون فنی و اجرایی اداره کل نوسازی مدارس استان بوشهر با بیان اینکه در زمان وقوع زلزله هیچ دانش آموزی در مدرسه حضور نداشته و هیچ آسیبی به دانش آموزان در مدرسه نرسیده است، درباره دو مدرسه تخریبی این منطقه و تعطیلی دانش آموزان نیز گفت: تنها امروز این دانش آموزان به مدرسه نمی روند و با توجه به اینکه انتقال کانکس به این منطقه آغاز شده، از فردا کلاس دانش آموزان دایر و برنامه های آموزشی دانش آموزان به روال عادی ادامه دارد.

  همچنین دکتر بهنام مجرد، رییس بیمارستان زینبیه خورموج با اشاره به آماده باش پرسنل بیمارستان جهت درمان مجروحان انتقالی، گفت: ۱۷۸ بیمار در این بیمارستان مورد مداوا قرار گرفتند که ۸۷ تن از آنان با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مرکز استان منتقل شدند.

  به گفته وی، در حال حاضر تمامی بیماران بستری به مرکز استان منتقل شده و بیمارستان آماده پذیرش مصدومان احتمالی است و جای هیچ نگرانی نیز از بابت درمان مصدومان احتمالی وجود ندارد.

  استقرار خدمات و امکانات درمانی مورد نیاز در منطقه زلزله زده

  دکتر غلامرضا حیدری رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: خدمات و امکانات درمانی مورد نیاز برای حادثه دیدگان زلزله زده بخش های کاکی و شنبه و طسوج در شهرستان دشتی فراهم شده است.

  وی افزود: همه اکیپ های درمانی و معاونت های بهداشتی شهرستان های همجوار و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در منطقه زلزله زده حضور دارند و کماکان خدمات رسانی به زخمیان و افرادی که زیرآور مانده اند را انجام می دهند.

  وی تصریح کرد: برخی مصدومان به صورت سرپایی درمان و افرادی نیز که به خدمات تخصصی نیاز دارند به بیمارستان زینبیه خورموج و شهدای خلیج فارس بوشهر اعزام می شوند.

  دکتر حیدری اضافه کرد: در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک و دیگر اقلام مورد نیاز در مرکز بهداشتی درمانی شهید فاریابی شهر زلزله زده شنبه فراهم شده و روند خدمات رسانی به مصدومان نیز ادامه دارد.

  وی یادآورشد: اقدامات گروه های بهداشتی برای خدمات ضدعفونی، بهداشت محیط و مواد غذایی، آب و جلوگیری از انتشار بیماری های شایع پس از عملیات نجات انجام می شود.

  رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: همچنین آمبولانس و نیروهای خدمات درمانی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شرکت عمران ساحل سپاه، نیروی دریایی سپاه و سایر ارگان های دیگر درمنطقه زلزله زده حضور دارند.

  وی بیان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی استان های فارس و کهکیلویه و بویراحمد برای امداد رسانی به مصدومان اعلام آمادگی کرده اند ولی تاکنون توانسته ایم از توان استان برای امداد رسانی به مصدومان استفاده کنیم.

  اختصاص ۲ بالگرد از سوی ناجا برای امدادرسانی به زلزله زدگان

  سردار زارعی، فرمانده هواپیمایی نیروی انتظامی نیز از اختصاص دو فروند بالگرد برای امدادرسانی به آسیب دیدگان زلزله خبر داد.

  وی با بیان اینکه از همان ساعات اولیه وقوع زمین لرزه یک فروند بالگرد از نزدیکترین محل وقوع حادثه به منظور شناسایی اعزام شد، افزود: همچنین یک فروند بالگرد سنگین « ام آی ۱۷» برای امداد رسانی و جابجایی مجروحان در اختیار استان بوشهر قرار داده شده است.

  وی با بیان اینکه ما آمادگی داریم تا در صورت نیاز تعداد وسایل پرنده بیشتری را برای کمک به هموطنانمان به منطقه اعزام کنیم، در خصوص تعداد مجروحانی که توسط بالگردهای پلیس به مراکز امدادی و بیمارستان ها منتقل شده اند گفت: آماری در این خصوص تاکنون به دست ما نرسیده است.

  همچنین سردار لشکری، فرمانده دریابانی بوشهر از آماده باش ۱۰۰ درصدی دریابانی استان بوشهر برای امدادرسانی به آسیب دیدگان زلزله گفت: دقایقی پس از وقوع زلزله ۶.۱ ریشتری پایگاه های تابعه با حضور صددرصدی نیروهای این فرماندهی جهت کمک به آسیب دیدگان احتمالی زمین لرزه، به مرحله اجراء گذاشته شد.

  وی با بیان اینکه اکیپی از کارکنان این فرماندهی، برای امداد رسانی به مردم زلزله زده و برقراری امنیت به شهرستان دشتی (محل وقوع زلزله) اعزام شدند، گفت: در این خصوص پنج دستگاه خودرو به همراه دودستگاه آمبولانس دکتر و پزشکیار و مقادیری دارو و جیره خشک به محل وقوع حادثه اعزام شدند.

  به گزارش ایسنا، سرهنگ دکتر ابوالفضل جعفرزاده، مدیرکل درمان بهداری کل ناجا نیز از اعزام پنج دستگاه آمبولانس به همراه تیم امدادی به منطقه زلزله زده خبر داد.

  وی با بیان اینکه دو تن پرسنل نیروی انتظامی نیز در زلزله مصدوم و به صورت سرپایی مداوا شدند گفت: تا این لحظه درخواستی از طرف یگان های همجوار و یا از طریق بهداری کل برای اعزام یگان های امدادی بیشتر به منطقه زلزله زده بدست ما نرسیده که حاکی از کافی بودن یگان های حاضر در محل است.

  مدیرکل درمان بهداری کل ناجا‏ ، با اعلام آماده باش کامل نیروهای بهداری کل ناجا‏ ، افزود: در صورت هرگونه تقاضا و نیاز برای اعزام اکیپ های امدادی ما آماده هستند ضمن اینکه بیمارستان های منطقه ای در اهواز و بندرعباس نیز در آماده باش به سر می برند و در صورت نیاز آمادگی پذیرش بیماران را دارند.

  وی در پایان همچنین از ارسال داروهای اولیه، وسایل امدادی و احیای بیماران به منطقه خبر داد.

  براساس گزارش ایسنا، زلزله ۶.۱ ریشتری بوشهر روز گذشته در ساعت ۱۶: ۲۲: ۴۹ در منطقه کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر رخ داد که طی آن تاکنون ۳۷ تن کشته و ۸۵۰ تن مجروح شده اند.

  امداد و نجات جمعیت هلال احمر برق پارس جنوبی پرنده دانشگاه های علوم پزشکی دستگاه های اجرایی استان دولت زلزله سرقت مد
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها