• لینک کوتاه
 • کد خبر: 302579

  محققان دانشگاه اوهایو در آمریکا با قراردادن داروی شیمی درمانی در یک نانوذره و پوشش آن با کیتوسان، موفق به ارایه سیستم دارویی شدند که می تواند سلول های شبه بنیادی سرطان را از بین ببرد.

  به گزارش پارس به نقل از ایرنانتایج یافته های این محققان نشان می دهد که نانوذرات بسته بندی شده به همراه داروهای شیمی درمانی که دارای پوششی از جنس مواد الیگوساکارید هستند، می توانند برای از بین بردن سلول های شبه بنیادی سرطان و درمان سرطان به کار رود.

  زیائومینگ هی از محققان این طرح پژوهشی گفت: سلول های شبه بنیادی سرطان دارای ویژگی های بسیار شبیه به سلول های بنیادی هستند، به اندازه بسیار کم درون تومور یافت می شوند و نسبت به شیمی درمانی و پرتودرمانی مقاوم هستند.

  وی افزود: سلول های شبه بنیادی سرطان نقش بسیار مهمی در بازگشت دوباره تومور پس از درمان ایفا می کنند، مطالعات آزمایشگاهی و آزمون های انجام شده روی حیوانات نشان می دهد که نانوذرات پوشش داده شده با الیگوساکاریدهایی مانند کیتوسان که حاوی داروهایی مانند دوکسوروبیسین هستند، می توانند سلول های سرطانی را مورد هدف قرار دهند.

  هی با بیان اینکه یافته ها نشان می دهد که این سیستم رهاسازی دارویی می تواند قدرت تاثیرگذاری داروی شیمی درمانی را بهبود بخشد، ادامه داد: تاکنون هیچ نشانه ای از اثرات منفی این دارو در حیوان دیده نشده است.

  پژوهشگران این طرح پژوهشی نشان دادند که با این روش می توان با قدرت 6 برابر بیشتر از حالت تزریق آزاد دوکسوروبیسین سلول های شبه بنیادی سرطان را از بین برد.

  این گروه تحقیقاتی با استفاده از آزمون حیوانی، سرطان سینه را مورد آزمایش قرار دادند و توانستند اثربخشی این دارو را بر روی این نوع سرطان به اثبات برسانند.

  پوشش دارو سرطان سرطان سینه شیمی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها