• لینک کوتاه
 • کد خبر: 331449

  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره تصویب 90 طرح برای اشتغال معتادان بهبود یافته گفت: 33 میلیارد ریال برای تحقق این طرح‌ها در نظر گرفته شده است.

  به گزارش پارس به نقل ازباشگاه خبرنگارانپرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست خبری که امروز (یکشنبه) برگزار شد با اشاره به اطلاعات به دست آمده مبنی بر عملکرد درگیری‌ها در سال جاری اظهارداشت: هیچ گونه شهیدی تا به امروز نداشته‌ایم و تعداد قاچاقچیان هم نسبت به سال گذشته به حداقل میزان خود رسیده است.

   
  وی با بیان این که کنترل مرزهای کشور امسال با عملیات خوبی روبرو بوده است، گفت: قاچاقچیان مواد مخدر تنها از راه دریا و حاشیه مرزهایی که بسته نشده است، شیشه را به داخل ایران انتقال می‌دهند.
   
  افشار با بیان اینکه بخشی از هروئین مصرفی از افغانستان و پاکستان وارد کشور می‌شود، یادآور شد: تولید هروئین در داخل کشور نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
   
  وی با بیان این که عده‌ای بر این انگیزه بودند که تولید شیشه در داخل ایران انجام و به  خارج کشور منتقل می‌شود، تاکید کرد: با توجه به کنترل‌هایی که در داخل کشور انجام می‌شود ما این امر را قبول نداریم و بیشتر مواد از جمله ترامادول و آمفیتامین‌ها و شیشه از پاکستان و مرز سراوان و همچنین هند وارد ایران می‌شود.
   
   سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تاکید بر این که در 8 ماهه امسال آمار کشته شدن اشرار 49 مورد بوده است، گفت: سال گذشته این آمار 76 مورد بوده است به همین دلیل با کاهش 36 درصدی روبه رو بوده‌ایم.
   
  افشار با اشاره به عملیات‌های انجام شده در 8 ماهه سال گذشته که هزار و 476 مورد بوده است، تاکید کرد: امسال تعداد عملیات‌ها هزار و 758 مورد بوده که نسبت به سال گذشته 19 درصد افزایش و همچنین تعداد دستگیری قاچاقچیان در 8 ماه سال گذشته 18 درصد کاهش داشته است. 
   
  وی با اشاره به آمار بین المللی یادآور شد: سندی بین کشورهای ایران، افغانستان، روسیه، تاجیکستان و پاکستان برای همکاری دفتر کنترل پیشگیری مواد مخدر امضا شده و این برنامه با چهار محور مدیریت مرزی، مبارزه با مواد مخدر، ستاد پیشگیری از مصرف مواد مخدر، پیشگیری درمان، معیشت جایگزین، توسعه پایدار قرار دارد.
   
  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با تاکید بر اینکه در خصوص آنتی تامین ها امکان ترک کامل برای تعدادی از معتادان مقدور نیست، گفت: بر اساس سند جامع کشور باید دستگاه‌های عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر 40 درصد هدف‌ها را (معتادان) تحت پوشش خود قرار دهند.
   
  افشار با بیان اینکه مجمعی از خیرین برای صیانت اجتماعی از بهبود یافتگان راه اندازی شده است، تصریح کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند کار مسئولیت معتادان بهبود یافته را به دوش بکشد به همین دلیل با راه اندازی مجمع خیرین و مشارکت‌های مردمی در راستای اشتغال، توانمند سازی و حمایت از خانواده معتادان گام برداشته است.
   
  وی با اشاره به راه اندازی خانه‌های بهاران توسط شهرداری تهران در 22 منطقه تهران گفت: پایلوت این طرح در منطقه 9 بوده و با اثبات شدن این طرح در همه مناطق 22 گانه اجرا خواهد شد.
   
  افشار با اشاره به مصوب 90 طرح برای اشتغال معتادان بهبود یافته بیان کرد: 33 میلیارد ریال  برای تحقق این طرح در نظر گرفته شده است.
   
  وی با بیان اینکه در حال حاضر 4 هزار تعداد در کشور بهبود یافته‌اند، افزود: سازمان آموزش و فنی حرفه‌ای کشور برنامه‌ای برای آموزش به این بهبود یافتگان در دستور کار دارند.
   
  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ادامه داد: ستاد مبارزه با مواد مخدر تفاهم نامه‌ای را با وزارت علوم برای پیشگَیری از اجتماعی شدن اعتیاد در کشور به امضا رسانده است.
   
  افشار با اشاره به آمار مرگ میر معتادان در کشور یادآور شد: در شش ماه امسال آمارها با افزایش و دو ماهه دوم نیز با کاهش مرگ و میر رو به رو بوده‌ایم همچنین 1.9 دهم درصد امسال کاهش مرگ و میر معتادان  را داشته‌ایم.
   
  وی با بیان اینکه امسال بودجه دو برابری برای ساماندهی معتادان خیابانی و توسعه خدمات کاهش آسیب در نظر گرفته‌ایم، تاکید کرد: با همکاری بهزیستی و وزارت بهداشت تعداد مراکز درمانی در تهران و 5 کلانشهر ایران را افزایش خواهیم داد.
   
  سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به گرم خانه‌های شهرداری تهران تصریح کرد: مراکز نزدیک به گرم خانه‌های شهرداری را ایجاد خواهیم کرد تا آسیب پذیری آن‌ها را کاهش دهیم.
  اشتغال پوشش درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر مبارزه با مواد مخدر

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها