• لینک کوتاه
 • منبع: تسنیم کد خبر: 359069

  مطلب پیش‌رو نتایج تحقیقات انجام گرفته در حوزه جمعیت‌شناسی در سال ۲۰۱۵ است؛تحقیقاتی که از رکورد تاریخی روس‌ها در کاهش مرگ میر نوزادان در تاریخ کشورشان شروع می‎شود و به طول عمر زنان که بیست سالی بیشتر از مردان به طور متوسط زندگی می‎کنند ختم می‎شود.

  به گزارش پارس نیوز،

  نتایج تحقیقات انجام گرفته در حوزه جمعیت‌شناسی در سال 2015 نشان می‌دهند که در ازای تولد هر هزار کودک، تنها شش مرگ (مرگ نوزاد) اتفاق می‌افتد. به گفته محققین این آمار یک رکورد تاریخی به شمار می‌رود. کنسانتین لایکام معاون سازمان روس استات تاکید کرد که در هیچ دوره‌ای مرگ و میر نوزادان تا این اندازه پایین نبوده است.

  مقایسه سطح زاد و ولد و مرگ میر در تمام گروه‌های سنی جامعه نشان می‌دهد که در سال گذشته (سال 2015) آمار زاد و ولد 32 هزار نفر بیش از مرگ و میر بوده است. همچنین باید اشاره کرد که از هر 40 کودک متولد شده در سال گذشته، یک کودک به شهروندان خارجی تعلق داشته است.

  سال گذشته 590 هزار نفر از کشورهای دیگر به روسیه آمده‌اند. از این میان 430 هزار نفر حضور موقت داشته و 160 هزار نفر اقامت دائم داشته‌اند. 353 هزار روس از کشور مهاجرت کرده‌اند که به نسبت سال‌های گذشته 45 هزار نفر بیشتر از قبل است. 90 درصد مهاجران به روسیه از اوکراین بوده‌اند که مجموع آنها به 200 هزار نفر می‌رسد.

  در خصوص ارزش‌های سنتی خانوادگی در روسیه باید گفت که مردم روسیه بیشتر از گذشته به خانواده پایبند هستند: در سال 2014 در مقابل هر یک هزار ازدواج، 556 طلاق صورت گرفت، حال آنکه در سال 2015 آمار طلاق تا 527 مورد به ازای هر هزار ازدواج کاهش پیدا کرده است.

  براساس گزارش راسیسکایا گازتا، به طور کل می‌توان گفت که جمعیت کشور در روز اول ژانویه 2016 در حدود 146،5 میلیون نفر برآورد شده است. روسیه به عنوان یک کشور صنعتی با جمعیت قابل توجه شهرنشین است که تنها یک چهارم جمعیت آن در روستاها زندگی می‌کنند. سال گذشته رشد جمعیت 227 هزار نفر بوده که به اندازه 0.2 درصد بیش از سال 2014 است. 90 درصد این افزایش جمعیت به دلیل مهاجرت به روسیه است.

  منطقه فدرال کریمه بیشترین جمعیت را در بین تمام مناطق کشور دارد: در هر یک کیلومتر مربع 86 نفر زندگی می‌کنند. پایتخت سوم کشور، سواستوپول بیشترین پویایی را در افزایش جمعیت داشته است و در عرض یک سال جمعیت این منطقه به اندازه 4.2 درصد رشد داشته است.

  موضوعی که باعث نگرانی می‌شود، کم شدن جمعیت در سن کار است. از سال 2006 در روسیه این گروه سنی به اندازه یک میلیون نفر کمتر از قبل شده است. این جریان گریبان بسیاری از کشورهای توسعه یافته و حتی کشورهای غربی را نیز گرفته است و پیامد آن افزایش بار بر دوش جمعیت کار است که باید دو تا سه نفر بازنشسته یا زیر سن کار را تامین کند.

  طول عمر متوسط در روسیه در سال گذشته 71.4 سال تعیین شده است. مردان به طور متوسط 56.9 سال عمر می‌کنند و زنان 76.7 سال. مردم قفقاز به‌ویژه داغستان بالاترین متوسط طول عمر را دارند که به 80 سال می‌رسد.

   

  تولد روسیه طلاق طول عمر مردان

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها