تبریزی کارگردان این سریال ضمن اشاره به اهمیت جایگاه مسائل دینی و معرفتی بیان کرد: در سال‌های اخیر به سینمای دینی کمتر توجه شده است و سینما و هنر کشور ما به حوزه‌های دیگر بیشتر توجه کرده‌اند.

وی در ادامه با بیان اینکه تعریف سینمای دینی متنوع است گفت: یک تعریفی که از سینمای دینی وجود دارد، سینمایی است که به ذات انسان و معنویت پرداخته می‌شود.

در جهان نگاه معرفتی، جوینده و کاونده انسان به خالق و خدای خود همیشه مورد چالش بوده است؛ چه در کشور ما و چه در کشورهای غربی و یا کشورهایی که صنعت سینمای قوی دارند. خودجویی، خوباوری و خودشناسی که از ثمرات نگاه معرفتی انسان به خود و جهان و مبدا هستی است، در طول تاریخ سینما از الگوهای سینمای دینی بوده‌اند.

این کارگردان سینما و تلویزیون در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره ضرورت برگزاری جشنواره‌ هنری و مذهبی بیان کرد: در سال‌های اخیر جشنواره کمتری به سینمای دینی پرداخته است و جای خوشحالی دارد که متولیان این جشنواره به مقوله دین و هنر می‌پردازند.

باتوجه به اینکه این جشنواره امسال در زمینه فیلم‌ کوتاه و مستند پرداخته است، امید این را داریم که در سال‌های بعد متولیان جشنواره افق‌های بلندتری را طی کنند و بتوانند در زمینه فیلم‌های بلند داستانی نیز ورود کنند و سینمای ما را از وضعیت مصرف گرایی که به آن دچار شده است، به سمت معنویت، انسان، عرف و خدا شناسی و هم‌نوع‌شناسی ببرد.

همینطور مصطفی علمی فرد تهیه‌کننده سریال صبح آخرین روز درباره تعریف و جایگاه سینمای دینی بیان کرد: سینمای دینی یک فضای بسیار جذابِ معرفت‌گونه و یک ژانر یا موقعیتی است که در کشوری مانند ایران و دیگر کشورهای اسلامی باید نگاه ویژه‌ای به آن شود.

وی درباره تأثیر این سینما بیان کرد: می‌توان به واسطه اینکه خواستگاه این سینما، بر مبنای اخلاق اسلامی است گفت در زندگی فرد به فرد افراد جامعه می‌تواند تأثیر بگذارد.

بنابراین در فضای کنونی هنر هفتم که به نوعی بیشتر به سینمای اجتماعی اشاره دارد، جای خالی سینمای دینی احساس می‌شود. البته کارهایی در این فضا انجام شده و قطعاً بازخوردهای مثبتی داشته است اما پرداخت بیش از قبل به آن خصوصا باتوجه به نگاه‌های متفاوتی که جامعه امروز نسبت به هنر سینما دارد، مطمئناً نیاز امروز مردم است.

این تهیه‌کننده سینما و تلویزیون درباره کارکرد سینمای دینی گفت: در فضای امروز جامعه نیاز پرداختن به اخلاقیات، سبک زندگی ایرانی-اسلامی در کشور ما بسیار زیاد احساس می‌شود. کارهای دینی باعث آرامش مردم می‌شود و منجر به پالایش جامعه می‌شود.

او در پایان با بیان اینکه جشنواره صالح تأثیر خود را در جامعه و سینماگران به مرور خواهد گذاشت خاطرنشان ساخت: بنظر من این جشنواره در دور اول برگزاری خود توانست اهمیت و تأثیرگذاری خود را در میان سینماگران نشان دهد چراکه ارسال ۴۰۰ اثر فیلم کوتاه و مستند به این جشنواره نشانه توجه فیلمسازان و علاقمندان این حوزه به سینمای دینی و جشنواره صالح است.

حتماً این جشنواره در سال بعد پر شورتر برگزار خواهد شد و نوید روزهای بهتر و پررونق دیگری را به مخاطبین خود خواهد دارد و نگاه هنریِ مذهبی و اسلامی به عنوان موضوعی برای جوانان علاقمند که می‌خواهند در این فضا وارد شوند در وسعت بیشتری فراهم خواهد شد و تأثیر مثبتش را به نحو احسن در جامعه خواهد گذاشت.

جشنواره صالح در دو بخش فیلم کوتاه و مستند در حال ارزیابی آثار فیلمسازان جوان است و بزودی با اکران فیلم‌های منتخب خود در سینما آستارا به اولین دور برگزاری خود در روز عید غدیر پایان خواهد داد.