• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33542

  قوای روس به بهانه‏ حفاظت از جانِ اتباع خود به شهر مقدس مشهد وارد شدند و سپس برای تهدید دولت ایران و نیز بی‏احترامی به عقاید و احساسات مذهبی مردم، حرم مطهر امام رضا (ع) را به توپ بستند.

  به گزارش پارس به نقل از راسخون  مهمترین رویدادهای تاریخی که در روز ۹ فروردین ماه اتفاق افتاده، به شرح زیر است:

  • به توپ بستن گنبد مطهر حَرم حضرت امام رضا (ع) توسط سربازان روسیه (۱۲۹۱ش)

  پس از تشکیل ژاندارمری مخصوص خزانه داری کل ایران توسط مورگان شوستر آمریکایی، دولت روسیه که این اقدام را مخالفت مطامع خود در ایران می‏ دانست، طی اولتیماتومی به دولت ایران، خواستار اخراج شوستر از ایران و نیز استخدام اتباع خارجی با اجازه دُوَل روس و انگلیس شد.

  در پی ردّ این اولتیماتوم دخالت‏ آمیز توسط مجلس شورای ملی، قوای روسی مستقر در تبریز وارد قزوین شدند. هم‏ چنین یکی از دست نشاندگان دولت روس در مشهد به نام یوسف هراتی به تحریک روس‏ ها، شورشی مصنوعی در مشهد به پا کرد. قوای روس نیز به بهانه‏ ی این که جانِ اتباع آن‏ ها در خطر است به شهر مقدس مشهد وارد شدند و سپس برای تهدید دولت ایران و نیز بی‏ احترامی به عقاید و احساسات مذهبی مردم، حرم مطهر امام رضا (ع) را در روز نهم فروردین ۱۲۹۱ش (نهم ربیع‏ الثانی ۱۳۳۰ق برابر با ۲۹ مارس ۱۹۱۲م) به توپ بستند و جنایتی دیگر آفریدند.

  در اثر شلیک توپخانه، به سَردَرها و گلدسته‏ های حرم رضوی، خسارات فراوانی وارد آمد. هم‏ چنین خزانه حضرتی را به بانک روس منتقل کرده و اشیای قیمتی حرم را به غارت بُردند. پس از آن، مقداری از اموال را برگردانده ولی متولی حرم را با تهدید به مرگ وادار کردند که تصدیق کند که تمام خزانه را تحویل گرفته است. علاوه بر این، عده‏ ی بسیاری از مردم مشهد در این تهاجم وحشیانه کشته و مجروح شدند.

  • درگذشت آیت ‏ اللَّه" میرزا علی ‏ اکبر مرندی" (۱۳۷۳ش)

  آیت ‏ اللَّه علی اکبر مرندی در حدود سال ۱۳۱۴ (۱۲۷۵ق) در شهرستان مرند و در یک خاندان علمی به دنیا آمد. ایشان پس از طی تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود و تبریز، راهی حوزه علمیه نجف شد و در مدت پانزده سال، از درس حضرات آیات عظام شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، میرزای نایینی، آقاضیاءالدین عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی بهره برد.

  آیت‏ اللَّه مرندی همچنین، به مدت ده سال، به همراه دوست و هم حجره خود، علامه سید محمد حسین طباطبایی در رشته سلوک و عرفان از حضور عرفای نامی عصر، همچون حضرات آیات سید حسین کوه کمره‏ ای، سید صدرا بادکوبه‏ ای و به ویژه میرزا علی قاضی تبریزی طباطبایی، شهد شیرین عرفان و سلوک را چشید و به مرحله والایی از سیر و سلوک الهی نائل شد. ایشان به احادیث، تفاسیر و مسائل فقهی و عرفانی احاطه و تسلط کامل داشت و بیش از پنجاه سال در شهرستان مرند اقامت ورزید.

  در این سالیان، سیل مشتاقان و علاقه‏ مندان و سالکان راه، برای کسب فیض و حل مشکلات روحی به مرند می‏ رفتند و از محضر پرفیض او مستفیض می‏ شدند.

  این عالم ربانی از جمله افراد نادری است که علامه طباطبایی آنان را به عنوان ستارگان درخشان آسمان عرفان نام برده است. آیت‏ اللَّه مرندی سرانجام پس از نزدیک به یکصد سال زندگی پر برکت در فروردین ۱۳۷۳ ش برابر با ۱۴۱۴ ق به لقاء اللَّه پیوست و به دیدار دوست شتافت.

  • رحلت دانشمند شهیر خراسان آیت ‏ اللَّه" شیخ عباس خالصی خراسانی" (۱۳۷۸ ش)

  آیت‏ اللَّه حاج شیخ عباس خالصی خراسانی در سال ۱۲۸۹ ش (۱۳۲۸ ق) در بخش بیهود از توابع شهرستان قائن در خراسان فعلی به دنیا آمد و پس از طی دروس مقدمات و سطح راهی حوزه علمیه مشهد گردید.

  وی پس از مدتی به نجف رفت و پس از شرکت در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات: آقاضیاءالدین عراقی، شیخ محمدحسین غروی اصفهانی، سیدابوالحسن اصفهانی، سیدجمال الدین گلپایگانی و سید محمود شاهرودی، به اخذ اجازات متعدد روایی و اجتهادی نائل گشت. آیت‏ اللَّه خالصی در حدود سال ۱۳۲۰ ش به ایران بازگشت و در زادگاهش و سپس در بخش سرایان، به خدمات دینی، علمی و اجتماعی خود ادامه داد.

  برخی از آثار ایشان عبارتند از: تاریخ ایران، ادبیات پارسی و تقریرات درس اصول آیت‏ اللَّه شاهرودی. آیت‏ اللَّه خالصی سرانجام پس از چند سال کسالت و ضعف عمومی، در نهم فروردین ۱۳۷۸ ش برابر با یازدهم ذی‏ حجه ۱۴۱۹ ق پس از شصت سال خدمت در راه دین، در ۸۹ سالگی دارفانی را وداع گفت و پس از تشییعی با شکوه، در قبرستان عمومی سرایان در استان خراسان به خاک سپرده شد.

  • تولد" ابوحامد امام محمد غزالی" ، دانشمند شهیر و فیلسوف نامی ایران (۴۵۰ ق)

  ابوحامد امام محمد غزالی، در سال ۴۵۰ هجری قمری در طوس به دنیا آمد. در مدت کمی بر اثر ذکاوت فطری، مقدمات را فرا گرفت و سپس عازم نیشابور شد و در حوزه‏ ی درس امام الحَرَمین جُوِینی مراتب کمال را پیمود.

  ابوحامد در سال ۴۸۰ ق و در ۳۰ سالگی به مدرسه‏ ی نظامیه‏ ی بغداد که از پر اهمیت‏ ترین حوزه‏ های درسی آن زمان بود، رفت و به صدها تن از افاضل درس گفت. پس از مدتی که آوازه‏ اش همه جا را فرا گرفته بود، بر اثر تحول عظیم روحی درس و بحث و مقام را رها کرد و عُزلت گزید و پس از مدتی از بغداد هجرت کرد.

  امام محمد غَزّالی سپس راهی حجاز، شام و بیت المقدس گردید و دیگر به بغداد نرفت. وی سرانجام به طوس رفت و در آن جا به تدریس پرداخت و طریقت صوفیه را برگزید.

  امام محمد غزالی دارای تالیفات فراوانی می‏ باشد از جمله: احیاءُ علوم الدین، کیمیای سعادت، تفسیرُ القرآن، الاقتِصاد و المُسْتَصْغی. غزالی سرانجام در سال ۵۰۵ ق در ۵۵ سالگی در طوس درگذشت.

  • کشف سرزمین" کاستاریکا" در امریکای مرکزی توسط کریستف کلمب (۱۵۰۰م)

  منطقه کاستاریکا در نیمه هزاره دوم میلادی، محل سکونت قبائل کوچک بود. در ۲۹ مارس ۱۵۰۰ کریستف کلمب در جریان سفرهای خود، به این منطقه رسید اما حضور اروپائیان و سکونت آنها، ۶۰ سال بعد عملی گردید.

  آنها این منطقه را به علت منابع طبیعی فراوان در آن، کاستاریکا نامیدند که به معنای ساحل ثروت‏ مند می‏ باشد. کاستاریکا از سال ۱۵۶۴ به صورت رسمی در سیطره اسپانیا قرار گرفت که تا سال ۱۸۲۱ به طول انجامید. پس از آن، ضمن اعلام استقلال خود، به امپراتوری مکزیک پیوست و با فروپاشی فدراسیون مکزیک، کاستاریکا نیز به استقلال کامل نائل آمد.

  کاستاریکا با ۵۱/۱۰۰ کیلومتر مربع وسعت در قاره امریکای مرکزی، در غرب دریای کارائیب و شرق اقیانوس آرام و در همسایگی کشورهای پاناما و نیکاراگوئه واقع شده است.

  جمعیت آن بیش از ۴ میلیون نفر بوده و اسپانیولی‏ ها، دورگه‏ ها و سرخ‏ پوستان، مهم‏ ترین گروه نژادی آن می‏ باشند و پیش‏ بینی شده است جمعیت آن تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۶ میلیون نفر بالغ گردد.

  مذهب اکثر مردم، کاتولیک، زبان رسمی، اسپانیولی و پایتخت آن، شهر سان خوزه می‏ باشد. شهرهای مهم آن عبارتند از: کارتاگو، آلاخوئلا و بندر لیمون. حکومت کاستاریکا جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانون‏ گزاری بوده و واحد پول آن کولون کاستاریکا است.

  • صدور فرمان تاریخی" آزادی" توسط پادشاه فرانسه (۱۵۷۳م)

  پس از شکل‏ گیری جریان اصلاح‏ طلبی توسط مارتین لوتر در اوائل قرن شانزده و به راه افتادن نهضت پروتستان، اختلافات عقیدتی با کاتولیک‏ ها به جنگ میان دو گروه انجامید.

  در این میان، در فرانسه جنگ‏ هایى در چهار مرحله از اوائل سال ۱۵۶۲ تا ۱۵۷۳م به طول کشید که جنگ دوم و سوم با پیروزی کاتولیک‏ ها و دو جنگ دیگر با برتری پروتستان به پایان رسید و حادثه سن - پارتِلْمی که در جریان آن پروتستان‏ ها و رهبران آن به دستور شارل نهم پادشاه فرانسه قتل عام شدند دراین مقطع روی داد.

  پس از آخرین جنگ که حدود یک سال به طول انجامید و به پیروزی پروتستان‏ ها منجر شد شارل نهم در ۲۹ مارس ۱۵۷۳ ضمن فرمان تاریخی که به فرمان آزادی موسوم گردید به پروتستان‏ ها نوعی آزادی مذهبی و آزادی در عقائد و احکام عملی داد و به یک سلسله از جنگ‏ های مذهبی خاتمه داد گرچه تحصیل آزادی هدف اصلی پروتستان‏ ها به شمار می‏ رفت اما مسئله کسب قدرت و رسیدن به حکومت باعث شد تا نزاع و جنگ‏ های دیگری نیز پس از این فرمان رخ دهد.

  • درگذشت" امانوئل سودِنْبِرگ" عالم و عارف سوئدی (۱۷۷۲م)

  امانوئل سودِنْبِرگ، متفکر نامدار سوئدی در ۲۹ ژانویه ۱۶۸۸م در استکهُلْمْ سوئد به دنیا آمد. وی پس از طی تحصیلات خود، در ریاضیات تبحّر یافت و مهندسی معروف شد. امانوئل در ۵۴ سالگی اعلام داشت که دنیای واقعی را در رؤیاهایى چند، مشاهده کرده است. سودنبرگ از آن پس به مطالعات فراوانی در فلسفه پرداخت و به نشر عقاید و افکار خود مشغول شد.

  وی اعلام داشت که فلسفه او، انفصال از دنیای مادی و غرق شدن در تماشای عالم معنوی است. سودنبرگ در مشاهده عالم معنا چنان تیزبین و دقیق بود که آن را به شیوه دانشمندان، با همه جزئیاتش توصیف می‏ کرد. سودنبرگ می‏ گفت که دنیای مادی و دنیای روحی، هر دو، دارای طرح و الگویى قابل انطباق هستند و بنابراین، وحدت پذیرند.

  هر آنچه در این دنیا هست، نظیر آن در دنیای دیگر نیز هست. وی معتقد بود که هر چه انسان شریف‏ تر باشد فهم و درک وجود خداوند برایش ممکن‏ تر است زیرا خداوند، شبیه و المُثنّای نامرئی و نامشهود انسان است. سودنبرگ تاکید داشت که همه اینها در سیرهای عارفانه وی به عالم بالا، برای شخص او یقینی شده است. هر چند سودنبرگ خود را" مردی هر دو جهانی" می‏ خواند.

  با این حال در او چیز غیر معمول و نامتعارفی وجود نداشت. دارا بودن زندگی عملی، ساده و معتدل، پرهیز از هرزگی و بی بند و باری، علاقه به مصاحبت با دیگران و علاقه به گیاه خواری و دوری ازگوشت خواری از جمله ویژگی‏ های زندگی او بود.

  امانوئل سودنبرگ اندیشه‏ های فلسفی خود را در بیش از پنجاه جلد کتاب بیان داشت که مهمترین آن‏ ها، کتاب اسرار عالم ملکوت یا رموز آسمانی است که آن را در هشت جلد به نگارش درآورد. او در این کتاب عنوان می‏ کند که: تنها خدا زنده است و حضور او در انسان و مخلوقات دیگر است که به آن‏ ها نمودی از زندگی می‏ بخشد و در ما توهّمِ وجود اختلاف میان انواع موجودات که همه بهره‏ ای از ذات واحد الهی‏ اند ایجاد می‏ کند.

  اسرار عالم ملکوت نه تنها مهم‏ ترین اثر سودنبرگ است، بلکه یکی از بارزترین و جالب‏ ترین جلوه‏ های اندیشه عرفانی اروپای شمالی در قرن هجدهم می‏ باشد. سودنبرگ در انگلستان و ایالات متحده امریکا دارای پیروان بسیاری بود. امانوئل سودِنبرگ سرانجام در ۲۹ مارس ۱۷۷۲م در هشتاد و چهار سالگی درگذشت.

  ایران تولد جنگ حرم امام رضا حرم مطهر امام رضا خاک دولت سیل مدرسه مشهد

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها