~~به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری مهر شناسایی ۵ هزار زن سرپرست خانوار، اعلام برنامه های هفته ازدواج از سوی استانداری و برگزاری جلسه ستاد ساماندهی جوانان در وزارت ورزش و جوانان با موضوع اشتغال از مهم ترین اخبار در هفته گذشته بوده است .

شناسایی ۵ هزار زن سرپرست خانوار در تهران

معاون امور بانوان استانداری تهران، از شناسایی ۵ هزار زن سرپرست خانوار در استان تهران خبر داد.

زهرا ساعی درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه زنان سرپرست خانوار با اشاره به طرح پایلوت در شهرستان ری، گفت: امیدواریم در ماه های آینده به یک الگوی حمایتی درباره زنان سرپرست خانوار دست پیدا کنیم .

وی با اشاره به اینکه مسائلی بر سر راه طرح است که این موانع شناسایی شده اند، بیان کرد: به کمک معاونت امور زنان ریاست جمهوری در حال تصمیم گیری برای رفع این موانع هستیم.

ساعی با بیان اینکه در حوزه شهر و روستا کارهای خوبی انجام شده است، تصریح کرد: این طرح دارای دو فاز بوده است که یک فاز مربوط به بانک اطلاعاتی و شناسایی افراد بوده و فاز دوم توانمندسازی زنان و کسب مهارت های آموزشی.

ساعی تصریح کرد:فاز اول یعنی شناسایی ظرفیت ها صورت گرفته و در بحث توانمندسازی و کسب مهارت های فنی و حرفه ای در بخش روستایی به ویژه در کهریزک و فشافویه اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد : در حال حاضر ۵ هزار زن سرپرست خانوار شناسایی شده اند که قرار است به صورت گروه های کوچک مهارت آموزی شوند. طرح های دیگری نیز در نظر قرار گرفتهاست که در صورت عملیاتی شدن اکثریت جامعه هدف می توانند وارد چرخه شده  و تحت پوشش قرار گیرند.

ساعی همچنین تصریح  کرد:در نمایشگاه نقش زنان در توسعه پایدار که هفته گذشته از سوی معاونت رنان ریاست جمهوری برگزار شد نیز بیش از ۳۰ کارآفرین در رشته های مختلف از استان تهران در ۵۰ رشته حضور داشتند.

اعطایی ۸۵ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه در بانک قوامین

بانک قوامین ۸۵ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه در قالب طرح خاتم و با هدف تسهیل اشتغال، ازدواج و تامین مسکن جوانان به متقاضیان پرداخت کرد.

بانک قوامین  اعلام‌کرد: با عنایت به سیاست‌ها و تدابیر ابلاغی بانک مرکزی و در راستای ترویج سنت قرض‌الحسنه، این بانک وام طرح خاتم را در سبد خدماتی خود جای داد و ۸۵ میلیارد و ۸۳۶ میلیون و ۵۶۰ هزار ریال وام قرض‌الحسنه طی سال ۹۳ و نیمه نخست امسال به اقشار نیازمند جامعه پرداخت کرد.

در طرح خاتم که با هدف ترویج سنت قرض‌الحسنه و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه از طریق تسهیل اشتغال، ازدواج و تامین مسکن در شعب بانک قوامین در سراسر کشور اجرا شد، ۱۴۳۷ فقره وام قرض‌الحسنه به نهادهای خیریه مانند کمیته امداد و سازمان بهزیستی پرداخت شد.

بانک قوامین در این طرح از طریق ثبت در سامانه ازدواج بانک مرکزی وام ازدواج نیز پرداخت کرد.

جزئیات مصوبات ستاد ساماندهی امور جوانان

معاون ساماندهی وزارت ورزش و جوانان، نرخ بیکاری جوانان را دو برابر نرخ بیکاری کل کشور دانست.

محمدرضا رستمی در حاشیه برگزاری پنجاه‌ و ششمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان از برگزاری جشنواره بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای در اسفند ماه خبر داد و گفت: این جشنواره قرار است در کیش برگزار شود.

وی افزود: تاکنون بین ۶ تا ۷ هزار نفر در سطح ملی برای شرکت در این جشنواره ثبت نام کرده‌اند و قرار است در این جشنواره شرایطی فراهم شود که نمایندگی‌های صنایع بازی های کامپیوتری در ایران حضور داشته باشند و همچنین فرصتی فراهم خواهد شد که بازی های ایرانی به عرصه بین‌المللی راه پیدا کنند.

رستمی با اشاره به اینکه جشنواره با هدف غنی سازی اوقات فراغت و توسعه کسب و کار جوانان و تولید محتوا به زبان فارسی برگزار می شود، بیان کرد: این جشنواره دارای دو سطح است که در سطح اول شرکت‌کنندگان در بخش رقابتی بازی‌های الکترونیک حاضر می شوند و در سطح دوم تولید محتوای بازی های رایانه‌ای مدنظر است.

معاون ساماندهی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: امیدواریم تا پایان مهر ماه که مهلت ثبت نام خواهد بود، تعداد ثبت نام کنندگان به ۱۰ هزار نفر برسد.

وی با اشاره به اینکه مهلت شرکت در بخش مسابقات بازی های رایانه ای اواسط مهر ماه و تولید محتوا پایان مهر ماه است، اظهار داشت: با فدراسیون بین المللی بازی های الکترونیک نیز مذاکره داشته ایم و موفق به جلب موافقت آنها برای برگزاری جشنواره بازی های الکترونیک در ایران شده‌ایم.

رستمی همچنین در جمع خبرنگاران به مصوبات جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: جلسه امروز دارای دو دستور کار بود که یکی مربوط به تعیین تکلیف کمیسیون های تخصصی ستاد ساماندهی امور جوانان می شد و قرار است ۶ کمیسیون تخصصی با موضوع جوانان و با مشارکت صاحب نظران و دستگاه ها تشکیل شود.

معاون ساماندهی وزارت ورزش و جوانان همچنین اضافه کرد: دستور کار دیگر جلسه کسب و کار در فضای مجازی بود که یکی از پیمایش های انجام شده در وزارت ورزش و جوانان در حوزه کسب و کار در فضای مجازی مطرح شد و این پیمایش در ۵ استان بین ۱۴۰۰ نفر با موضوع اشتغال‌پذیری جوانان صورت گرفته است

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری جوانان ۲ برابر نرخ بیکاری کل کشور است، عنوان کرد: در این جلسه با ارائه پژوهش مصوب شد که عنوان توسعه کسب و کار جوانان در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.

دختران دهه ۵۰ و پسران دهه ۷۰ بیشترین مراجعان سایت همسان گزینی

مدیر طرح ملی همسان گزینی گفت: دختران متولد دهه ۵۰ و آقایان متولد دهه ۷۰ بیشترین مراجعان سایت همسر گزینی هستند.

 زهره حسینی شمار ثبت نام کنندگان در سایت همسان گزینی را تاکنون ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: البته تمام مراحل ثبت نام این افراد به پایان نرسیده است.

حسینی افزود: از این تعداد ثبت نام کننده، هشت درصد، سابقه ازدواج قبلی داشته اند.

مدیر طرح ملی همسان گزینی افزود: از مدت اجرایی شدن این طرح تاکنون، چهار هزار و ۵۰۰ معرفی و ۱۴۰ مورد ازدواج رخ داده است.

حسینی اظهار داشت: متولدین دهه ۶۰، دهه ۵۰ و دهه ۴۰ و پس از آن متولدین دهه ۷۰ از بیشترین مراجعان به سایت همسان گزینی هستند؛ ضمن اینکه زنان و مردان متولد دهه ۶۰ به یک میزان در سایت ثبت نام کرده‌اند.

وی میزان استقبال ثبت نام کنندگان از سایت همسر گزینی از زمان رونمایی این سایت (۲۵ خرداد امسال) را زیاد ارزیابی کرد و در خصوص تفاوت طرح همسان گزینی تبیان با سایر سایت های همسریابی گفت: ارتباط نداشتن دختران و پسران در سایت، وجود افرادی به عنوان معرف ازدواج، امنیت و حفاظت از اطلاعات دو طرف، رایگان بودن و راستی آزمایی اطاعات ثبت شده در سایت از جمله وجه تفاوت ها به شمار می آید.

مدیر طرح ملی همسان گزینی افزود: سایت‌های دیگری نیز در این زمینه راه اندازی شده‌اند و اعلام کرده‌اند که دارای مجوزهای لازم برای ارائه این نوع خدمات هستند. لذا اعلام می‌کنیم که هر مجموعه دیگری که بتواند در این زمینه فعالیت مناسبی داشته باشد مجوزهای لازم را داشته باشد و مورد تایید نظام و حاکمیت باشد، ما کاملا آماده همکاری با این مجموعه ها هستیم و از هم افزایی در این زمینه کاملا استقبال می‌کنیم.

وی گفت: یکی از موارد ابهامی که در رسانه‌ها نسبت به طرح همسان گزینی اعلام شده است بی اعتمادی عمومی نسبت به اینگونه فعالیت‌هاست که در میان خانواده ها وجود دارد.بدیهی است پس از فعالیت‌های سایر سایت‌های همسریابی غیرمجاز که منجر به آسیب‌های بسیاری در جامعه شده است ؛ نوعی منفی نگری و بدبینی نسبت به این موضوع در اذهان وجود داشته باشد. نکته قابل توجه در این زمینه آن است که مقایسه طرح همسان گزینی با سایر سایت‌های همسریابی از اساس نادرست است چرا که همسان گزینی تبیان دارای تفاوت های اساسی چه در تعاریف خود و چه در عملکرد است.

برنامه های هفته ازدواج در استان تهران

مدیرکل بانوان استانداری تهران ضمن تشریح برنامه های هفته ازدواج از اجرای طرح های آموزشی برای والدین دانش آموزان همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد.

زهرا ساعی درباره برنامه های هفته ازدواج استانداری تهران، گفت: به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س) و روز ازدواج در ۱۶ شهرستان استان برنامه های ویژه ای داریم.

وی با اشاره به کمک های فرمانداری تهران در جهت ایجاد خلاقیت هایی برای ازدواج آسان، افزود: تعدادی مراکز مشاوره دائمی و موقت راه اندازی شده است که مشاوره های ازدواج برای زوج های جوان در آنها برقرار است .

ساعی تصریح کرد: همایش ها و جشن هایی نیز با حضور زوج های موفق که حدود ۶ سال از ازدواج آنها گذشته است، برگزار می شود که این زوج ها در جشن ها معرفی می شوند و هدف از برگزاری این جشن ها الگوسازی خوب در این حوزه است تا بتوانیم خانواده ها و زوج های موفق تری را تربیت کنیم .

وی با بیان اینکه از سه شنبه گذشته جشن ها در حال برگزاری در شهرستان های استان است، اظهار داشت : برگزاری جشن ها تا پایان هفته ازدواج ادامه خواهد داشت .

ساعی از دیگر برنامه های استانداری را معرفی کتاب هایی در حوزه خانواده و ازدواج و در جهت انتخاب همسر در ادارات شهرستان ها عنوان کرد.

وی همچنین به طرحی اشاره کرد که در راستای سیاست های جمعیتی مورد تأکید مقام معظم رهبری از سوی استانداری تهران اجرا خواهد شد و افزود: کارگروه بهداشت و سلامت که زیرمجموعه گروه کاری بانوان استانداری تهران است با حضور مدیران دستگاه های اجرایی و متخصصان بهداشت و سلامت از آبان سال گذشته، این طرح را به منظور مشاوره با خانواده ها و تلاش برای تشکیل خانواده سالم با جمعیت مطلوب در دستور کار داشته است.

مدیرکل بانوان استانداری تهران بیان کرد: برای اجرای فاز اول این طرح در گروه کاری فرزندآوری و فرزند پروری جامعه هدف مدارس استان تهران مشخص شده اند و برای اجرای پایلوت طرح ۵ منطقه در نظر گرفته شده است که مدرسان و بسته های آموزشی در نظر گرفته شده در سال تحصیلی جدید برای آموزش به والدین در مقطع تحصیلی پیش دبستانی و کلاس اول ابتدایی در این مدارس حضور خواهند داشت

برگزاری دومین همایش بین المللی «نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار»

دومین همایش بین المللی نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار پس از چهار روز فعالیت، به کار خود پایان داد.

این همایش در سه محور کلی «زن و توسعه»، «کارآفرینی زنان»، «زنان در خانواده و جامعه» با حضور بانوان کارآفرین از سراسر کشور جمعی از مسؤولان و مدیران و حمایت همراه اول برگزار شد.

در این مراسم، شهین دخت ملاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بر بهره‌مندی از توانایی‌ها و ظرفیت ‌های بانوان در تمامی عرصه‌ ها تأکید کرد و اظهار داشت: با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین دیگر وزارتخانه ‌ها و دستگاه‌ های اجرایی و دولتی این رویداد و نمایشگاه بزرگ شکل گرفت تا با شناساندن پتانسیل‌ های زنان در این عرصه و در کل جامعه این تجربیات و ظرفیت‌ ها در اختیار نسل جوان و دانشگاهی قرار گیرد تا نگاهی که به شغل و کار در کشور وجود دارد تغییر یابد.

گفتنی است در این همایش محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، شهین دخت ملاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهور و سهیلا جلودارزاده به عنوان رئیس ستاد برگزاری همایش، سخنرانی کردند.

در این رویداد با حضور ۱۰۰ بانوی کارآفرین از کتاب «بانوی کارآفرین»، با هدف معرفی ۱۰۰ الگوی کسب و کار، رونمایی شد.

این همایش بین المللی که امسال با رویکرد کار آفرینی و اشتغال زایی بانوان ۲۴ تا ۲۷ شهریور ماه با حمایت همراه اول در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز شده بود، عصر روز جمعه ۲۷ شهریور به کار خود پایان داد. 

تآثیر آلاینده های زیست محیطی در ناباروری

دبیر کارگروه بهداشت، سلامت و محیط زیست معاونت امور زنان ریاست جمهوری گفت: آلاینده های زیست محیطی در روند ناباروری بی تاثیر نیستنند و می توانند باعث سقط جنین و زایمان زودرس شوند.

ناهید خداکرمی  درباره برنامه های معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره سیاست های افزایش جمعیتی، اظهارداشت: عمده سیاست گذاری معاونت زنان انطباق فعالیت های ارگان های مختلف با سیاست های موجود است و این امر یکی از اقداماتی است که تلاش شده در دو سال اخیر به شکلی مناسب انجام شود.

وی افزود: اگر سیاست های کلی نظام مانند سیاست های جمعیتی و یا سیاست های سلامت راه را نشان داده باشد، معاونت زنان و خانواره  تلاش کرده است این مسیر را برای سازمان ها مشخص کند. همچنین معاونت زنان فعالیت سازمان ها را رصد می کند که این اقدامات منطبق با سیاست ها و حقوق زنان و خانواده باشد.

خداکرمی با اشاره به اینکه مطالعات پایه در حوزه زنان و خانواده درباره پیشبرد سیاست های جمعیتی صورت گرفته است، بیان کرد: بعد از اینکه نظرات کارشناسی حوزه ها را در زمینه چالش های موجود و استفاده از تجربیات گذشته برای حل چالش ها مدنظر قرار دادیم ، به این نتیجه رسیدیم که جلسات هم اندیشی و همایش هایی در این راستا برگزار کنیم تا بتوانیم مسائل را مطرح و به بحث بگذاریم .

دبیر کارگروه بهداشت، سلامت و محیط زیست معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: اولین همایش سلامت خانواده ، جمعیت و توسعه پایدار ۱۷ و ۱۸ شهریور برگزار شد و برنامه های جمعیتی و خانواده از ابعاد مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در این همایش مشکلات زوج های نابارور مورد بررسی قرار گرفت، بیان کرد : در این راستا موضوعات مختلف در این زمینه از جمله مسائل زیست محیطی، آلودگی هوا و... مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خداکرمی خاطرنشان کرد: باید برای بهبود سلامت باروری مداخله صورت گیرد، باید در مدارس دخترانه و پسرانه مسائل مربوط به سلامت باروری به نوجوانان آموزش داده شود. آنها می توانند در آینده و سلامت کشور نقش اصلی را ایفا کنند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع در آموزش و پروش نیازمند مداخله علمی است، اظهار داشت: نباید عده ای دور هم بنشینند و چند موضوع را به یک کتاب درسی بیافزایند بلکه باید این موضوعات در برنامه های فوق برنامه گنجانده شود و آموزش های لازم داده شود.

خداکرمی خاظرنشان کرد: وزارت بهداشت نیز در حوزه سلامت بهداشت می تواند خیلی تأثیر گذار باشد. اگر سلامت باروری را به عنوان حوزه مهم مدنظر قرار دهیم، در معاونت بهداشت وزارت بهداشت طرح هایی همچون طرح تحول بهداشت در حاشیه شهرها و پزشک خانواده می توانند در این راستا بسیار کمک کننده باشند.

وی تأکید کرد: متأسفانه معاونت بهداشت وزارت بهداشت در بخش توسعه شبکه و گسترش آموزش عالی کمترین ارتباط را با سلامت باروری دارند و باید تلاش کنیم که در حوزه سلامت ارتباط بدنه کارشناسی با حوزه تصمیم گیری بهبود پیدا کند و از پتانسیل انجمن های مرتبط در این حوزه استفاده شود تا زنان بتوانند به صورت مستقیم خدمات باروری دریافت کنند. حتی دختران جوان نیز باید بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.

خداکرمی تصریح کرد: موضوع دیگری که مورد توجه معاونت زنان در این حوزه است حمایت از ظرح تحول سلامت در حوزه زایمان طبیعی است. در این راستا مداخله در دوران زایمان خیلی دیر است و باید از قبل این اقدام صورت گیرذ. امیدواریم با وزارت بهداشت چالش های موجود را حل کنیم.