به گزارش پارس به نقل از مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست صمیمی با رئیس و اعضای هیئت مدیره خانه خیرین ایران با اشاره به جامعه آماری معتادان در کشور گفت: رقم یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتاد به اندازه کافی وحشتناک است و نیازی به اعلام دیگر رقمهای اغراق آمیز نیست، متاسفانه ۶۳ درصد این تعداد نیز متاهل هستند یعنی ۷۵۰ هزار نفر زن در کشور دارای همسر معتاد هستند که دچار مشکلاتی همچون افسردگی، همسرآزاری، پرخاشگری و نارضایتی اجتماعی هستند. وی افزود: تنوع در مصرف مواد مخدر در جامعه زیاد شده و با وجود مخدرهای صنعتی قاچاقچیان به دروغ برای درمان هر نوع مرض و بیماری مثل استرس، افسردگی، چاقی، لاغری، بهبودی پوست و ناتوانی جنسی یکی از این مخدرها را معرفی می کنند که با این وجود پیچیدگی کار در مبارزه با مواد مخدر بالا رفته است.

دبیرکل ستاد بیان داشت: حدود ۴۶ درصد از زندانیان کشور مستقیماً و ۲۵ درصد از سایر زندانیان به صورت غیر مستقیم به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان ها محبوسند، همچنین علت ۵۵ درصد طلاق ها، ۶۵ درصد همسرآزاری ها، ۳۰ درصد کودک آزاری ها، ۲۵ درصد قتل ها، ۲۰ درصد منکراتی منافی عفت، ۱۰ درصد جرایم مالی و ۲۳ درصد نزاع و خشونت ها به دلیل اعتیاد است که همه این آمار و ارقام با مبارزه و کنترل مواد مخدر در ارتباط است که اگر این ارقام کاهش یابند مابقی جرایم به خودی خود کاهش خواهند یافت.

رحمانی فضلی گفت: تاکنون در مبارزه با مواد مخدر زحمات زیادی کشیده شده و نظام متحمل هزینه های بی شماری در این زمینه شده اما هنوز از قاچاقچیان و معتادان عقب هستیم.

وی در ادامه، پیشگیری، درمان، مقابله و صیانت از بهبودیافتگان را از مهم ترین برنامه های ستاد در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و افزود: سالانه ۵۰۰ تن انواع مواد مخدر در کشور کشف می شود، در حوزه مقابله یکی از سیاست هایی که در پیش گرفته شد کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی با استفاده از احداث برجک، دیوار بتنی و کشیدن سیم خاردار بود، به گونه ای که در حال حاضر امکان ترانزیت مواد مخدر به ایران به صورت کاروانی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: در بحث پیشگیری باید عموم جامعه درگیر مبارزه با مواد مخدر شوند، چرا که نخستین علت گرایش به اعتیاد یعنی کسب لذت است، نشان می دهد که آگاهی و اطلاع افراد جامعه نسبت به مواد مخدر و عوارض آن پایین است که در این مسیر باید به دنبال تاثیرگذار ترین جریان های اجتماعی در جامعه باشیم.

دبیرکل ستاد ادامه داد: همچنین در بحث درمان باید گفت که تنها ۲۰ درصد از معتادانی که تحت درمان قرار می گیرند هرگز به چرخه اعتیاد بازنمی گردند و تا آخر عمر پاک می مانند که باید تلاش شود این رقم در درمان به ۵۰ درصد برسد، با احتساب بعد خانوار برای افراد معتاد نیز، شش میلیون نفر مستقیما با معضل مواد مخدر درگیر هستند که باید برنامه ریزی های لازم در جهت رفع این مشکل اندیشیده شود.

رحمانی فضلی گفت: رویکرد فعلی ستاد، اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است و ستاد در نظر دارد این امر را نهادینه و جامعه را نسبت به معضل اعتیاد حساس کند که با این رویکرد به نظر می رسد که بتوانیم با این معضل مقابله کنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود، توجه به NGO ها به خصوص آنان که با مشکلات مردم به طور مستقیم در تماس هستند را امری مهم خواند و گفت: این در اولویت برنامه های وزارت کشور می باشد و ما به طور جد در حال پیگیری آن هستیم، چرا که ساماندهی NGO ها موضوع مهمی است و در این رابطه طرحی در مجلس ارائه شده که امیدواریم موثر واقع شود.

دبیرکل ستاد در ادامه، خطاب به اعضای خانه خیرین ایران گفت: عشق و علاقه شما در انجام کارهای نیک و خیر، قابل ستایش است و انشالله خداوند در تمام اعمالتان خیر و برکت قرار دهد، انتظار این است که شما خیرین با تجربیات خوب خود در امر مبارزه با مواد مخدر مشارکت کنید، دولت نیز شما را حمایت خواهد کرد، اما این به معنای وابسته شدن به دولت نیست، چرا که کار دولت سیاست گذاری، هماهنگی و حمایت است.

وی در ادامه موافقت خود را با تشکیل اتحادیه خیرین، صندوق حمایت از درمان و اشتغال بهبودیافتگان و عضویت روسای خیرین در شوراهای مرتبط با استانداری و کمیسیون های مختلف اعلام کرد و افزود: باید به مردم اعتماد کرد و کار مبارزه با مواد مخدر را به آنان واگذار کرد، چرا که معتقدم اگه این امر به مردم واگذار نشود، موفق نخواهیم بود.

وی بر توجه جدی به اشتغال بهبودیافتگان، ایجاد نشاط اجتماعی و انگیزه در جوانان، برگزاری دوره های آموزشی به صورت منطقه ای، تقویت باورهای دینی به منظور پیشگیری از اعتیاد و ایجاد حساسیت در بین روحانیون و ائمه جماعات تاکید کرد و گفت: در حوزه سرپرستی خانواده های معتادان می توان کارهای مهمی کرد، چون برخی از زنان هستند که دارای همسر معتاد هستند، لذا با توجه به نیات خیر شما می خواهم که اگر کاری از دستتان بر می آید حتما انجام دهید و امیدوارم این جلسه منبع خیر و عمل صالح باشد.