به گزارش پارس به نقل از ایرنا دکتر «مهدی فتحی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: از سال ۱۳۸۰ تاکنون هفت هزار درمانگر در سطح ایران روشهای هیپنوتیزم درمانی را در قالب دوره‌های سه ماهه فراگرفته‌اند.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: یک سوم از این تعداد را پزشکان عمومی و متخصص و بقیه آن‌ها را پرستاران و سایر کار‌شناسان بالینی پزشکی و روان‌شناسی تشکیل می‌دهند.

وی افزود: بر این اساس ایران قطب هیپونیتزم درمانی در قاره آسیا به شمار می‌رود. دکتر فتحی در ادامه اظهارداشت: هیپنوتیزم یک فن ارتباطی است که می‌تواند در هر جایی که پزشک و بیمار با یکدیگر ارتباط دارند کاربرد داشته باشد.

وی گفت: هیپنوتیزم گستره وسیعی را برای درمان بیماری‌ها در بر می‌گیرد بطوری که می‌توان گفت کاربرد هیپنوتیزم تنها به بیماریهایی مانند اسکیزوفرنی، جنون، عقب ماندگیهای ذهنی، بدبینی، اختلال شخصیتی و وسواس فکری محدود نیست.

او افزود: مرکزیت فعالیت انجمن علمی هیپنوتیزم ایران با ۱۴ نمایندگی فعال در سطح کشور، در شهر مشهد مستقر است. دبیر انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران ادامه داد: در این چارچوب دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه نخست پژوهشهای مربوط به هیپنوتیزم را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

وی گفت: در طول دو سال اخیر ۴۵ پایان نامه در زمینه هیپنوتیزم در محورهای مختلف از بیهوشی تا روان‌شناسی در سطح کشور ارائه شده است. رییس سومین کنگره بین المللی هیپنوتیزم بالینی و علوم وابسته در این خصوص نیز گفت: این کنگره طی روزهای ۲۰ تا ۲۲ فروردین ماه سال آینده به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران به مدت سه روز در تهران برگزار می‌شود.

دکتر فتحی افزود: کنگره‌هایی که در سالهای ۹۱ و ۹۲ به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد دستاورد و انعکاس خوبی را در سطح جهان برجای گذاشته است.

وی از حضور ۲۲ سخنران خارجی در سومین کنگره بین المللی هیپنوتیزم بالینی ایران خبر و ادامه داد: در این کنگره روسای انجمن هیپنوتیزم اروپا از کشورهای ایتالیا، فرانسه، بلژیک و آلمان حضور دارند.

دبیر انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران گفت: تاکنون ۶۵ خلاصه مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.

وی محورهای این کنگره را شامل «هیپنوتیزم در بیهوشی و بی‌دردی، هیپنوتیزم در روان‌شناسی، هیپنوتیزم در روانپزشکی، هیپنوتیزم در طب ورزشی و هیپنوتیزم در طب زنان و زایمان» عنوان کرد.

 «انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران» سال ۱۳۶۸ با مجوز وزارت کشور تأسیس شد و در سال ۱۳۸۰ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز فعالیت این انجمن را در حیطه امور پزشکی و روان‌شناسی تایید و پروانه فعالیت آن را صادر نمود.

بر این اساس «انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران» تنها نهاد قانونی است که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز فعالیت در حیطه هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی را دریافت کرده است. اعضاء هیأت مدیره این انجمن را هشت پزشک و دندانپزشک متخصص در رشته‌های گوناگون پزشکی تشکیل می‌دهند که اغلب با درجه استاد، دانشیار و استادیار از اعضای هیأت علمی دانشکده‌های پزشکی هستند.