به گزارش پارس،محمدرضا ناظر متخصص بیماری‌های عفونی عضو بسیج جامعه پزشکی در خصوص تبلیغ ماهواره‌ها به تسنیم اظهار داشت: بعد از انتشار ایدز در جهان، کشورهای غربی، تعهد به خانواده را مهمترین راه جلوگیری از گسترش این بیماری‌ها عنوان کردند ولی دیری نپایید که روش‌های جدید و نامتعارف تماس جنسی و غیر تناسلی توسط ماهواره‌ها تبلیغ شد.

این متخصص بیماریهای عفونی افزود: این روش‌های جنسی نوین از دو طریق سبب گسترش عفونت‌های مقاربتی شده است، نخست با تأثیر روی عفونت‌های جنسی قدیم (سوزاک، سیفلیس) و با ایجاد عفونت در اندام‌های غیرتناسلی موجب شد شکل جدیدی از این بیماری‌ها در نقاط مختلف بدن بوجود آید که به‌دلیل عدم علائم می‌توانست سالها مخفی و موجب گسترش عفونت در جامعه شود، ضمن اینکه عفونت‌های جنسی در اندام‌های غیر تناسلی (مانند دستگاه تنفس فوقانی و یا سیستم گوارش) به درمان با آنتی بیوتیک‌های معمول پاسخ مناسبی نمی‌دهد و عوارض زیادی بر جای می‌گذارد از جمله می‌توان به سوزاک حلقی اشاره کرد که به "اسپکتینومایسین" مقاومت دارد.

ناظر ادامه داد: روش‌های جدید جنسی سبب شده است میکروب‌هایی که در گذشته راه انتقال جنسی نداشتند به لیست عفونت‌های منتقله جنسی اضافه شود و عوارض خطرناکی را سبب شوند که درمان آنها بسیار مشکل است. از جمله این عفونت‌های جدید منتقله جنسی می‌توان به هپاتیت A٬ عفونت شیگلایی "عامل اسهال خونی"، آمیبیاز "عامل اسهال خونی و انگلی و آبسه‌های مغز و کبد"، ژیاردیوز "عامل اسهال مزمن" و مهمتر از همه "کمپیلو باکتر ژوژنی با انواع عوارض گوارشی و خارج روده‌ای از جمله لنفوم زنجیره کوچک و فلج اندام‌ها به‌دنبال سندروم گلین باره" را اشاره کرد که برای اکثر این عفونت‌های جنسی جدید هیچ واکسنی شناخته نشده است و در دسترس نیز وجود ندارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی، فلوشیپ آموزش پزشکی عضو بسیج جامعه پزشکی خاطرنشان کرد: براین اساس مهمترین راه؛ پیشگیری رعایت بهداشت جنسی و مقاربتی است. همچنین، رعایت روش‌های نزدیکی که عمدتاً در احکام اسلامی بر آن تاکید شده است، توصیه می‌شود.