~~به گزارش پارس ، به نقل از خبرگزاری مهر پنجمین مراسم زنگ دانش‌آموز شهید با حضور مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، حجت‌الاسلام میثم امرودی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، حجت‌الاسلام موسوی امام جمعه باقرشهر، جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس، جانبازان قطع نخاع، مدیران آموزش و پرورش و دانش‌آموزان برگزار شد.

امیدوارم سال آینده این مراسم در تمام استانها برگزار شود

مدیرکل بنیاد شهید استان تهران در ابتدای این مراسم گفت: امروز روز ویژه‌ای است و تقارن اتفاق‌های مختلفی را شاهدیم؛ روز عرفه، روز شهادت مسلم‌بن‌ عقیل، آغاز بهار علم و دانش و هفته دفاع مقدس.

صمیمی اضافه کرد: وقتی فرمان امام (ره) مبنی بر جهاد صادر شد، دانش‌آموزان مدارس علم و دانش را ترک کردند و وارد مدرسه شهادت شدند و همین دانش‌آموزان شهید امروز آموزگاران ما هستند.

وی تصریح کرد: امروز مقام معظم رهبری، جهاد را در ترویج فرهنگ شهدا و گسترش علم و دانش عنوان کردند.

مدیرکل بنیاد شهید استان تهران با اشاره به ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز گفت: امیدوارم بتوانیم مسیری را که این شهدا مشخص کرده‌اند، به پایان برسانیم.

صمیمی گفت: این مراسم در حال حاضر و به صورت همزمان در ۱۵ استان کشور برگزار می‌شود و سال آینده مراسم دانش‌آموز شهید در تمام استان ها برگزار خواهد شد. امیدوارم شاهد برگزاری مراسم در ۵۰۰ شهرستان کل کشور باشیم.

وظیفه دانش آموزان حفظ تفکر و اندیشه شهداست

حجت‌الاسلام میثم امرودی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران در این مراسم، گفت: امروز روز اول مهر، روزی است که زنگ بیداری به صدا درمی‌آید و شهدای دانش‌آموز بیداری را برای ما معنا کرده‌اند.

وی با اشاره به دو وظیفه اصلی ما در قبال شهدای دانش‌آموز، گفت: وظیفه اول حفظ یاد و نام شهداست.

امرودی توضیح داد: اگر شما شهدای دانش‌آموز را به عنوان الگو نام می‌برید و اسم آنها امروز برای ما موضوعیت دارد، اینکه ما هر کوچه و خانه و مدرسه را باید به نام شهدا نامگذاری کنیم، به این دلیل است که یادمان نرود آنها رفتند تا ما باقی بمانیم و دین و اخلاق باقی بماند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری با اشاره به وظیفه دوم ما گفت: پیامبر اسلام (ص) در حدیثی عنوان کردند هر شهید ۷۰ هزار نفر از اهلش را شفاعت می‌کند.

وی افزود: اهل شهید کیست؟ اهل شهید کسی است که بیشتر به تفکر و عمل او شبیه باشد، پس وظیفه ما حفظ اندیشه، تفکر و عمل شهداست.

امرودی در ادامه با اشاره به سفارش‌ها و وصیت‌های اصلی شهدای دانش‌آموز، گفت: اولین و پررنگ‌ترین سفارشی که آنها در وصیتشان به آن اشاره داشته‌اند، بحث ولایت است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری اضافه کرد: تفکر دوم که مورد توصیه شهدا بوده، زنده نگاه‌داشتن نام و یاد اباعبدالله الحسین (ع) است.

وی افزود: یکی از شگفتی‌های وصیت شهدا، توصیه به دشمن‌شناسی است، آنها همواره وصیت کرده‌اند که دشمن را بشناسید، دشمن همیشه دشمن است، چه بخندد، چه بجنگد و چه مذاکره کند.

امرودی تاکید کرد: تفکر شیطان همیشه شیطانی است و اگر امروز می‌بینیم شیطان بزرگ با ما مذاکره می‌کند، این به دلیل عظمت ماست.

زنگ دانش‌آموز شهید توسط چمران نواخته شد

در ادامه مراسم، زنگ دانش‌آموز شهید توسط رئیس شورای اسلامی شهر تهران نواخته شد.

مهدی چمران به نیابت از پدرانی که عکس فرزندان شهیدشان را در دست داشتند به صورت نمادین زنگ مدرسه شهدای دانش‌آموز را نواخت.

در این مراسم همچنین حضور و غیاب شهدای دانش‌آموز برگزار شد و دانش‌آموزان حاضر در این مراسم پس از شنیدن نام شهدا با صدای بلند حاضر می‌گفتند.