به گزارش پارس به نقل از ایرنا هدف از انجام این مطالعه کشف این موضوع است که آیا عوامل خطرساز برای ابتلا به آلزایمر مانند شاخص جرم بدن، مقاومت نسبت به انسولین، فشار خون، کلسترول و دیابت یک اثر علت و معلولی در ابتلا به این بیماری دارند یا خیر.

'پل کران' استاد یار دانشگاه واشنگتن آمریکا می گوید: این احتمال وجود دارد که فشار خون بالا اثر حفاظتی داشته باشد و یا ممکن است چیزی که افراد مبتلا به فشار خون بالا اغلب در معرض آن قرار می گیرند مانند داروهای فشار خون از آنها در برابر ابتلا به آلزایمر محافظت می کند.

محققان اطلاعات ژنتیک 17 هزار و هشت فرد مبتلا به آلزایمر و 37 هزار و 154 فردی که فاقد این بیماری بودن را در یک ابرراینه در دانشگاه بریگهام یانگ بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که تنها رابطه ای میان فشار خون بالا و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر وجود دارد. 

محققان متذکر شدند، احتمالا خود فشار خون موجب توقف ابتلا به آلزایمر نمی شود بلکه داروهایی که برای درمان فشار خون استفاده می شوند می توانند این تاثیر را داشته باشند.

بنابراین محور توجه مطالعات آتی بر تاثیر داروی های درمان فشار خون بر ابتلا به آلزامیر تمرکز خواهد داشت.

داروهای درمان فشار خون اولین داروهایی نیستند که گفته می شود خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهند بلکه همانطور که محققان اوایل ماه جاری گزارش دادند، داروهایی که بیماران پیوندی برای مسدود کردن خطر پس زدن ارگان جدید توسط سیستم ایمنی بدن استفاده می کنند، نیز می تواند باعث پیشگیری از ابتلا به این بیماری شوند.