داشتن یک حساب ارزی برای هرگونه خرید از فروشگاه‌های خارج از کشور، کار کردن با شرکت‌های خارجی به صورت فریلنسر، فرستادن پول برای خانواده و دوستان در خارج از ایران یا دریافت پول از آن‌ها یا حتی پرداخت هزینه آزمون‌های زبان آیلتس و تافل، ضروری است.

البته به غیر از پی پال، سیستم‌های دیگری نیز برای نقل و انتقال بین‌المللی وجه موجود هستند که کار کردن با آن‌ها مشکلات کمتری از پی پال دارد. شما برای افتتاح حساب وب مانی یا پرفکت مانی و استفاده از این سرویس‌های خارجی مشکلات پی پال را ندارید.

البته، در حال حاضر، پی پال معتبرترین سیستم انتقال وجه آنلاین در دنیا است و خیلی از شرکت‌های معتبر مثل فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ و بین‌المللی و سازمان‌های معتبر جهانی، پی پال را به عنوان یک روش پرداخت قبول دارند اما کمتر سازمان یا شرکت معتبری برای وب مانی و پرفکت مانی همکاری دارد. بنابراین، اگر مبادلات ارزی زیادی دارید، داشتن یک حساب پی پال، با تمام مشکلات آن، کاملا ضروری است.

http://file.tesmino.ir/reportage/35496163/image_6cefe64b3f950e8ee520b4afa109d532ecd1cc56.jpg

پی پال چیست و استفاده از آن در ایران چه مشکلاتی دارد؟

پی پال، یک شرکت آمریکایی است که خدمات انتقال وجه آنلاین ارائه می‌دهد. سیستم انتقال وجه بین‌المللی پی پال، پس از شروع به همکاری با فروشگاه مطرح eBay، رفته رفته مورد اعتماد بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر در دنیا قرار گرفت و امروزه، تقریبا هر فروشگاه اینترنتی و سازمان معتبری در سرتاسر دنیا، پی پال را به عنوان یک روش پرداخت، قبول دارد.

استفاده از پی پال مزیت‌های بسیار زیادی دارد. پی پال برای انتقال وجه بین دو حساب حقیقی، هیچ کارمزدی از شما دریافت نمی‌کند. بنابراین، اگر شما بخواهید برای دوستان یا خانواده خود در خارج از کشور پول بفرستید یا از آن‌ها پول دریافت کنید، هیچ کارمزدی به پی پال نخواهید داد. با این حال، اگر یک سر انتقال وجه، یک حساب حقوقی (سازمانی) باشد (مثلا در یک خرید اینترنتی)، کارمزدی اندک از شما دریافت می‌شود. برای افتتاح حساب پی پال و نگه داشت آن نیز، هیچ کارمزدی پرداخت نخواهید کرد.

همچنین، پی پال بسیار ایمن است. برای شارژ حساب پی پال می‌توانید از یک کارت اعتباری مثل ویزا کارت یا مستر کارت استفاده کرد و با یک بار ثبت اطلاعات کارت در پی پال، نیازی به ثبت مجدد اطلاعات نیست و شما به راحتی می‌توانید از خدمات پی پال مثل خرید اینترنتی یا انتقال وجه استفاده کنید.

مشکلات افتتاح حساب پی پال و استفاده از آن در ایران

از آن‌جایی که پی پال یک کمپانی آمریکایی و تابع قوانین ایالات متحده آمریکا است، بنابراین، تحریم‌های بانکی و پولی علیه جمهوری اسلامی ایران را به طور کامل رعایت می‌کند و به کاربرانی که با IP ایران وصل می‌شوند، اجازه افتتاح حساب و استفاده از خدماتش را نمی‌دهد.

البته راه‌هایی ایمن و غیر ایمن برای افتتاح حساب و استفاده از خدمات پی پال در ایران وجود دارد. برای مثال، از کاربران ایرانی از VPN برای تغییر آی پی اتصال اینترنت خود برای کار کردن با پی پال استفاده می‌کنند. البته این کار چندان هم که به نظر می‌رسد، کار هوشمندانه‌ای نیست؛ در صورتی که تنها برای لحظاتی کوتاه اتصال VPN شما قطع شده و پی پال متوجه حضورتان در خاک ایران شود، حساب کاربری شما را محدود یا حتی مسدود می‌کند که در این حالت زنده کردن پولی که در پی پال دارید، کار بسیار سختی خواهد بود.

از سوی دیگر، از آن‌جایی که VPNها در هر بار استفاده از IPهای کشورهای مختلف استفاده می‌کنند، دیر یا زود توسط پی پال شناسایی می‌شوند و باز هم با مشکل محدود شدن یا مسدود شدن حساب کاربری مواجه خواهید شد.

اما راه ایمن برای کار کردن با پی پال در ایران چیست؟

در کشور ما، صرافی‌ها و بعضی از شرکت‌های خدمات ارزی، نقش واسطه را در استفاده از پی پال ایفا می‌کنند و کارهایی مثل افتتاح حساب پی پال و استفاده از خدمات پی پال را با دریافت مبلغی به عنوان کارمزد، انجام می‌دهند.

http://file.tesmino.ir/reportage/35496163/image_dfb2549d17f6851ab95ace2244c8d9b83f61983d.jpg

به جای پی پال از چه روش‌های دیگری می‌توان استفاده کرد؟

اگر فقط بخواهید یک خرید اینترنتی انجام دهید، می‌توانید از مسترکارت‌ها یا ویزاکارت‌های شارژ شده‌ای که توسط صرافی‌ها به فروش می‌رسند، استفاده کنید. البته معمولا صرافی‌ها سود زیادی روی مسترکارت‌ها و ویزا کارت‌ها می‌کشند. همچنین، معمولا نمی‌توانید از این کارها برای دریافت پول از خارج از کشور استفاده کنید و بسیاری از مسترکارت‌ها و ویزا کارت‌هایی که به فروش می‌رسند، همانند کارت هدیه هستند و قابلیت فروش ندارند.

راه دیگر برای انجام تبادلات ارزی با خارج از کشور برای ایرانی‌ها، استفاده از دیگر سیستم‌های آنلاین بین‌المللی انتقال پول مثل وب مانی و پرفکت مانی است. این سیستم‌ها، هنوز ایران را تحریم نکرده‌اند و می‌توان از آن‌ها برای کارهای زیادی استفاده کرد. با این حال، وب مانی و پرفکت مانی، اعتبار پی پال را ندارند و خیلی از فروشگاه‌ها و سازمان‌های خارجی، آن‌ها را به عنوان روش پرداخت، قبول نمی‌کنند.

به علاوه، این سرویس‌ها، خدمات خود را به زبان فارسی ارائه نمی‌دهند و بنابراین، بسیاری از کاربران ایرانی در استفاده از آن‌ها مشکل دارند. به همین دلیل، شرکت‌های خدمات ارزی، با دریافت کارمزد، خدماتی مثل افتتاح حساب وب مانی و پرفکت مانی، شارژ این حساب‌ها و خرید و فروش با آن‌ها را برای مشتریان خود انجام می‌دهند.

افتتاح حساب پی پال با شرکت خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت

همانطور که گفتیم، با وجود تمام محدودیت‌های پی پال در کشور ما، بعضی از شرکت‌ها با داشتن واسطه‌هایی در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران، امکان باز کردن حساب پی پال و کار کردن با این سیستم آنلاین انتقال وجه بین‌المللی را برای کاربران خود فرآهم می‌آورند.

یکی از این شرکت‌ها، شرکت خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت است. این شرکت، به غیر از خدماتی مثل افتتاح حساب پی پال و خرید و فروش با آن، خدمات دیگری مثل افتتاح حساب وب مانی و پرفکت مانی و استفاده از خدمات این سیستم‌های پرداخت ارزی را برای مشتریان خود فرآهم آورده است.