روتیتر

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 317890

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ هزار نفر از شب گذشته به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از بارندگی به بیمارستان مراجعه کرده‌اند، گفت: بررسی اسیدی بودن باران بر عهده سازمان محیط زیست است.

  به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری فارس اسماعیل ایدنی به وقوع پدیده بیماری تنگی نفس ناشی از بارش باران طی سه سال گذشته در اهواز اشاره کرد و گفت: در سال 92 در فاصله زمانی 20 روز، این پدیده روی داد که در آن سال بیش از 23 هزار بیمار ناشی از این پدیده، به بیمارستان‌های استان و شهر اهواز مراجعه کردند و در سال 93 نیز با این بیماری‌ها روبرو بودیم.

  وی با اشاره به نخستین بارندگی در سال جاری از ساعت 22 چهارشنبه شب هفته گذشته در استان خوزستان گفت: از این ساعت با افزایش حجم مراجعین به اورژانس‌های بیمارستان استان به ویژه شهر اهواز روبرو بودیم که عمده علائم این بیماران تنگی نفس، سرفه و خسخس سینه بود.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود: از بیشتر شدن مراجعه بیماران تنفسی ناشی از باران با توجه به حجم بارندگی در سال جاری به بیمارستان‌ها خبر داد و گفت: تا ساعت 20 شب گذشته بیش از 10 هزار نفر از بیماران بر اثر این پدیده مراجعه کرده‌اند.

  وی افزود: از 10 هزار نفر بیمار مراجعه کننده به بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، 120 نفر معادل 1 تا 1.5 درصد آنها بستری و از این میان، 10 نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند اما اکثر بیماران با درمان‌های سرپایی در حدود 2 تا 3 ساعت مداوا شدند.

  ایدنی گفت: با توجه به سابقه این پدیده از سال 92، از همان سال تحقیقات و برنامه ریزی های مناسبی به منظور آمادگی در برابر حملات حاد تنگی نفس برای سال های بعد صورت گرفت. بنابراین از نظر ذخیره دارویی و همچنین دستگاه های کمک تنفسی مانند نبولایزر و ونتیلاتور اقدامات لازم انجام شد و سازمان هواشناسی نیز در خصوص این پدیده به طور کامل با ما هماهنگ بوده و هستند.

  وی از پیش بینی های مناسب دارو به منظور مواجهه با این پدیده ابراز رضایت کرد و از آمادگی کادر بهداشتی درمانی دانشگاه جندی شاپور در بخش های پرسنل درمانی، پشتیبانی و فوریت‌های پزشکی از اول پاییز هر سال به منظور مواجهه با پدیده تنگی نفس ناشی از باران خبر داد.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تأکید کرد: تاکنون هیچ مورد فوتی ناشی از بارش ها و تا ساعت 20 شب گذشته در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور مشاهده و گزارش نشده است.

  وی ادعای برخی خبرگزاری مبنی بر مرگ 2 نفر از بیماران تنگی نفس ناشی از باران در شهر اهواز را رد کرد و گفت: ممکن است یک بیمار ناراحتی قلبی در منزل خود فوت کرده باشد و وی را به بیمارستان منتقل کرده باشند که با بروز این پدیده همزمان شده بود اما تا کنون هیچ موردی از مرگ بیماران تنفسی ناشی از باران در بیمارستان های تحت نظر دانشگاه گزارش و ثبت نشده است.

  ایدنی اظهار داشت: در همان سال 92، یک تیم از گروه های داخلی و طب اورژانس در دانشگاه تشکیل شد و یک پروتکل درمانی به منظور درمان مناسب این بیماران طراحی شد چرا که در سال 92، مشاهده شد که برخی بیماران برای بار دوم و سوم نیز به اورژانس ها مراجعه داشتند و دلیل این مراجعات شاید به این دلیل بود که در اولین مراجعه، درمان‌های لازم و مناسب به منظور پیشگیری از بیماری ارائه نمی‌شد.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنین در خصوص اسیدی بودن بارش باران در استان خوزستان اظهار داشت: باران اسیدی واژه مناسبی برای این پدیده نیست اما تشخیص اسیدی بودن یا نبودن آن و بررسی ویژگی های آن مربوط به سازمان محیط زیست است.

  ایدنی ادامه داد: اثرات باران اسیدی تنها منحصر به مشکلات تنفسی نمی‌شود و معمولا عوارض چشمی و پوستی باعث مراجعه به اورژانس‌ها و بیمارستان‌ها است ضمن اینکه علاوه بر انسان، ممکن است طبعیت، پرندگان، حیوانات و حتی رنگ خودروها نیز آسیب ببینند که خوشبختانه چنین مواردی مشاهده نشده و بر مبنای شواهد به نظر نمی‌رسد که این باران، اسیدی بوده باشد.

  بیمارستان پرندگان دانشگاه علوم پزشکی محیط زیست مشکلات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها